English

29 lipca: sobota na festiwalu

29/07/23
Zasada 34, reż. Júlia Murat
Kanapa na Horyzoncie: rozmowa z Olgą Chajdas Satyajit Ray: Kalkuta, Bengal, a potem cały świat

To był intensywny tydzień, więc w festiwalową sobotę można z (nie)czystym sumieniem oddać się rozpuście i przyjemności. W tym celu najlepiej skierować uwagę na retrospektywę Alaina Robbe-Grilleta oraz sekcję i wystawę Avec Plasir, w których przyglądamy się erotycznej wrażliwości związanej z kulturą BDSM. 

Niezmiennie polecamy także inne działania w ramach Sceny Artystycznej, sesje Q&A (dziś w programie 6 spotkań z 7 twórczyniami i twórcami), a wieczorem zapraszamy na koncert Spaleniaka i duetu SARAPATA oraz różne aktywności w Podwórku festiwalowym (w tym szybkie randki w Surowcu). Również dziś dowiemy się, w czyje ręce powędruje Grand Prix, Nagroda Publiczności oraz Nagroda im. Zuzanny Jagody Kolskiej (Shortlista). Gala wręczenia nagród rozpocznie się o 19:00.

Kino Robbe-Grilleta to oryginalne, fascynujące zjawisko, nie poddające się prostym kategoryzacjom. Jego enigmatyczne, ale erudycyjne, pełne humoru i intelektualnej zabawy filmy nasycone są obrazami intensywnie i przewrotnie erotycznymi. Z kolei sekcja Avec Plaisir jest kontrapunktem dla wolnomyślicielskiej, ale jednoznacznie męskiej i heteroseksualnej perspektywy Robbe-Grilleta – spojrzeniem w stronę bardziej różnorodnych, zwłaszcza  kobiecych i queerowych punktów widzenia.

Sprawdź program retrospektywy Robbe-Grilleta

Sprawdź program sekcji Avec Plasir

Przed wschodem słońca na Rynku

Na ekranie: młodzi Ethan Hawke oraz Julie Delpy, przed ekranem: widzki i widzowie, którzy smakują jedną z najpiękniejszych historii o miłości w dziejach kina. Jesse (Hawke) i Celine (Delpy) spotkali się przez przypadek. Nie myślą o przyszłości, sprawdzają, jak czuła jest noc, przeżywają wiek niewinności i tworzą z każdą kolejną minutą własną love story. Seans kultowego filmu Richarda Linklatera rozpocznie się o 22:00. Wstęp wolny, w miarę dostępności miejsc.

Koncert: Spaleniak, SARAPATA

O 22:30 w Bulvarach rozpocznie się koncert Daniela Spaleniaka i braci SARAPATA. Spaleniak to 30-letni muzyk, producent, kompozytor i autor tekstów, którego eteryczne, bluesowo-folkowe utwory wzbudziły duże zainteresowanie na amerykańskim rynku. Jego kompozycje można usłyszeć w tak popularnych produkcjach jak: Ozark (Netflix), Elementary (CBS), Six (History Channel), Dobre zachowanie (TNT), Sekta (Hulu) czy Shooter (Paramount). To jedyny Polak, którego twórczość tak mocno zagościła w tamtejszych produkcjach filmowych. SARAPATA, czyli Michał i Mateusz Sarapata tworzyli w przeszłości grupę SALK, która wykorzystując głównie instrumenty klasyczne, tworzyła oniryczne, niemal baśniowe opowieści. Po godzinach Sarapatowie odkładają gitary, by dać upust swojej największej miłości – muzyce elektronicznej, a dokładniej techno, które w ich wykonaniu dalekie jest od banału. To kolorowe, bogate, organiczne i pulsujące dźwięki, skłaniające do tańca i przypominające wprowadzenie do rytuału.

Wstęp na koncert jest bezpłatny, w miarę dostępności miejsc, za okazaniem karnetu, akredytacji lub biletu z dowolnego festiwalowego filmu.

Spotkania

Sztuka i Podwórko festiwalowe na horyzoncie

Spragnieni pozafilmowej sztuki znajdą ukojenie w galeriach SiC! BWA oraz Studio BWA, gdzie można podziwiać (odpowiednio) wystawy Ze środka oraz Avec Plasir. Zachęcamy, aby odwiedzić także Stary Ratusz, gdzie czeka na Was wystawa Kasi Kmity – Contrafactur. W IP Studio dziś można po raz ostatni doświadczać nowej odsłony Ambient Room.

Późnym wieczorem warto zajrzeć do Podwórka festiwalowego, gdzie ekipy klubów Recepcja i Surowiec niezmiennie czekają na Was z różnymi przyjemnościami. O 20:00 w Surowcu rozpoczną się nowe horyzonty miłości, czyli szybkie randki, a dwie godziny później wystartują lipcowe tęczowe walentynki pod hasłem Różne wymiary miłości. O 22:00 można także ruszyć tanecznym krokiem w stronę Recepcji, gdzie zagrają Pejzaż i DJ Duch.

Kawa, moja wspaniała kawa

I nie tylko. W bistro Kina Nowe Horyzonty czeka na Was bogata oferta różnorodnych przekąsek na słono i na słodko, w tym od Dobrej Kalorii, a do tego cold brew NITRO, Fritz Kola i inne formy orzeźwienia. Kinowe bistro to idealne miejsce na zaspokojenie głodu pozafilmowego między seansami.

 

Kino na Rynku organizujemy dzięki wsparciu mecenasa mBank Nowe Horyzonty, Gminy Wrocław.

Polskie filmy pokazywane w ramach festiwalu prezentowane są dzięki partnerstwu z Dr Irena Eris.


czytaj także
News Dodatkowe seanse „Powoli” oraz „Wielkiej drogi” 28/07/23
Program Pomóż nam ulepszać festiwal. Wypełnij ankietę 29/07/23
Esej Nordyckie lekcje wrażliwości 28/07/23
Wydarzenie Koncert Daniela Spaleniaka i duetu SARAPATA 29/07/23

Newsletter

OK