English

Czwartek na Nowych Horyzontach

28/07/22
Niania, reż. Monia Chokri
We really need you tonight. „Pięć diabłów” od dziś w kinach!

Spojrzenie na kinowe portrety Obywatelek Służących, premiera filmu Głupcy, spotkanie z Andrzejem Pitrusem, zjawiskowa Belle na Rynku, koncert Wczasów w Arsenale.

Widzą wszystko, ale nic nie mówią, żyją w półcieniu. Mieszkają w tym samym domu, ale nie są częścią rodziny. Wiedzą o domownikach więcej niż wszyscy znajomi, choć nie są przyjaciółmi. Obywatelki Służące! Podczas tegorocznych Nowych Horyzontów oddajemy Wam głos. W sekcji Trzecie Oko patrzymy uważnie na historie pokojówek i lokajów, niań i opiekunek, a w szerszym ujęciu: na nierówności, wciąż obecny wyzysk, ale też różne strategie buntu i zmiany. Rozpoczynamy czwartek na festiwalu i zachęcamy, żeby Wasz wzrok, drogie festiwalowiczki i drodzy festiwalowicze, dziś również patrzył w tym samym kierunku, co Trzecie Oko.

Sprawdź program sekcji

Polecamy również 14 sesji Q&A z twórczyniami i twórcami festiwalowych filmów, m.in. z: Lucile Hadžihalilović, Adamem Sikorą i Oksaną Cherkashyną, aktorką występującą w Klondike. O godz. 18:30 rozpocznie się polska premiera Głupców Tomasza Wasilewskiego, w której udział wezmą przedstawicielki i przedstawiciele ekipy filmowej.

W ramach kina plenerowego zaprezentujemy prze-pię-kną animację Belle w reżyserii nowego mistrza japońskiego kina – Mamoru Hosody. Kino na Rynku rusza tradycyjnie o godz. 22:00, wstęp wolny.

Zapraszamy także na dyskusję wokół znakomitej książki prof. Andrzeja Pitrusa Przebłyski piękna. Spotkania z Jonasem Mekasem. Spotkanie rozpocznie się po seansie Raju jeszcze nie utraconego (Trzeciego roku Oony) o godz. 16:00. Książkę można nabyć w księgarni Tajne Komplety w Kinie Nowe Horyzonty oraz online na stronie internetowej festiwalu.

W przestrzeni galerii SiC! BWA można podziwiać wystawę As Far As I Can See, a w galerii Studio BWA niepodzielnie panuje Republika słońca. Pobudzenie zmysłów zapewni Ambient Room #6: DISCHARGE w IP Studio.

Wczasy w Arsenale

Czwartkowy wieczór można przyjemnie przeistoczyć w piątkowy poranek w Klubie festiwalowym w Arsenale. O północy rozpocznie się koncert duetu Wczasy, który łączy w swojej muzyce polską zimną falę z synth-popowymi przebojami w stylu lat 80. i 90. Po koncercie za konsoletą zacznie bić serce Nowych Horyzontów, czyli najlepsze na świecie osoby wolontariackie. Nie możemy doczekać się Waszej playlisty!

Spotkania

 • 13:00 – Ul, reż. Blerta Basholli (gościni: Blerta Basholli)
 • 13:15 – Białe noce – zestaw krótkich metraży (gościni: Marja Vitahuhta)
 • 15:45 – Ewolucja, reż. Lucile Hadžihalilović (gościni: Lucile Hadžihalilović)
 • 15:45 – Niepokalana, reż. Monica Stan, George Chiper-Lillemark (goście: Monica Stan, Marcian Lazar – producent)
 • 15:45 – Słoń, reż. Kamil Krawczycki (goście: Kamil Krawczycki, Jakub Mróz – producent, Jakub Sztuk – autor zdjęć, Ewa Skibińska – aktorka, Jan Hrynkiewicz i Paweł Tomaszewski – aktorzy, Wiktoria Filus – aktorka)
 • 16:00 – Lampart z Ankary, reż. Emre Kayiş (gość: Emre Kayiş)
 • 16:00 – Szukając Venery, reż. Norika Sefa (gościni: Norika Sefa)
 • 16:15 – Super Natural, reż. Jorge Jácome (gość: Jorge Jácome)
 • 18:30 – Głupcy, reż. Tomasz Wasilewski (goście na Q&A: Tomasz Wasilewski, Ewa Puszczyńska – producentka, Dorota Kolak – aktorka)
 • 18:45 – Niewinność, reż. Lucile Hadžihalilović (gościni: Lucile Hadžihalilović)
 • 19:00 – Koniec świata w dolinie łez, reż. Jarosław Wszędybył (goście: Jarosław Wszędybył, Przemysław Miękinia – producent , Tammy Mehhani – montażystka)
 • 19:00 – Klondike, reż. Maryna Er Gorbach (gościni: Oksana Cherkashyna – aktorka)
 • 19:15 – Patho Film, Wolfelsgrund, reż. Adam Sikora (gość: Adam Sikora)
 • 19:15 – Vera śni o morzu, reż. Kaltrina Krasniqi (gościni: Kaltrina Krasniqi)
 • 19:15 – Herbaria, reż. Leandro Listorti oraz Sumy częściowe, reż. Mohammadreza Farzad (gościni: Maria Vera – producentka)

Scena artystyczna

Zapraszamy do galerii SiC! BWA Wrocław, gdzie można oglądać wystawę As Far As I Can See, która towarzyszy retrospektywie Jonasa Mekasa, litewsko-amerykańskiej ikony awangardy, bohatera jednej z tegorocznych retrospektyw. W galerii Studio BWA, w ramach Republiki słońca, przyglądamysię różnym wymiarom Północy: solarnemu i społecznemu, ekologicznemu. W IP Studio można oglądać (i doświadczać) szóstą już odsłonę Ambient Roomu, w tym roku pod nazwą DISCHARGE. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Czytaj więcej o As Far As I Can See

Czytaj więcej o Republice słońca

Czytaj więcej o Ambient Room #6: DISCHARGE

* * *

Kino na Rynku organizujemy dzięki wsparciu mecenasa Nowych Horyzontów, miasta Wrocław.

Polskie filmy pokazywane w ramach 22. MFF Nowe Horyzonty prezentowane są dzięki partnerstwu z Dr Irena Eris.

Współorganizatorem tegorocznej sceny artystycznej jest BWA Wrocław.

Projekt Białe noce (w tym Republika słońca) został dofinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego EOG oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wszystkie wydarzenia związane z retrospektywą Jonasa Mekasa organizowane są w ramach międzynarodowych obchodów setnej rocznicy urodzin artysty Jonas Mekas 100!, prowadzonych pod auspicjami Litewskiego Instytutu Kultury oraz Estate of Jonas Mekas, we współpracy z licznymi organizacjami i instytucjami kultury na całym świecie. Litewski Instytut Kultury i Ambasada Republiki Litewskiej w Polsce są partnerami wrocławskiej retrospektywy.


czytaj także
Dystrybucja „Zmysłowe i porywające”: krytycy chwalą „Pięć diabłów” 7/12/22
News Sprezentuj festiwal pod choinkę. Świąteczny voucher na 23. Nowe Horyzonty 8/12/22
Nowe Horyzonty VOD 268 powodów do radości. Świąteczna promocja Nowych Horyzontów VOD 13/12/22
Dystrybucja Kalendarz premier Stowarzyszenia Nowe Horyzonty na 2023 rok 15/12/22

Newsletter

OK