English

Znamy program 22. Nowych Horyzontów

5/07/22
Silent Twins, reż. Agnieszka Smoczyńska
We really need you tonight. „Pięć diabłów” od dziś w kinach!

271 filmów o łącznym czasie trwania 24 965 minut znalazło się w programie 22. edycji Nowych Horyzontów. Na widzki i widzów czeka niemal 600 seansów w Kinie Nowe Horyzonty, Dolnośląskim Centrum Filmowym i na wrocławskim rynku. Blisko połowa ze wszystkich tytułów będzie dostępna również online: tegoroczna odsłona Nowych Horyzontów zostanie przeprowadzona w formule hybrydowej (21-31 lipca – pokazy stacjonarne, 21 lipca-7 sierpnia – seanse online).

W tym roku festiwalowy horyzont wyznacza światło. Podążając tropem białych nocy, zjawiska charakterystycznego dla krajów Skandynawii, w centrum identyfikacji wizualnej umieściliśmy słońce, które – jak nowohoryzontowe kino – ma oświetlać nowe kierunki i rozjaśniać świat, na przekór wkradającej się zewsząd ciemności. Za motywem światła podąża także hasło festiwalu: „kino przesilenia”.

W programie znalazły się filmy odważne, bezkompromisowe, przekraczające utarte schematy, eksperymentujące z formą i pobudzające do dyskusji. W trakcie 22. Nowych Horyzontów będzie można zobaczyć zarówno najważniejsze tytuły z prestiżowych festiwali (m.in. Cannes, Wenecji, Berlinale, Toronto), jak i awangardowe perły niedostępne nigdzie indziej. Do Wrocławia przyjedzie także blisko 500 gościń i gości z całego świata (licząc wydarzenia branżowe); wśród nich m.in. Agnieszka Holland, Jerzy Skolimowski, Lorenzo Vigas, Denis Côté, Hlynur Pálmason czy Rita Azevedo Gomes. Pełny program wydarzenia można sprawdzić na stronie nowehoryzonty.pl. Sprzedaż biletów na pokazy stacjonarne i dostępów do filmów online rozpocznie się w czwartek (7 lipca) o godz. 12:00.

Sprawdź pełny program 22. MFF Nowe Horyzonty

Polski początek i zakończenie festiwalu

Festiwal otworzy rewelacja tegorocznego Cannes – wyróżnione Nagrodą Jury IO w reżyserii mistrza polskiego kina, Jerzego Skolimowskiego, który przywita widzki i widzów zgromadzonych w Kinie Nowe Horyzonty. Już pierwszego dnia festiwalu będzie można zobaczyć także znakomity, doceniony na MFF w Toronto debiut Agi Woszczyńskiej – Cichą ziemię; zdobywcę Grand Prix w Cannes – Blisko Lukasa Dhonta; nagrodzone Złotym Niedźwiedziem w Berlinie Alcarràs Carli Simón, prezentowany w Cannes Godland Hlynura Pálmasona oraz Chwilowe ciała: Intymny świat F. Percy’ego Smitha – wyjątkowy esej dokumentalny w reżyserii Stuarta A. Staplesa, frontmana zespołu Tindersticks, który da koncert w pierwszą sobotę festiwalu (Staples spotka się także z publicznością zgromadzoną w kinie). Podczas gali zamknięcia Nowych Horyzontów zaprezentujemy Silent Twins – anglojęzyczny debiut Agnieszki Smoczyńskiej, z Letitią Wright i Tamarą Lawrance w rolach głównych. Partnerem pokazów polskich filmów jest Dr Irena Eris.

IO, reż. Jerzy Skolimowski © Aneta&Filip Gębscy

Międzynarodowy Konkurs Filmowy Nowe Horyzonty

Konkurs to sekcja-wizytówka wrocławskiego festiwalu. Prezentowane są w niej bezkompromisowe dzieła twórców i twórczyń poszukujących oryginalnych form wyrazu. Wśród dwunastu konkursowych tytułów, które będą walczyć o tegoroczne Grand Prix, znalazły się produkcje m.in. z: Boliwii, Brazylii, Francji, Meksyku, Polski, Rumunii, Szwajcarii czy Wielkiej Brytanii. Najlepszy film wybierze jury w składzie: Agata Buzek (znakomita polska aktorka, którą zobaczymy na festiwalu w filmie Iluzja Marty Minorowicz), Michel Franco (jeden z najważniejszych współczesnych reżyserów z Meksyku; na festiwalu zaprezentujemy jego najnowsze dzieło – Sundown), Radu Jude (mistrz rumuńskiego kina; na 22. NH przypomnimy jego rzadko prezentowane krótkie metraże), Nadav Lapid (jeden z najciekawszych współczesnych reżyserów z Izraela, autor m.in. Kolana Ahed) i Sandra Wollner (przedstawicielka młodego pokolenia reżyserek z Austrii, autorka m.in. wielokrotnie nagradzanego O niedogodności narodzin). Jak co roku, swój ulubiony tytuł wskażą również widzki i widzowie festiwalu.

Hity ze światowych festiwali, w tym blisko 40 tytułów z Cannes

W sekcjach mBank Pokazy Galowe oraz Mistrzowie, Mistrzynie znajdą się najważniejsze filmy pokazywane i nagradzane na prestiżowych festiwalach. Oprócz wspomnianych już IO oraz Blisko, festiwalowa publiczność zobaczy tu także innych zdobywców nagród z 75. MFF w Cannes: W trójkącie Rubena Östlunda (Złota Palma), Podejrzaną Parka Chan-wooka (Najlepszy Reżyser), Boy from Heaven Tarika Saleha (Najlepszy Scenariusz), Holy Spider Alego Abbasiego (Najlepsza Aktorka) oraz Baby Broker Hirokazu Koreedy (Najlepszy Aktor). To nie wszystkie filmowe perły z Cannes – w programie Nowych Horyzontów znajdą się także m.in.: Prześwietlenie Cristiana Mungiu, Zbrodnie przyszłości Davida Cronenberga, Pacifiction Alberta Serry, Tori i Lokita Jean-Pierre’a i Luca Dardenne, Nostalgia Maria Martonego czy Gorące dni Emina Alpera.

Nowohoryzontowa publiczność zobaczy również najważniejsze filmy tegorocznego Berlinale (na czele ze zdobywcą Złotego Niedźwiedzia – Alcarràs, reż. Carla Simón); Sundance (m.in. Utama, reż. Alejandro Loayza Grisi); Rotterdamu (laureat festiwalu – Eami, reż.Paz Encina) czy San Sebastián (m.in. Błękitny księżyc, reż. Alina Grigore).

Tegoroczny program obfituje w pokazy nowych polskich filmów. Na ekranach wrocławskich kin wyświetlimy premierowo (oprócz wspomnianych już filmów Jerzego Skolimowskiego i Agnieszki Smoczyńskiej) m.in.: Głupców Tomasza Wasilewskiego, Iluzję Marty Minorowicz, Matecznik Grzegorza Mołdy, Słonia Kamila Krawczyckiego czy Wabik Gillesa Lepore, Michała Mądrackiego i Maciej Mądrackiego.

Baby Broker, reż. Hirokazu Koreeda

Festiwalowe sekcje

Agnieszka Holland – mistrzyni (nie tylko) polskiego kina, Lucile Hadžihalilović – francuska reżyserka wspaniałych, gęstych od znaczeń i szalenie cielesnych filmów, Joanna Hogg – pochodząca z Wielkiej Brytanii fenomenalna portrecistka i pejzażystka specjalizująca się w tworzeniu krajobrazów życia wewnętrznego oraz Jonas Mekas – litewsko-amerykańska ikona awangardy; twórca osobny, outsider i geniusz: oto czworo bohaterów tegorocznych retrospektyw, którym poświęcone zostanie szczególne miejsce w programie Nowych Horyzontów. Retrospektywie Jonasa Mekasa towarzyszyć będzie premiera książki autorstwa Andrzeja Pitrusa – Przebłyski piękna. Spotkania z Jonasem Mekasem oraz wystawa As Far as I Can See w galerii SiC! BWA Wrocław (więcej informacji o wystawie poniżej). Wszystkie wydarzenia związane z retrospektywą organizowane są w ramach międzynarodowych obchodów setnej rocznicy urodzin artysty Jonas Mekas 100!, prowadzonych pod auspicjami Litewskiego Instytutu Kultury oraz Estate of Jonas Mekas, we współpracy z licznymi organizacjami i instytucjami kultury na całym świecie. Litewski Instytut Kultury i Ambasada Republiki Litewskiej w Polsce są partnerami wrocławskiej retrospektywy. Partnerem retrospektywy Joanny Hogg jest British Council, zaś retrospektywa Agnieszki Holland została objęta specjalnym patronatem radia TOK FM.

W tym roku Trzecie Oko kieruje swoją uwagę w stronę służących: pokojówek i lokajów, niań i opiekunów. Wspólny teren przenikania się kina i sztuki wyznaczy ponownie Front Wizualny, a najnowsze produkcje dekonstruujące schematy kina gatunkowego, bawiące się konwencjami, zaskakujące i przekraczające granice będzie można odnaleźć w ramach Nocnego Szaleństwa. W programie tradycyjnie pojawi się także sekcja współtworzona z Ale kino+, wieloletnim partnerem Nowych Horyzontów, a w niej pokazy wielkich przebojów, które podbiły serca widzów na najważniejszych festiwalach na świecie. W sekcji Lost Lost Lost zobaczymy kino obrzeży: filmy poszerzające świadomość i przekraczające granice gatunków, także tych biologicznych.

W programie festiwalu znajdzie się nowa sekcja Białe noce, dzięki której wybierzemy się w 15 filmowych podróży do najdalszych zakątków Islandii, Kanady, Szwecji, Finlandii czy Norwegii. W ramach Białych nocy, śladem polarnego słońca, podążymy także na wystawę Republika słońca do galerii Studio BWA Wrocław, by przyjrzeć się, jak jego promienie rysują pejzaż rzeczywistej i wyobrażonej Północy: zimnego raju na Ziemi. Z kolei o poranku po nocy z soboty na niedzielę (24 lipca) przywitamy nowy dzień (już o 4:30 rano) podczas wrocławskiej odsłony wyjątkowego wydarzenia muzycznego – W Brzasku. Projekt Białe noce, wraz z wystawą Republika słońca i koncertem W Brzask, jest dofinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego EOG oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Szczególnym bohaterem tegorocznej odsłony Nowych Horyzontów będzie pełne rozsadzającej ekrany młodzieńczej energii kino Kosowa. W ramach sekcji Focus na Kosowo przyjrzymy się jednej z najmłodszych kinematografii na świecie, której krótka historia jest odwrotnie proporcjonalna do liczby nagród i pochlebnych recenzji zdobywanych na światowych festiwalach.

Zapraszamy także na bezpłatne pokazy w ramach plenerowego Kina na Rynku. Codziennie o godz. 22:00, od 22 do 31 lipca, w samym sercu stolicy Dolnego Śląska będzie można zobaczyć znakomite filmy z nowohoryzontowym znakiem jakości. Udział w pokazach na rynku jest bezpłatny (miejsca są limitowane, obowiązuje zasada pierwszeństwa).

Na festiwalu nie zabraknie też krótkich metraży: Shortlista udowodni, że krótka forma bardzo często sprzyja wielkim talentom, a twórczynie i twórcy krótkometrażowych filmów potrafią w niebanalny sposób ująć esencję otaczającego nas świata.

Niania, reż. Monia Chokri

Scena artystyczna

Zacieśniamy współpracę z wieloletnim partnerem Nowych Horyzontów – BWA Wrocław, które jest oficjalnym współorganizatorem festiwalowej, wyjątkowo bogatej sceny artystycznej. Wspólnie zadbamy o doznania dla każdego zmysłu, pobudzimy intelekt, nakarmimy emocje. Już od 22 lipca w galerii Studio BWA będzie można oglądać wspomnianą wystawę Republika słońca (kuratorzy: Ewa Szabłowska, Stach Szabłowski), która jest przedłużeniem kinematograficznych poszukiwań prowadzonych na festiwalu. Bohaterem drugiej, prezentowanej w przestrzeni galerii SiC! BWA wystawy jest Jonas Mekas. As Far as I Can See towystawa autorstwa Emanuela Geissera i Kamy Sokolnickiej, w ramach której zobaczymy motywy podróży, ruchu, światła i marzeń mających pozostać niespełnionymi (kuratorka: Joanna Kobyłt; wystawa dostępna od 22 lipca).

Na Nowych Horyzontach ponownie zagości Midnight Show – symboliczny, nocny seans. W tym roku odbędzie się w katedrze św. Marii Magdaleny we Wrocławiu i potrwa kilka godzin – od północy aż do świtu. Tworzyć go będzie seans senno-dźwiękowy, budowany na żywo przez wokalistkę i kompozytorkę, Antoninę Nowacką we współpracy z zaproszonymi artystami: Pawłem Kulczyńskim, Krzysztofem Gilem i Planetą. Na publiczność w gotyckiej katedrze czekać będą łóżka, by oddać się stanowi półśnienia (kuratorzy: Katarzyna Roj, Stach Szabłowski); wydarzenie startuje w poniedziałek, 25 lipca, o godz. 23:59.

Po raz szósty w programie Nowych Horyzontów znalazł się Ambient Room przygotowany przez kolektyw IP Group. W ramach tegorocznej odsłony, zatytułowanej DISCHARGE, przyjrzymy się procesowi przepływu energii: zbadamy relacje między napięciem i rozluźnieniem, kumulacją energii i jej rozproszeniem. IP Group przygotuje synestetyczne immersyjne środowisko wyładowania, miejsce uwalniania energii, dźwiękowo-wizualny krajobraz powstały z nadmiaru nagromadzonej siły. Ambient Room #6 będzie otwarty od 22 lipca, od godziny 19:00. Projekt jest finansowany ze środków gminy Wrocław.

Not Yet Remembered, Emanuel Geisser

Wydarzenia specjalne i powrót Arsenału

W ramach 22. MFF Nowe Horyzonty w Narodowym Forum Muzyki wystąpi zespół Tindersticks, legenda alternatywnego rocka z Nottingham (22 lipca, godz. 20:30). Zespół od trzech dekad tworzy czułą, melancholijną muzykę, która w połączeniu z równie pięknym, co niepokojącym głosem Stuarta A. Staplesa brzmi, jak gdyby Nick Cave śpiewał o Twin Peaks.

Idąc dalej tropem muzycznym, zapraszamy także na pokaz klasycznego horroru F.W. Murnaua Nosferatu – symfonia grozy (1922), do którego muzykę na żywo w Kinie Nowe Horyzonty wykona Jozef van Wissem – wybitny kompozytor, lutnista, mistrz instrumentalnego minimalizmu (23 lipca, godz. 22:30).

Po nocy z soboty na niedzielę, 24 lipca, o 4:30 rano spotkamy się Parku Szczytnickim na pierwszej wrocławskiej odsłonie W Brzasku. Wejdziemy w muzyczny dialog z łaskawą, choć wymagającą aurą wschodu słońca. We wspaniałej przestrzeni Parku Szczytnickiego wysłuchamy koncertu na fletach historycznych w wykonaniu Maji Miro-Wiśniewskiej, radykalnego girlsbandu Rock AngelZ, zainspirowanego grą Against the Storm słuchowiska – soundscape’u przygotowanego przez Mikołaja Kurpiosa – producenta skupionego na tworzeniu muzyki do gier oraz setu DJ-a Nightingyala, który wprowadzi nas sprawnie w dalszą część dnia. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, nie obowiązują wcześniejsze zapisy. Partnerem wydarzenia jest Muzeum Narodowe w Warszawie.

Na mapę Nowych Horyzontów powraca Klub festiwalowy zlokalizowany w zabytkowej przestrzeni Muzeum Miejskiego w Arsenale, a w nim – strefa gastronomiczna i strefa relaksu przy muzyce najlepszych DJ-ów. Partnerem Klubu festiwalowego jest Browar Tenczynek.

Filmy w języku ukraińskim

Wierzymy, że kinematografia ma moc, by zmieniać świat, a w momentach niepokoju realnie pomagać, ułatwiać rozmowę i budować porozumienie. Festiwal to platforma wymiany myśli, podczas której można skierować wzrok publiczności w konkretnym kierunku. Chcemy, by w tym roku był on skierowany także w stronę naszych sąsiadów ­– podczas Nowych Horyzontów zaprezentujemy najnowsze kino ukraińskie, a na ich seanse zapraszamy również mieszkających w Polsce Ukrainki i Ukraińców. Na wrocławskim rynku, w ramach kina plenerowego, będzie można za darmo obejrzeć dwa filmy z ukraińskimi napisami: 23 lipca C’mon C’mon, a 25 lipca Małą mamę. Na regularnych kinowych seansach zaprezentujemy także najważniejsze ukraińskie filmy ostatniego roku, pokazywane na światowych festiwalach: Odbicie, Pamfir i Klondike oraz seans specjalny (z ukraińskimi napisami) nagrodzonego w Berlinie Alcarràs.

Festiwal dostępny

Nowe Horyzonty od zawsze prezentują kino wymagające, przełamujące stereotypy i pobudzające intelektualnie. Nie chcemy jednak zamykać się w wieży z kości słoniowej: dostęp do kultury, w tym do kina najwyższej jakości, powinien być egalitarny oraz otwarty dla możliwie szerokiego grona odbiorczyń i odbiorców. Dlatego w tym roku zadbamy o to, by wolontariusze i pracownicy festiwalu byli przygotowani i przeszkoleni z obsługi widzów z niepełnosprawnościami. Dodatkowo przygotujemy m.in. specjalne seanse filmów z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących: Niewidomy człowiek, który nie chce obejrzeć „Titanica” – z prelekcją tłumaczoną na język migowy, a także C’mon C’mon Mike’a Millsa – w ramach Kina na Rynku (seans bezpłatny). Naszym partnerem w zapewnianiu dostępności jest Fundacja Katarynka. Więcej informacji o festiwalu dostępnym opublikujemy wkrótce na stronie nowehoryzonty.pl.

Festiwal w liczbach

  • 271 filmów na festiwalu, w tym 209 pełnometrażowych i 62 krótkometrażowe
  • 156 polskich premier
  • 35 filmów polskich autorek i autorów
  • 236 filmów w reżyserii twórczyń i twórców zagranicznych
  • 24 965 minut – łączny czas trwania wszystkich filmów
  • 470 gościń i gości na festiwalu, z czego 300 polskich i 170 zagranicznych (łącznie z uczestniczkami i uczestnikami wydarzeń branżowych)
  • 3854 – łączna liczba foteli kinowych i miejsc dla widzek i widzów
  • 158 osób czuwających nad organizacją festiwalu
  • 168 wspaniałych wolontariuszek i wolontariuszy

czytaj także
Dystrybucja „Zmysłowe i porywające”: krytycy chwalą „Pięć diabłów” 7/12/22
News Sprezentuj festiwal pod choinkę. Świąteczny voucher na 23. Nowe Horyzonty 8/12/22
Nowe Horyzonty VOD 268 powodów do radości. Świąteczna promocja Nowych Horyzontów VOD 13/12/22
Dystrybucja Kalendarz premier Stowarzyszenia Nowe Horyzonty na 2023 rok 15/12/22

Newsletter

OK