English

Piątek na Nowych Horyzontach

13/08/21
Notatki Anny Azzori, reż. Constanze Ruhm
Muzyczne podróże do Islandii i Norwegii Gdzie zaspokoić głód pozafilmowy? Polecamy wyjątkowe lokale we Wrocławiu

Spotkania z producentką filmów Chantal Akerman, ceremonia wręczenia nagrody „Emocji” Romanowi Gutkowi oraz Q&A z twórcami i twórczyniami filmu Lamb.

Zaczynamy pierwszy festiwalowy weekend! Na dobry początek pozwólmy przemówić liczbom: dziś czeka nas aż 61 seansów w kinach (i znacznie więcej online) oraz 9 spotkań, w których udział weźmie 13 twórczyń i twórców. Również dzisiaj – późnym wieczorem – zapraszamy na pierwszy pokaz w ramach Kina na Rynku. Wcześniej, o godz. 18:00, polecamy midisaż wystawy  Z (don’t panic, kiss me) w galerii Studio BWA. Zachęcamy, aby odwiedzić także IP Studio, gdzie już po raz piąty pojawi się Ambient Room, z kolei o północy spotkamy się na pierwszym Midnight Show.

Spotkania

„Seans Południa o 9:30” – takie zdanie można usłyszeć tylko na Nowych Horyzontach. Piątek warto zacząć od pokazu znakomitego filmu Chantal Akerman, a po seansie porozmawiać z Marylin Watelet, producentką tego dzieła. Marylin Watelet odpowie na pytania widzek i widzów także po seansie filmu Przez całą noc (godz. 12:30). Dziś warto zobaczyć jeszcze jeden film Chantal Akerman – No Home Movie i posłuchać opowieści Sylvaine Akerman, siostry wybitnej reżyserki (godz. 15:30).

Wczesnym popołudniem będzie można porozmawiać z Mariuszem Wilczyńskim – po seansie zestawu filmów krótkometrażowych w jego reżyserii (godz. 15:15), oraz z aktorką i matką twórczyni Planety, Ale Ulman (godz. 15:30). Jeśli cenicie połączenie jakości i ilości – najlepszym rozwiązaniem będzie seans pierwszego zestawu Shortlisty oraz późniejsze spotkanie z reżyserkami i reżyserami (godz. 15:45): Kamilą Taraburą (Chodźmy w noc), Natalią Durszewicz (Portret kobiecy oraz Bestie wokół nas), Darią Kopiec (Własne śmieci) i Jakubem Prysakiem (Samogłów). 

To nie koniec przyjemnych spraw: dziś o 15:30, przed seansem Memorii, odbędzie się ceremonia wręczenia nagrody „Emocji”, przyznawanej przez Radio Wrocław Kultura. Tegorocznym laureatem nagrody jest Roman Gutek – twórca Nowych Horyzontów. Dziękujemy i gratulujemy!

Nie bójmy się słów: Lamb już teraz może zostać okrzyknięty jednym z największych hitów tegorocznej edycji festiwalu. Dziś o 18:45 zapraszamy na pokaz tego wyjątkowego filmu, połączony ze spotkaniem z jego autorkami i autorami: Valdimarem Jóhannssonem (reżyser), Hrönn Kristinsdóttir, Sarą Nassim, Klaudią Śmieją-Rostworowską (producentki) oraz Elim Arensonem (autor zdjęć).

Również o 18:45 rozpocznie się gala XXIV Konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka, po której zostanie wyświetlony film Ptaszki, sieroty i głupcy – wybrany przez Marcina Stachowicza, laureata Grand Prix.

Na zakończenie kinowego dnia zapraszamy na seans Notatek Anny Azzori i rozmowę z reżyserką filmu, Constanze Ruhm (godz. 19:15), a późnym wieczorem – na pierwszy pokazach w ramach Kina na Rynku, czyli seans obsypanej nagrodami, pełnometrażowej animacji Zabij to i wyjedź z tego miasta. Widzów zgromadzonych w sercu Wrocławia przywita autor filmu, Mariusz Wilczyński.

Scena artystyczna

O godz. 18:00 rozpocznie się midisaż wystawy Z (don’t panic, kiss me). Najpierw zapraszamy do galerii Dizajn – na odsłonięcie odrestaurowanej rzeźby Oddech Olafa Brzeskiego, a później do galerii Studio BWA Wrocław, gdzie będzie można podziwiać (i doświadczać) wystawę, która jest artystycznym rozwinięciem filmowych poszukiwań z tegorocznego programu festiwalu. Tematem przewodnim wystawy są zęby: wyjątkowy twór anatomiczny, który w ludzkiej egzystencji tworzy rodzaj punktu węzłowego – w tym sensie, że przecinają się w nim różne płaszczyzny ludzkiego doświadczenia.

Czytaj więcej o Z (don’t panic, kiss me)

O godz. 19:00 swoją premierę będzie miała kolejna odsłona Ambient Roomu, przygotowana przez IP Group. Tegoroczny AR, zatytułowany ifthenelse, to interaktywne środowisko immersyjne stworzone w oparciu o zasady instrukcji warunkowej, niezwykle powszechnej w większości języków programowania.

Czytaj więcej o Ambient Roomie: ifthenelse

Na zakończenie dnia polecamy pierwszą odsłonę Midnight Show – prezentację dwóch neonowych realizacji, zaprojektowanych przez Monikę Drożyńską i Michała Frydrycha. Start równo o północy, w neonowym podwórku zlokalizowanym przy Ruskiej 46. Organizatorami Midnight Show są BWA Wrocław, Krupa Gallery, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, we współpracy z Galerią Neon Side.

Czytaj więcej o Midnight Show V: więcej swiatła!


czytaj także
Program Sobota na Nowych Horyzontach 14/08/21
Program Gaspar Noé we Wrocławiu! Weź udział w spotkaniach z reżyserem 13/08/21
Program Niedziela na Nowych Horyzontach 15/08/21
Program Rozpoczęły się 21. Nowe Horyzonty 12/08/21

Newsletter

OK