English

Znamy laureatki i laureatów Konkursu im. Krzysztofa Mętraka

15/05/23
Red Rocket, reż. Sean Baker
Znamy pierwsze tytuły z sekcji Lost Lost Lost „20 000 gatunków pszczół”, „Przejścia” oraz „Odwieczna córka” na festiwalu

To już kolejny rok, gdy Nowe Horyzonty wspierają krytyków i krytyczki filmowe w ich zawodowej drodze – jako współorganizator, wraz z Anną Osmólską-Mętrak i Januszem Zaorskim, Konkursu im. Krzysztofa Mętraka. Dzięki niemu pejzaż krytyki filmowej w Polsce staje się coraz bardziej barwny i bogaty: pojawiają się nowe style pisania i nowe metody opowiadania o ciągle zmieniającym się przecież kinie, które wnoszą ze sobą nowe pokolenia autorów i autorek.

Konkurs od lat ma stałe miejsce podczas festiwalu, a jego zwycięzca lub zwyciężczyni mogą pokazać nowohoryzontowej publiczności wybrany przez siebie film. Poniżej możecie przeczytać wydany przez jury werdykt, a już wkrótce na stronie pojawią się nagrodzone teksty autorstwa laureatów i laureatek.

***

Jury XXVI Konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka, wyróżniającą krytyczki i krytyków piszących o kinie, w składzie: Błażej Hrapkowicz, Agnieszka Jakimiak, Igor Kierkosz, Barbara Kosecka, Adam Kruk, Anna Osmólska-Mętrak (przewodnicząca), Michał Oleszczyk, Marcin Pieńkowski (MFF mBank Nowe Horyzonty), Janusz Zaorski, po zapoznaniu się z 70 nadesłanymi zestawami konkursowymi, na posiedzeniu w dniu 10 maja 2023 r., podkreślając niezwykle wysoki i wyrównany poziom nagrodzonych i wyróżnionych prac, postanowiło, co następuje:

Grand Prix – rzeźbę autorstwa Adama Myjaka oraz 12 000 zł. (brutto)

otrzymuje JOANNA NAJBOR – za fascynującą podróż intelektualną, której siła tkwi w plastycznym i zmysłowym języku, meandrycznej i zdyscyplinowanej zarazem strukturze, a także w niezachwianym przekonaniu, że kino najbardziej intrygujące jest wtedy, gdy spojrzymy nań z ukosa.

II nagroda, 6 000 zł. (brutto)

KATARZYNA KEBERNIK – za niebanalne, niecierpliwe, bystre i nieustraszone pióro, które ujawnia żywą inteligencję krytyczną i zaraźliwą radość z mierzenia się z kolejnymi seansami filmowymi.

III nagroda ex aequo po 1 500 zł. (brutto)

ALEKSANDER KMAK – za konstruktywną transmisję osobistych filmowych przeżyć na precyzyjny krytycznofilmowy język; za erudycyjną rozmowę z kinem i o kinie, z której nie chce się uronić ani jednego zdania.

MACIEJ SATORA – za teksty znakomicie łączące polityczną, społeczną i afektywną lekturę filmów, za odświeżający styl i pogłębione spojrzenie, z których przebija miłość do kina i jego transformacyjnej i emancypacyjnej mocy.

Jury postanowiło przyznać następujące wyróżnienia:

MARIA DUTKIEWICZ – za tekst „Potencjał złych decyzji; recenzja Najgorszego człowieka na świecie w dwunastu rozdziałach z prologiem i epilogiem”, który dowodzi jej otwartości na przeżywanie kina i brawury w szukaniu niebanalnych form eseistycznych, a także za otwieranie przeciągu w zacisznych korytarzach krytyki filmowej.

KAROLINA GRACZYK – za przechadzkę fascynującymi, mniej uczęszczanymi ścieżkami kina w tekście „Uciekinierki. O bohaterkach Jeana Rollina”.

ŁUKASZ KIEŁPIŃSKI – za tekst „’Aż trudno uwierzyć, że Pałac Kultury był kiedyś biały…’, czyli o tym, jak Europę Wschodnią ulepiono z betonu i błota”, który z dystansem, humorem i elegancją stylu łączy prywatną anegdotę ze zbiorowym doświadczeniem, by w tym, co na pozór szare i przezroczyste szukać inspirujących tropów współczesnej kultury.

ALICJA NOWACKA – za zajmującą, zgrabnie naświetlającą niuanse kultury Quebecu analizę polityki językowej filmów Xaviera Dolana w tekście „Może nie tak jak we Francji, ale mówię po francusku”.

KACPER RYDZEWSKI – za tekst „Ludzie kochają jak rzyga im się do ryja”, czyli gęste od kulturowo-politycznych kontekstów spojrzenie na nawyki konsumenckie widzów i bohaterów dzisiejszego kina oraz przypomnienie, że krytyka nie powinna wzbraniać się przed taplaniem w filmowych wymiocinach.

Głównymi organizatorami konkursu są Anna Osmólska-Mętrak i Janusz Zaorski (fundatorzy Grand Prix, rzeźby Adama Myjaka) oraz Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, które funduje wszystkie nagrody finansowe, a także gości konkurs na MFF mBank Nowe Horyzonty we Wrocławiu, gdzie 25 lipca 2023 r. odbędzie się uroczysta ceremonia wręczenia nagród oraz pokaz wybranego przez Laureatkę filmu.


czytaj także
Program Nowa odsłona kultowego miniserialu „Królestwo” na mBank Nowe Horyzonty 10/05/23
News Rozpoczęła się sprzedaż akredytacji dziennikarskich i branżowych 9/05/23
Ogłoszenie Klimat, który zmienia człowieka. Dołącz do zespołu wolontariatu! 23/05/23
Program Najlepsze z najlepszych. Klasyka kina podczas 23. mBank Nowe Horyzonty 24/05/23

Newsletter

OK