English

Mistrzowskie nowości w programie festiwalu: filmy Canijo, Polak i Petzolda

12/04/23
Patrzeć przez kino. Nowości w programie 23. Nowych Horyzontów Z Cannes do Wrocławia: „Club Zero” Jessiki Hausner w programie NH

Co to znaczy osiągnąć „filmowe mistrzostwo”? Czy to przychodzi z wiekiem? Niekoniecznie, na co wskazuje choćby błyskotliwa kariera 40-letniej Sachy Polak. Systematyczność? João Canijo nie spieszy się z kręceniem kolejnych filmów, co nie wpływa na to, że każde kolejne dzieło w jego reżyserii jest znakomite. Autorskość za wszelką cenę? Christan Petzold potrafi zręcznie wplatać do swoich filmów gatunkowe tropy, jednocześnie zachowując charakterystyczny styl.

Nie damy Wam prostej, jednoznacznej odpowiedzi: wszak jesteśmy Nowymi Horyzontami i w naszym DNA zawarte jest poszukiwanie, stawianie pytań. Zachęcamy więc, żeby wspólnie wziąć pod lupę różne horyzonty mistrzostwa, które odnajdziecie – a jakże – w festiwalowej sekcji Mistrzynie, Mistrzowie. Dziś mamy przyjemność pochwalić się trzema nowymi nazwiskami i aż czterema nowymi filmami, które trafią do programu 23. edycji wrocławskiego festiwalu (20-30 lipca stacjonarnie, do 6 sierpnia online). Wszystkie z nich były niedawno prezentowane i oklaskiwane na MFF Berlinale.

Złe życie oraz Życie złe, reż. João Canijo 

Zaskakujący dyptyk portugalskiego reżysera João Canijo był sensacją ostatniego festiwalu w Berlinie, gdzie jedna z części otrzymała Nagrodę Jury w konkursie głównym, druga z kolei była pokazywana w sekcji Encounters. Złe życie (Mal viver / Bad living) oraz Życie złe (Viver mal / Living Bad) to mistrzowski eksperyment z lustrzanej narracji, pokazujący życie wewnątrz rodzinnego pensjonatu – toksyczny mikrokosmos ich właścicieli oraz melancholijne uniwersum jego gości. Świetnie przyjęte przez krytykę podwójne dzieło Canijo to precyzyjne puzzle, w których pobrzmiewają echa portugalskich mistrzów (Monteiro!), zaś telenowelowość zaskakująco miesza się z grecką tragedią. Przeszywające kino o upadku rodziny, zadające nieoczywiste pytania o kondycję współczesnego człowieka.

Silver Haze, reż. Sacha Polak

Pamiętacie poruszające Dirty God? Sacha Polak oraz brytyjska aktorka Vicky Knight (gościnie Nowych Horyzontów) ponownie łączą siły w przeboju Berlinale Silver Haze. Wielowymiarowe love story holenderskiej reżyserki to nie tylko poruszające social drama w klimacie dzieł Andrei Arnold. To przede wszystkim imponujący manifest o poszukiwaniu wolności, kino o przebaczeniu i traumie z przeszłości, nawiązujące do prawdziwych wydarzeń z życia Knight, pełne autentycznych emocji i buzujące od energii.

Czerwone niebo, reż. Christian Petzold

Czerwone niebo (Roter Himmel / Afire) Christiana Petzolda, jednego z najważniejszych współczesnych niemieckich twórców, zostało nagrodzone w Berlinie Grand Prix. To druga część (po Undine) jego trylogii żywiołów. W swoim najnowszym filmie w błyskotliwy sposób przygląda się młodemu pisarzowi, który miota się pomiędzy swoim niespełnieniem, narcyzmem a skrywanym pożądaniem. Film Petzolda to sprytna, niezwykle inteligentna komedia charakterów, jak to bywa u tego reżysera – pełna przewrotnych, metaforycznych chwytów.

Część stacjonarna 23. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty odbędzie się w dniach 20-30 lipca 2023, część online będzie trwać o tydzień dłużej – do 6 sierpnia. Na stacjonarne pokazy zapraszamy do Kina Nowe Horyzonty oraz Dolnośląskiego Centrum Filmowego. Trwa sprzedaż karnetów na wydarzenie. Sprzedaż akredytacji dziennikarskich i branżowych rozpocznie się 9 maja.

Kup karnet


czytaj także
Nowe Horyzonty VOD No to płyniemy: „W trójkącie” już na NH VOD 7/04/23
Program Zwycięzcy Sundance w programie 23. Nowych Horyzontów 18/04/23
Program Podróż ku czarnemu słońcu melancholii – kino Portugalii na 23. NH 20/04/23
Program Gorzki pieniądz. Retrospektywa Wang Binga na 23. Nowych Horyzontach 30/03/23

Newsletter

OK