English

„Niedźwiedzie nie istnieją” Jafara Pahaniego już na NH VOD

5/01/24
Niespełnione miłości: kino Wonga Kar Waia na Nowych Horyzontach VOD „Zielona granica” Agnieszki Holland już na NH VOD

Skoro Jarar Panahi ogląda swoje filmy przede wszystkim na ekranie komputera (także na etapie ich realizacji), to obejrzenie filmu Niedźwiedzie nie istnieją w zaciszu własnego domu jest co najmniej adekwatne. Nagrodzony w Wenecji film o reżyserze (w tej roli sam Panahi), który kręci film na odległość w małej wiosce z kiepskim dostępem do internetu można już oglądać na Nowych Horyzontach VOD.

Oglądaj na NH VOD

Oczywiście, choć Panahi nie ucieka od humoru, to Niedźwiedzie nie istnieją są na wskroś polityczne, głęboko refleksyjne i zaskakujące. O wielowymiarowości – i polskich kontekstach wokół filmu – rozmawialiśmy z Michałem Oleszczykem w drugim odcinku naszego podcastu, do którego odsłuchu serdecznie zachęcamy.

Ludowy panoptykon, czyli władza na prowincji

W swoim najnowszym dziele Jafar Panahi, brawurowo i ze swadą poruszając się po dobrze sobie znanym pograniczu fikcji i dokumentu, opowiada o reżyserze (w tej roli sam Panahi), który zaszywa się na prowincji, by stąd nadzorować projekt do którego zdjęcia powstają w pobliskiej Turcji. Wierzy, że z dala od Teheranu zdoła schronić się przed czujnym okiem władzy, ale to życzeniowe myślenie nie wytrzymuje jednak konfrontacji z rzeczywistością. Atmosfera wokół jego zaangażowanego politycznie melodramatu staje się coraz bardziej napięta, na domiar złego niepokój udziela się także mieszkańcom goszczącej reżysera wioski. Na zakurzonych uliczkach groza spotyka absurd, a najlepszą bronią przed tytułowymi niedźwiedziami – których nikt nie widział, lecz wszyscy się ich boją – okazuje się czarny humor. Jafar Panahi, do niedawna więzień reżimu, podejmuje trudne tematy z lekkością i swadą artysty, który doświadczając opresji, pozostaje wewnętrznie wolny.


czytaj także
Dystrybucja Uważaj z uważnością – zobacz zwiastun „Club Zero” Jessiki Hausner 8/01/24
Dystrybucja „Totem” już w kinach. Zobacz film i słuchaj podcastów 12/01/24
Nowe Horyzonty VOD „Poprzednie życie”: miłość (nie)możliwa na NH VOD 12/01/24
Dystrybucja Mały cud meksykańskiego kina. Pokaz premierowy „Totemu” już 9 stycznia 29/12/23

Newsletter

OK