English

Kino Ukrainy (i o Ukrainie) w programie 22. Nowych Horyzontów

31/03/22
107 matek, reż. Peter Kerekes
We really need you tonight. „Pięć diabłów” od dziś w kinach!

Ukraina jest państwem o bogatej, różnorodnej kulturze – to fakt, któremu rosyjski agresor próbuje zaprzeczyć na różnorodne sposoby. Tym bardziej warto o tym fakcie przypominać: w trakcie tegorocznej odsłony Nowych Horyzontów zaprezentujemy dwa wyjątkowe filmy, ukazujące najnowsze tropy w ukraińskim kinie. Pierwszym z nich będzie Odbicie ( Refelction) Valentyna Vasyanovycha, nowe dzieło autora głośnej Atlantydy, drugim – współprodukowany przez Ukrainę, rozgrywający się w Odessie 107 matek ( 107 Mothers) w reżyserii Petera Kerekesa; film, który znalazł się na oscarowej shortliście. 

Na 22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty zapraszamy tradycyjnie do Wrocławia, w dniach 21-31 lipca. O tydzień dłużej, do 7 sierpnia, będzie trwać online’owa część wydarzenia.

Odbicie, reż. Valentyn Vasyanovych

Chirurgiczna precyzja i chłód przeszywający jak lancet – nowy film Valentyna Vasyanovycha (Atlantyda, 20. Nowe Horyzonty) to ten rodzaj ekstremalnego filmowego doświadczenia, które wchodzi głęboko pod skórę. Odbicie opowiada o ukraińskim lekarzu, który trafia do rosyjskiej niewoli, gdzie otrzymuje specjalne zadanie. Wstrząsający obraz przemocy przynosi pytania o możliwość życia po: wojnie, horrorze, traumie.

107 matek, reż. Peter Kerekes

Matki to dzisiaj w kinie gorący temat – by wymienić tylko najnowsze filmy Julii Ducournau, Maggie Gyllenhaal, Pedra Almodóvara, czy Céline Sciammy. Zdobywca nagrody za scenariusz na festiwalu w Wenecji (a warto zaznaczyć, że współautorem tekstu jest Ivan Ostrochovský, czyli twórca nowohoryzontowych Sług) do tematu macierzyństwa podchodzi jednak w zaskakujący sposób. Tragikomiczny docufiction Petera Kerekesa rozgrywa się bowiem w odeskim więzieniu, którego mieszkanki odsiadują wyroki za „zbrodnie namiętności”. Więzienną rutynę ubarwiają zaskakujące wyznania, zabawami z dziećmi i lektura listów pisanych przez osadzone.

To nie wszystkie ukraińskie bądź związane z Ukrainą filmy, które znajdą się w programie nadchodzących Nowych Horyzontów. O kolejnych tytułach będziemy informować już wkrótce.

 

Więcej informacji o tegorocznym festiwalu można przeczytać na naszej stronie internetowej.


czytaj także
Dystrybucja „Zmysłowe i porywające”: krytycy chwalą „Pięć diabłów” 7/12/22
News Sprezentuj festiwal pod choinkę. Świąteczny voucher na 23. Nowe Horyzonty 8/12/22
Nowe Horyzonty VOD 268 powodów do radości. Świąteczna promocja Nowych Horyzontów VOD 13/12/22
Dystrybucja Kalendarz premier Stowarzyszenia Nowe Horyzonty na 2023 rok 15/12/22

Newsletter

OK