English

Sobota na Nowych Horyzontach

14/08/21
Jeanne Dielman, Bulwar Handlowy, 1080 Bruksela, reż. Chantal Akerman
Muzyczne podróże do Islandii i Norwegii Gdzie zaspokoić głód pozafilmowy? Polecamy wyjątkowe lokale we Wrocławiu

Animacja na żywo w wykonaniu Mariusza Wilczyńskiego, spotkania z autorkami polskich krótkometrażówek i immersyjny VR Noccc

Przekraczanie filmowych granic? To nasza tradycja. Dziś będą co najmniej dwie okazje, żeby zobaczyć innowacyjne zabawy językiem filmu w wykonaniu utalentowanych artystek i artystów. Po pierwsze, zapraszamy do Dolnośląskiego Centrum Filmowego, gdzie można doświadczyć immersyjnego VR-u Noccc autorstwa Sandry Frydrysiak i Weroniki Lewandowskiej. Ten wyjątkowy film-poemat angażuje niemal wszystkie zmysły osoby oglądającej. Uwaga: zostały ostatnie bilety na sobotę. Po drugie, polecamy performans Diabeł nie zna granic (godz. 19:15, Teatr Muzyczny Capitol), podczas którego na oczach widzów wybitny twórca animacji Mariusz Wilczyński, reżyser Zabij to i wyjedź z tego miasta, wykona na żywo autorski film animowany wyświetlany w czasie rzeczywistym na dużym ekranie. Oprawę muzyczną wydarzenia stworzy wirtuoz Marcel Markowski – pierwszy wiolonczelista orkiestry Sinfonia Varsovia.

Spotkania

Jeszcze dziś zapraszamy także na 8 spotkań, w których udział weźmie 10 twórczyń i twórców. Po porannym seansie (godz. 9:00) arcydzieła Chantal Akerman – Jeanne Dielman, Bulwar Handlowy, 1080 Bruksela – z widzkami i widzami spotka się siostra reżyserki, Sylviane Akerman. Na drugie spotkanie z gościnią zapraszamy po seansie filmu Powiedz mi (godz. 19:00).

Proponujemy aż trzy rozwiązania na spędzenie wczesnego popołudnia: udział w pokazie Prostych rzeczy (godz. 12:30) i późniejsze spotkanie z reżyserem, Grzegorzem Zaricznym; seans Planety (również godz. 12:30), połączony z rozmową z Ale Ulman, matką reżyserki i aktorką występującą w filmie; lub seans Notatek Anny Azzori (godz. 12:45) oraz spotkanie z reżyserką, Constanze Ruhm.

Nieco późniejsze popołudnie warto spędzić w Kinie Nowe Horyzonty na pokazie Szczęścia (godz. 15:15) i rozmowie z autorką filmu, Henriką Kull, albo oglądając krótkie metraże w ramach drugiego zestawu Shortlisty (godz. 15:30). O swoich pracach opowiedzą: Olga Bołądź (Alicja i żabka), Joanna Helena Szymańska (Przestrach), Katarzyna Warzecha (We Have One Heart) oraz Klaudia Prabucka (Jestem ładna). O godz. 15:30 polecamy także seans filmu Z drugiej strony i spotkanie z jego producentką, Marylin Watelet.

Scena artystyczna

W galerii Studio BWA Wrocław można podziwiać (i doświadczać) wystawę Z (don’t panic, kiss me), która jest artystycznym rozwinięciem filmowych poszukiwań z tegorocznego programu festiwalu. Tematem przewodnim wystawy są zęby: wyjątkowy twór anatomiczny, który w ludzkiej egzystencji tworzy rodzaj punktu węzłowego – w tym sensie, że przecinają się w nim różne płaszczyzny ludzkiego doświadczenia.

Czytaj więcej o Z (don’t panic, kiss me)

W IP Studio na widzów i widzki czeka kolejna odsłona Ambient Roomu, przygotowana przez IP Group. Tegoroczny AR, zatytułowany ifthenelse, to interaktywne środowisko immersyjne stworzone w oparciu o zasady instrukcji warunkowej, niezwykle powszechnej w większości języków programowania.

Czytaj więcej o Ambient Roomie: ifthenelse

Na zakończenie dnia polecamy Midnight Show – prezentację dwóch neonowych realizacji, zaprojektowanych przez Monikę Drożyńską i Michała Frydrycha. Start równo o północy, w neonowym podwórku zlokalizowanym przy Ruskiej 46. Organizatorami Midnight Show są BWA Wrocław, Krupa Gallery, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, we współpracy z Galerią Neon Side.

Czytaj więcej o Midnight Show V: więcej swiatła!


czytaj także
Program Piątek na Nowych Horyzontach 13/08/21
Program Gaspar Noé we Wrocławiu! Weź udział w spotkaniach z reżyserem 13/08/21
Program Niedziela na Nowych Horyzontach 15/08/21
Polecamy Przeczytaj teksty laureatek i laureatów Konkursu im. Krzysztofa Mętraka 15/08/21

Newsletter

OK