English

Gwarancja najlepszej jakości. Top 10 filmów Marcina Pieńkowskiego

14/07/22
Pacifiction, reż. Albert Serra
Finałowy pitching V edycji Atelier Scenariuszowego Weź udział w quizie filmowym Godardowskich Igraszek

Podążanie tropem Marcina Pieńkowskiego można porównać do obstawienia sześciu trafnych liczb w lotto (a w naszym przypadku nawet dziesięciu). Dyrektor Nowych Horyzontów przygotował swoją „złotą dziesiątkę” – zestaw tytułów z tegorocznego programu, które zapewnią szerokie spektrum filmowych wrażeń i ukażą piękno festiwalu w jego różnorodności. 

Na liście Marcina Pieńkowskiego znalazły się dzieła m.in. mistrzyni Agnieszki Holland, laureata nowohoryzontowego Grand Prix – Marka Jenkina, a także wschodzącej gwiazdy francuskiego kina – Léi Mysius.

Wszystkie filmy ze „złotej dziesiątki” będziecie mogły i mogli zobaczyć między 21 a 31 lipca w ramach stacjonarnej odsłony 22. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty. Bilety są już dostępne w sprzedaży. Zapraszamy także do sprawdzenia programu filmów prezentowanych online (pokazy od 21 lipca do 7 sierpnia).

Kup bilety

1. Blisko, reż. Lukas Dhont

Najpiękniejszy film tegorocznego festiwalu w Cannes. Nagrodzone Grand Prix Blisko to sensualna i czuła opowieść o przyjaźni dwóch trzynastolatków. Uniwersalny film o akceptacji błędów i nauce przeżywania najtrudniejszych, najbardziej brutalnych emocji.

2. Godland, reż. Hlynur Pálmason

Przewrotny, pełen czarnego humoru film Pálmasona to niezwykła przypowieść o wierze i zderzeniu człowieka z żywiołem. Jeden z najpiękniejszych formalnie filmów tegorocznego festiwalu w Cannes.

3. Kawałek nieba, reż. Michael Koch

Magnetyzujące slow cinema i tragiczne love story, z głębokim, humanistycznym przesłaniem. Film, który porusza i przytłacza. Opowieść o fatum, o tragedii, które spada na bohaterów z pięknego alpejskiego nieba.

4. Alcárras, reż. Carla Simón

Laureat tegorocznego Złotego Niedźwiedzia. Kino proste i osobiste, traktujące o sile rodzinnych więzów i odchodzeniu tradycyjnego świata. Simón w niezwykle czuły sposób obserwuje członków rodziny w katalońskiej wiosce, muszących stawić czoła wyzwaniom, które przewartościują ich dotychczasowe życie.

5. Utama, reż. Alejandro Loayza Grisi

Laureat Sundance. Przepiękne wizualnie, poruszające slow cinema o odchodzeniu starego świata i bolesnym leczeniu nadszarpniętych rodzinnych więzi. To także kolejny głos proekologiczny w kinie południowoamerykańskim.

6. Enys Men, reż. Mark Jenkin

Autor fantastycznej Przynęty powraca. Niepokojący, wbijający w fotel, przepięknie sfilmowany i zmontowany film o pamięci miejsca i pamięci człowieka, zrealizowany miejscami jak autorskie kino grozy.

7. Pacifiction, reż. Albert Serra

Autor Śmierci Ludwika XIV zawędrował tym razem na polinezyjską wyspę, żeby przedstawić hipnotyzujące, trwające niemal trzy godziny political fiction, przewrotną opowieść o współczesnym kolonializmie – zabawną, błyskotliwą, urzekającą wizualnie.

8. Kegelstatt Trio, reż. Rita Azevedo Gomes

Éric Rohmer ponownie na dużym ekranie. Pokazywany na Berlinale dialog na dwa głosy, adaptacja sztuki francuskiego mistrza – cudownie staroświeckie, jednocześnie niezwykle mądre i bezpretensjonalne. Cudo!

9. Pięć diabłów, reż. Léa Mysius

Najnowszy film Léi Mysius – autorki Avy i scenarzystki Portretu kobiety w ogniu. Elektryzująca historia miłosnego czworokąta łączy elementy tajemniczego melodramatu, thrillera parapsychologicznego i magnetycznego coming of age. Pięknie nakręcona opowieść o miłości i pożądaniu oraz współczesnych czarach, które przywracają duchy przeszłości. 

10. Olivier, Olivier, reż. Agnieszka Holland

Pamiętny film Holland, którego punktem wyjścia jest tajemnicze zniknięcie dziecka – wbijający w fotel, niezwykle inteligentny, błyskotliwy thriller psychologiczny. Polecam oglądanie filmów z retrospektywy tej niezwykłej reżyserki, rzadko pokazywane na dużym ekranie – niektóre z nich to wręcz „białe kruki”.


czytaj także
News Festiwal dostępny. Wydarzenia i seanse z audiodeskrypcją i napisami 15/07/22
Program Największe kino plenerowe w Polsce. Program pokazów na wrocławskim rynku 13/07/22
Top 10 W drogę! Sprawdź filmowe top 10 Małgorzaty Sadowskiej 12/07/22
Branża Znamy uczestników i gości 11. edycji warsztatów A Sunday in the Country 12/07/22

Newsletter

OK