English
zaloguj / zarejestruj

Jurorzy konkursów 11. MFF NH uzasadniają swoje werdykty

8/08/11
Grabarz, reż. Sándor Kardos
Cannes w Muranowie!

Wrocławska Nagroda Filmowa

Z daleka widok jest piękny

reż. Wilhelm Sasnal, Anna Sasnal

Uzasadnienie:

Za świeże i niczym nieograniczone spojrzenie na życie w małej wiosce przez pryzmat relacji międzyludzkich i wymykających się spod kontroli namiętności.

Nagroda za najlepszy debiut

Sala samobójców

reż. Jan Komasa

Uzasadnienie:

Za wszechstronne ujęcie bardzo aktualnego dzisiaj tematu. Reżyser prezentuje wirtuozerię techniczną oraz imponującą zdolność współpracy z aktorami. W pamięci pozostaje szczególnie kreacja Jakuba Gierszała w roli Dominika.

Konkurs Filmy O Sztuce

wyróżnienie

Pyuupiru 2001-2008

reż. Daishi Matsunga

Uzasadnienie:

Reżyser pokazuje tęsknotę swojego przyjaciela za miłością i jego wewnętrzną przemianę bez uprzedzeń, w sposób wykraczający poza ramy wszelkich norm. Dzięki trwającej latami bliskiej relacji z artystą, reżyser buduje niezwykły most łączący życie Pyuupiru z jego pracą twórczą, dwa elementy całkowicie ze sobą związane. Jury pragnie wyróżnić film Daishi Matsunagi, Pyuupiru 2001-2008.

Nagroda główna

Arirang

reż. Kim Ki- duk

Uzasadnienie:

Jesteśmy pod wielkim wrażeniem sposobu, w jaki reżyser opowiedział historię samotnego człowieka zmuszonego do konfrontacji z samym sobą. Autoportret ubrany w minimalistyczną i oryginalną formę. Filmowiec konfrontuje się ze swoją pracą, nieustannie poruszając się między dystansem, emocjami, humorem a rozpaczą, poddając w ten sposób w wątpliwość naiwne wyobrażenia dotyczące autoprezentacji. Za niepowtarzalne podejście, łączące zarówno radykalizm, jak i piękno wykonania, zdecydowaliśmy się nagrodzić Arirang autorstwa Kim Ki-duka.

Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty 11. MFF NH

Nagroda FIPRESCI

Grabarz

reż. Sándor Kardos

Uzasadnienie:

Za nowe ujęcie dawnej opowieści, podanej w malarsko zniekształconej, tonącej w kolorach formie, spowitej mroczną atmosferą medytacji na temat śmierci i przemiany przy użyciu innowacyjnej techniki.

GRAND PRIX

Attenberg

reż. Athina Rachel Tsangari

Uzasadnienie:

Za delikatną, świeżą i bliską ciału mise-en-scène, za innowacyjną eksplorację języka filmowego, figlarność i wrażliwość w poruszaniu poważnego tematu Jury przyznaje swoją nagrodę filmowi Attenberg.


Co o tym sądzisz? Wypowiedz się na Forum NH!


czytaj także
Recenzja Kaurismäki na prezydenta ["Po tamtej stronie"] 5/08/17
Wywiad Dajemy sobie czas na myślenie [rozmowa z Katherine Waugh i Fergusem Dalym] 5/08/17
Wywiad Słoń poślubił gołąbka 5/08/17
Wywiad Manifestacje to za mało [rozmowa z Mortenem Traavikiem] 5/08/17