English

Weź udział w gali zamknięcia i zobacz rewelację z Cannes

21/08/21
Lingui, reż. Mahamat-Saleh Haroun
Trzy długie i pięć krótkich: rozmowa z Agatą Buzek Pytanie z kapelusza: rozmowa z Marią Dębską

Sobotę zaczynamy od (bardzo!) dobrej wiadomości: wciąż dostępne są miejsca (w ramach karnetów/akredytacji) i bilety na dzisiejszą galę zamknięcia festiwalu, podczas której wyświetlimy canneńską rewelację – Lingui Mahamat-Saleha Harouna.

Dowiemy także się, kto został laureatem lub laureatką Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Nowe Horyzonty oraz który film najbardziej przypadł do gustu Wam. Pozdrawiamy OPPO, patrona Nagrody Publiczności! Start gali o godz. 19:00.

Zarezerwuj miejsce lub kup bilet na galę zamknięcia festiwalu

Więcej o filmie Lingui

Jeden z najgłośniejszych filmów ostatniego festiwalu w Cannes zrealizowany przez uznanego reżysera z Czadu, Mahamat-Saleha Harouna (Krzyczący mężczyznaSusza – 7.NH). Amina ciężko pracuje i samotnie wychowuje nastoletnią córkę. Gdy dowiaduje się, że ta jest w ciąży, postanawia pomóc jej w dokonaniu aborcji, która w jej kraju jest nielegalna. Lingui to zaskakująco uniwersalna opowieść o kobiecej solidarności i determinacji. Mahamat-Saleh Haroun z wielką empatią rysuje portret bohaterek, które próbują walczyć o swoją godność i niezależność w brutalnej, patriarchalnej rzeczywistości, zawładniętej przez religię i anachroniczne tradycje, potrafiące uczynić z młodej matki społecznego wyrzutka. To nie tylko kameralny dramat i portret społecznych napięć w odległej części świata, lecz również poezja kina w czystej postaci – niezwykłe zdjęcia Mathieu Giombiniego są żywe i duszne, perfekcyjnie skomponowane, nasycone cudownymi barwami.  (Autor opisu: Marcin Pieńkowski).


czytaj także
News Kronika festiwalowa #1 21/08/21
News „Theo i jego metamorfozy” Damiena Odoula zdobywcą Grand Prix 21/08/21
Program Sobota na Nowych Horyzontach 21/08/21
Program Piątek na Nowych Horyzontach 20/08/21

Newsletter

OK