English

Poniedziałek na Nowych Horyzontach

25/07/22
Boy from Heaven, reż. Tarik Saleh
Weź udział w spotkaniach z Lucile Hadžihalilović Kobiety mówią: dość. Zobacz odważne kino z Kosowa

Focus na Kosowo: wgląd w jedną z najbardziej energetycznych kinematografii Europy, spotkania m.in. z Michelem Franco i Radu Jude, scena artystyczna i Mała mama na Rynku.

Jakość kosowskiej kinematografii jest odwrotnie proporcjonalna do czasu, który upłynął od oficjalnego uzyskania niepodległości przez Kosowo. W ciągu ostatnich kilkunastu lat powstało tu wiele znakomitych filmów, które zdążyły okrążyć cały świat i zdobyć uznanie na najważniejszych festiwalach. Cieszymy się, że w tym roku i my możemy przybliżyć naszym widzkom i widzom najnowsze zjawiska z tego niezwykle energetycznego kina. Jeśli zastanawiacie się, jak i gdzie spędzić festiwalowy poniedziałek, polecamy podróż przez sekcję Focus: Kosowo. O godz. 13:00 możecie zobaczyć film Vera śni o morzu Kaltriny Krasniqi, a o godz. 22:00 Szukając Venery Noriki Sefy.

Poniedziałek obfituje w spotkania z twórczyniami i twórcami festiwalowych filmów – dziś zapraszamy na 14 sesji Q&A, podczas których ugościmy m.in. Michela Franco i Radu Jude, wybitnych reżyserów, którzy zasiadają w tegorocznym jury.

W ramach kina plenerowego zaprezentujemy jedną z najczulszych opowieści tego roku – Małą mamę Céline Sciammy. Film wyświetlimy również z ukraińskimi napisami. Kino na Rynku rusza tradycyjnie o godz. 22:00, wstęp wolny.

W przestrzeni galerii SiC! BWA można podziwiać wystawę As Far As I Can See, a w galerii Studio BWA niepodzielnie panuje Republika słońca.

Ankieta

Chcemy, żeby Nowe Horyzonty dostarczały Wam, drogie widzki i drodzy widzowie, doznań na miarę Złotej Palmy. Zachęcamy do wypełnienia krótkiej ankiety – dzięki Waszym uwagom i podpowiedziom będziemy mogli rozwijać festiwal. Z przyjemnością przyjmiemy informacje o tym, co podobało się Wam najbardziej i uważnie przeczytamy wskazówki na temat tego, co jeszcze możemy ulepszyć.

Wypełnienie ankiety zajmie ok. 10-15 minut. Na odpowiedzi czekamy do 15 sierpnia 2022 roku. Udział w ankiecie jest anonimowy.

Wypełnij ankietę

Spotkania

10:00 – Wolne cząsteczki. Historia filmu eksperymentalnego, reż. Pip Chodorov (gość: Pip Chodorov)

12:45 – Radu Jude – zestaw krótkich filmów (gość: Radu Jude)

12:45 – Nie zgubiliśmy drogi, reż. Anka Sasnal, Wilhelm Sasnal (goście: Anka Sasnal, Agnieszka Żulewska, Małgorzata Zawadzka – aktorki, Roman Gancarczyk i Andrzej Konopka – aktorzy)

13:15 – Pustka i ja, reż. Adrián Silvestre (gość: Adrián Silvestre)

15:00 – Stoi na pustyni, licząc sekundy swojego życia, reż. Jonas Mekas (goście: Pip Chodorov – historyk filmu, przyjaciel i opiekun spuścizny Jonasa Mekasa oraz Sebastian Mekas – syn reżysera)

16:00 – Skrzynka, reż. Lorenzo Vigas (gość: Lorenzo Vigas)

16:00 – Shortlista: zestaw 3 (goście: Adrian Apanel, Grzegorz Piekarski, Marcin Kluczykowski – reżyserzy [tylko zapowiedź], Katarzyna Stasiełuk i Klaudia Preyss – kierowniczki produkcji)

16:15 – Kafka dla dzieci, reż. Roee Rosen (gość: Roee Rosen)

18:30 – Sundown, reż. Michel Franco (gość: Michel Franco)

18:45 – 107 matek, reż. Péter Kerekes (gość: Péter Kerekes)

19:00 – List z Greenpointu, reż. Jonas Mekas (goście: Pip Chodorov – historyk filmu, przyjaciel i opiekun spuścizny Jonasa Mekasa oraz Sebastian Mekas – syn reżysera)

19:00 – Matecznik, reż. Grzegorz Mołda (goście: Grzegorz Mołda – reżyser, Iza Igel – producentka, Monika Powalisz – współscenarzystka, Michał Zieliński – aktor, Agnieszka Kryst – aktorka)

19:15 – Anatomia, reż. Ola Jankowska (gościni: Ola Jankowska)

19:30 – Wabik, reż. Gilles Lepore, Michał Mądracki, Maciej Mądracki (goście: MML kolektyw: Gilles Lepore, Michał Mądracki, Maciej Mądracki – reżyseria, scenariusz, produkcja; Olaf Malinowski – autor zdjęć, Beata Rzeźniczek – producentka, Michał Perła i Dariusz Jeż – aktorzy)

Scena artystyczna

Zapraszamy do galerii SiC! BWA Wrocław, gdzie można oglądać wystawę As Far As I Can See, która towarzyszy retrospektywie Jonasa Mekasa, litewsko-amerykańskiej ikony awangardy, bohatera jednej z tegorocznych retrospektyw. W galerii Studio BWA, w ramach Republiki słońca, przyglądamysię różnym wymiarom Północy: solarnemu i społecznemu, ekologicznemu.

Czytaj więcej o As Far As I Can See

Czytaj więcej o Republice słońca

* * *

Kino na Rynku organizujemy dzięki wsparciu mecenasa Nowych Horyzontów, miasta Wrocław.

Polskie filmy pokazywane w ramach 22. MFF Nowe Horyzonty prezentowane są dzięki partnerstwu z Dr Irena Eris.

Współorganizatorem tegorocznej sceny artystycznej jest BWA Wrocław.

Wystawa Republika słońca organizowana jest w ramach projektu Białe noce, który został dofinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego EOG oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wszystkie wydarzenia związane z retrospektywą Jonasa Mekasa organizowane są w ramach międzynarodowych obchodów setnej rocznicy urodzin artysty Jonas Mekas 100!, prowadzonych pod auspicjami Litewskiego Instytutu Kultury oraz Estate of Jonas Mekas, we współpracy z licznymi organizacjami i instytucjami kultury na całym świecie. Litewski Instytut Kultury i Ambasada Republiki Litewskiej w Polsce są partnerami wrocławskiej retrospektywy.


czytaj także
Program Wtorek na Nowych Horyzontach 26/07/22
Branża Znamy projekty nagrodzone na Studio Nowe Horyzonty+ 25/07/22
Top 10 „Złota dziewiątka” Janusza Palikota 26/07/22
Program Niedziela na Nowych Horyzontach 24/07/22

Newsletter

OK