English

Środa na Nowych Horyzontach

27/07/22
Herbaria, reż. Leandro Listorti
Kino wisceralne. Rozmowa z autorami „De Humani Corporis Fabrica” Wczasy (i nie tylko) w Arsenale

Podróż poza granice gatunków w sekcji Lost Lost Lost, dyskusja wokół książki Andrzeja Pitrusa, pokaz filmu z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących.

Jonas Mekas to nie tylko bohater jednej z tegorocznych retrospektyw, ale także ojciec chrzestny festiwalowej sekcji Lost Lost Lost – tytuł kultowego filmu Mekasa stał się inspiracją dla tej nazwy. W ramach tegorocznych „Lostów” można zobaczyć filmy ekspansywne i niejednoznaczne, budujące zbiorowe doświadczenie i skupione na jednostce, poszerzające świadomość i przekraczające granice gatunków, także tych biologicznych. Zachęcamy więc, żeby festiwalową środę spędzić poza orbitą dominujących nurtów – zarówno w kinie, jak i w rzeczywistości.

Sprawdź program sekcji Lost Lost Lost

Skoro Jonas Mekas został już przywołany, dziś zapraszamy także na dyskusję wokół znakomitej książki prof. Andrzeja Pitrusa Przebłyski piękna. Spotkania z Jonasem Mekasem. Spotkanie rozpocznie się po seansie filmu Lost Lost Losto godz. 15:15. Kolejna dyskusja odbędzie się jutro po pokazie Raju jeszcze nie utraconego (Trzeciego roku Oony) o godz. 16:00. Książkę możecie nabyć w księgarni Tajne Komplety w Kinie Nowe Horyzonty oraz online na stronie internetowej festiwalu.

Przeczytaj recenzję książki Andrzeja Pitrusa

Dziś polecamy również 11 sesji Q&A z twórczyniami i twórcami festiwalowych filmów, m.in. z: Lucile Hadžihalilović, Michelem Franco i Radu Jude. W ramach kina plenerowego zaprezentujemy nominowaną do Oscara Aidę Jasmili Žbanić. Kino na Rynku rusza tradycyjnie o godz. 22:00, wstęp wolny.

W przestrzeni galerii SiC! BWA można podziwiać wystawę As Far As I Can See, a w galerii Studio BWA niepodzielnie panuje Republika słońca. Pobudzenie zmysłów zapewni Ambient Room #6: DISCHARGE w IP Studio.

Pokaz filmu z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących

O godz. 16:15 zapraszamy na pokaz filmu Niewidomy człowiek, który nie chce obejrzeć „Titanica” Teemu Nikkiego. Film wyświetlimy z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących, a seans poprzedzi prelekcja Marcina Pieńkowskiego, dyrektora festiwalu, tłumaczona na PJM. Bilety w cenie 6 zł. Zapisy: rezerwacje@adapter.pl lub poprzez sms: 507 507 129. Rezerwacja jest potrzebna, aby otrzymać odbiornik do audiodeskrypcji na miejscu wydarzenia. Prosimy zgłosić ewentualną potrzebę wsparcia wolontariusza w dotarciu z przystanku MPK na miejsce wydarzenia. Dziękujemy Fundacji Katarynka, z którą mamy przyjemność pracować przy organizacji wydarzenia.

Ankieta

Chcemy, żeby Nowe Horyzonty dostarczały Wam, drogie widzki i drodzy widzowie, doznań na miarę Złotej Palmy. Zachęcamy do wypełnienia krótkiej ankiety – dzięki Waszym uwagom i podpowiedziom będziemy mogli rozwijać festiwal. Z przyjemnością przyjmiemy informacje o tym, co podobało się Wam najbardziej i uważnie przeczytamy wskazówki na temat tego, co jeszcze możemy ulepszyć.

Wypełnienie ankiety zajmie ok. 10-15 minut. Na odpowiedzi czekamy do 15 sierpnia 2022 roku. Udział w ankiecie jest anonimowy.

Wypełnij ankietę

Spotkania

  • 12:45 – Sundown, reż. Michel Franco (gość: Michel Franco)
  • 12:45 – Skrzynka, reż. Lorenzo Vigas (gość: Lorenzo Vigas)
  • 13:00 – Wygnanie, reż. Visar Morina (gość: Visar Morina)
  • 13:00 – Niefortunny numerek lub szalone porno, reż. Radu Jude (gość: Radu Jude)
  • 13:00 – Enys Men, reż. Mark Jenkin (goście: Mark Jenkin, Mary Woodvine – aktorka)
  • 15:30 – Odbicie, reż. Valentyn Vasyanovych (gość: Valentyn Vasyanovych; spotkanie prowadzone w języku ukraińskim i polskim)
  • 18:45 – Hallelujah: Leonard Cohen, reż. Daniel Geller, Dayna Goldfine (gość: Robert Kory – manager, partner kreatywny, przyjaciel i powiernik Leonard Cohen Family Trust [2008-2016])
  • 18:45 – Earwig, reż. Lucile Hadžihalilović (gościni: Lucile Hadžihalilović)
  • 19:00 – Kafka dla dzieci, reż. Roee Rosen (gość: Roee Rosen)
  • 19:00 – Słoń, reż. Kamil Krawczycki (goście: Kamil Krawczycki – reżyser, scenarzysta i montażysta, Jakub Mróz – producent, Jakub Sztuk – autor zdjęć, Paweł Tomaszewski i Jan Hrynkiewicz – aktorzy, Ewa Skibińska – aktorka; tylko na zapowiedzi: Katarzyna Staszczyk – kierowniczka produkcji, Zofia Jocek – kostiumografka, Mikołaj Tyrakowski – dźwięk, Jan Łubnicki – współpraca dźwiękowa, Paulina Lenda-Kozub i Piotr Kozub –autorzy piosenki „To, co mam”, Katarzyna Szustow – koordynatorka scen intymnych, Michalina Zatylna – II kierowniczka produkcji ds. obiektów, Błażej Wnuk – grip, Zofia Wilczkowska – rekwizytor planowy)

Scena artystyczna

Zapraszamy do galerii SiC! BWA Wrocław, gdzie można oglądać wystawę As Far As I Can See, która towarzyszy retrospektywie Jonasa Mekasa, litewsko-amerykańskiej ikony awangardy, bohatera jednej z tegorocznych retrospektyw. W galerii Studio BWA, w ramach Republiki słońca, przyglądamysię różnym wymiarom Północy: solarnemu i społecznemu, ekologicznemu. W IP Studio można oglądać (i doświadczać) szóstą już odsłonę Ambient Roomu, w tym roku pod nazwą DISCHARGE. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Czytaj więcej o As Far As I Can See

Czytaj więcej o Republice słońca

Czytaj więcej o Ambient Room #6: DISCHARGE

* * *

Kino na Rynku organizujemy dzięki wsparciu mecenasa Nowych Horyzontów, miasta Wrocław.

Polskie filmy pokazywane w ramach 22. MFF Nowe Horyzonty prezentowane są dzięki partnerstwu z Dr Irena Eris.

Współorganizatorem tegorocznej sceny artystycznej jest BWA Wrocław.

Projekt Białe noce (w tym Republika słońca) został dofinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego EOG oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wszystkie wydarzenia związane z retrospektywą Jonasa Mekasa organizowane są w ramach międzynarodowych obchodów setnej rocznicy urodzin artysty Jonas Mekas 100!, prowadzonych pod auspicjami Litewskiego Instytutu Kultury oraz Estate of Jonas Mekas, we współpracy z licznymi organizacjami i instytucjami kultury na całym świecie. Litewski Instytut Kultury i Ambasada Republiki Litewskiej w Polsce są partnerami wrocławskiej retrospektywy.


czytaj także
Branża Nagrody Polish Days 2022 27/07/22
News Dodatkowy seans „Pięciu diabłów” 27/07/22
News Dodatkowa pula festiwalowych toreb 27/07/22
News Pomóż nam ulepszać festiwal. Wypełnij ankietę 27/07/22

Newsletter

OK