English

26 lipca: środa na festiwalu

26/07/23
Gość, reż. Satyajit Ray
Koncert DJ Wiki: dziś, godz. 23:00 „Powoli”, czyli jak (pop)kultura otwiera się na osoby aseksualne

„Nie widzieć filmów Raya to żyć w świecie i nie oglądać nigdy słońca lub księżyca” – Akira Kurosawa. W festiwalową środę zachęcamy Was, aby posłuchać mistrza kina z Japonii i skierować swoją uwagę na mistrza kina z Bengalu – Satyajita Raya. 

W programie retrospektywy jego twórczości znalazło się 12 filmów, a dziś możecie zobaczyć Odległy grom (13:00), Dom i świat (15:45) oraz Gościa (22:00). W festiwalową środę zapraszamy także na 9 spotkań z 20 twórczyniami i twórcami – w tym sesję Q&A po światowej premierze Lipstick on the Glass Kuby Czekaja, debatę SexedPL oraz oprowadzania po wystawach. Późny wieczór najlepiej przeistoczyć w czwartkowy poranek w Podwórku festiwalowym.

Jak zaznaczył Sebastian Smoliński w tekście kuratorskim: „Satyajit Ray zasysał inspiracje z Bengalu, wielojęzycznych Indii i Zachodu, by zbudować własny model kina: wybitnie autorski, głęboko wpisany w lokalną kulturę i naznaczony ambicją stworzenia stylu filmowego na miarę niepodległej od 1947 roku ojczyzny. Dzieła Raya od samego początku podróżowały jednak po świecie, zdobywając popularność w USA, Europie i na prestiżowych festiwalach. Niepodrabialny dotyk reżysera sprawił, że jego sensualne i refleksyjne kino od dekad znajduje się w globalnym kanonie – nie tyle jako samotna bengalska wyspa, ile zbiór obrazów i opowieści, które dialogują z twórczością innych mistrzów i mistrzyń kina”. Partnerem medialnym retrospektywy jest SpoilerMaster.

Sprawdź program retrospektywy Satyajita Raya

Lost Lost Lost – kino z obrzeży

Eksperymentalne slow cinema, hybrydowe dokumenty, łamiące konwencje fabuły i filmowe eseje. W festiwalową środę zachęcamy także do sprawdzenia programu sekcji Lost Lost Lost, w którym znalazły się przeoczone odkrycia z kilku ostatnich lat; filmy reżyserów, których twórczość usytuowana jest na obrzeżach kina. Jeszcze dziś możecie zobaczyć: Ubi Sunt I + Niepokój (13:15), Jej dom w mocy snu (16:15) oraz Światło w tropikach (19:15). Partnerem medialnym sekcji jest Pełna Sala.

Sprawdź program sekcji Lost Lost Lost

2001: Odyseja kosmiczna na wrocławskim Rynku

Dziś w ramach Kina na Rynku czeka nas prawdziwy kosmos. Na wielkim ekranie wyświetlimy arcydzieło gatunku science fiction, którym Stanley Kubrick wyznaczył nowe perspektywy filmom popularnonaukowym i zredefiniował granice kina, rozszerzając je na czystą kontemplację natury ludzkości. 2001: Odyseja kosmiczna – odlot o 22:00. Wstęp wolny, w miarę dostępności miejsc.

Spotkania

  • 10:00, DCF Lalka – Enys Men, reż. Mark Jenkin (gość: Mark Jenkin)
  • 12:15, DCF Lwów – Wśród wyschniętych traw, reż. Nuri Bilge Ceylan (goście: Merve Dizdar – aktorka, Deniz Celiloğlu – aktor, Erdem Şenocak – aktor)
  • 13:00, DCF Warszawa – Połówki, reż. Fabian Stumm (goście: Fabian Stumm, Knut Berger – aktor)
  • 16:00, KNH8 – Orlando - moja polityczna biografia, reż. Paul B. Preciado+ debata SexedPL (dyskutantki: Patrycja Wonatowska, Edmund Krempiński, Konrad Niedźwiecki)
  • 16:00, DCF Warszawa – VIKA!, reż. Agnieszka Zwiefka (gościnie: Agnieszka Zwiefka, Wirginia Szmyt – bohaterka
  • 16:15, KNH6 – Jej dom w mocy snu, reż. Scott Barley (gość: Scott Barley)
  • 19:15, KNH3 – Życie trwa dwa dni, reż. Leonardo Mouramateus (gość: Leonardo Mouramateus)
  • 19:15, KNH9 – Lipstick on the Glass, reż. Kuba Czekaj (goście: Kuba Czekaj – reżyser, Paweł Kosuń – producent, Arek Gielnik – producent, Agnieszka Podsiadlik – aktorka, Laura Benson – aktorka, Lili Lubliński – aktorka, Mela Melak – scenografka, Baasch – kompozytor)
  • 22:00, KNH3 – Twarz meduzy, reż. Melisa Liebenthal (gościni: Melisa Liebenthal)

Sztuka i Podwórko festiw alowe na horyzoncie

Spragnieni pozafilmowej sztuki znajdą ukojenie w galeriach SiC! BWA oraz Studio BWA, gdzie można podziwiać (odpowiednio) wystawy Ze środka oraz Avec Plasir (o 17:00 zapraszamy na oprowadzanie po pierwszej z nich, zaś o 18:00 na oprowadzanie kuratorskie po drugiej). Zachęcamy, aby odwiedzić także Stary Ratusz, gdzie czeka na Was wystawa Kasi Kmity – Contrafactur. W IP Studio można doświadczać nowej odsłony Ambient Room.

Późnym wieczorem warto zajrzeć do Podwórka festiwalowego, gdzie ekipy klubów Recepcja i Surowiec niezmiennie czekają na Was z różnymi przyjemnościami. O 21:30 Surowcu będzie można spróbować szczęścia w grach losowych, oddając się magii Bingo. W międzyczasie pojawią się także niesamowite niespodzianki i konkursy, które dodadzą pikanterii tej wyjątkowej nocy. A od 23:00 – THAAAAT’S MEEEEE IN THE COOORNER, THAAAAT’S ME IN THE SPOOOT LIGHT, czyli karaoke w Recepcji. Będzie śpiewane aż miło!

Kawa, moja wspaniała kawa

I nie tylko. W bistro Kina Nowe Horyzonty czeka na Was bogata oferta różnorodnych przekąsek na słono i na słodko, w tym od Dobrej Kalorii, a do tego cold brew NITRO, Fritz Kola i inne formy orzeźwienia. Kinowe bistro to idealne miejsce na zaspokojenie głodu pozafilmowego między seansami.

 

Kino na Rynku organizujemy dzięki wsparciu mecenasa mBank Nowe Horyzonty, Gminy Wrocław.

Polskie filmy pokazywane w ramach festiwalu prezentowane są dzięki partnerstwu z Dr Irena Eris.


10:00
DCF Lalka
spotkanie po filmie
Enys Men
reż. Mark Jenkin
Goście: Mark Jenkin
12:15
DCF Lwów
spotkanie po filmie
Wśród wyschniętych traw
reż. Nuri Bilge Ceylan
Goście: Merve Dizdar (aktorka), Deniz Celiloğlu (aktor), Erdem Şenocak (aktor)
13:00
DCF Warszawa
spotkanie po filmie
Połówki
reż. Fabian Stumm
Goście: Fabian Stumm, Knut Berger (aktor)
16:00
DCF Warszawa
spotkanie po filmie
VIKA!
reż. Agnieszka Zwiefka
Goście: Agnieszka Zwiefka, Wirginia Szmyt (bohaterka)
16:00
knh 8
dyskusja
Orlando - moja polityczna biografia
reż. Paul B. Preciado
debata SexedPL
 w dyskusji wezmą udział: Patrycja Wonatowska, Edmund Krempiński, Konrad Niedźwiecki
16:15
knh 6
spotkanie po filmie
Jej dom w mocy snu
reż. Scott Barley
Goście: Scott Barley
17:00
SIC! BWA Wrocław
wydarzenie
Anna Mlasowsky: Ze środka
oprowadzanie
18:00
Studio BWA Wrocław
wystawa
Wystawa Avec Plaisir
oprowadzanie
19:15
knh 3
spotkanie po filmie
Życie trwa dwa dni
reż. Leonardo Mouramateus
Goście: Leonardo Mouramateus
19:15
knh 9
spotkanie po filmie
Lipstick on the Glass
reż. Kuba Czekaj
Goście: Kuba Czekaj (reżyser), Paweł Kosuń (producent), Arek Gielnik (producent), Agnieszka Podsiadlik (aktorka), Laura Benson (aktorka), Lili Lubliński (aktorka), Mela Melak (scenografka), Baasch (kompozytor)
21:30
Ruska 46
impreza
Podwórko festiwalowe
spróbuj swojego szczęścia w bingo i wyśpiewaj Nowe Horyzonty w karaoke
22:00
knh 3
spotkanie po filmie
Twarz meduzy
reż. Melisa Liebenthal
Goście: Melisa Liebenthal
22:00
Rynek
pokaz na rynku
2001: Odyseja kosmiczna
reż. Stanley Kubrick
zobacz arcydzieło gatunku science fiction
czytaj także
Branża Nagrody Polish Days 2023 26/07/23
News Dodatkowy seans „Powoli” Mariji Kavtaradze 26/07/23
Wywiad W służbie bohatera. Rozmowa z Wang Bingiem 25/07/23
News Spotkania z Moniką Treut 26/07/23

Newsletter

OK