English

Filmy rozwijane podczas festiwali NH i AFF na Sundance Film Festival

28/01/21
Prime Time, reż. Jakub Piątek (fot. Tomasz Kaczor)
Nabór na kurs Developing Your Film Festival online Filmy w dystrybucji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty walczą o Oscary

Sukces wydarzeń branżowych Stowarzyszenia Nowe Horyzonty

Prime Time, pełnometrażowy debiut Jakuba Piątka wyprodukowany przez Kubę Razowskiego (Watchout Studio), będzie mieć światową premierę w konkursie filmów fabularnych na Sundance Film Festival w Stanach Zjednoczonych. Film był rozwijany w ramach międzynarodowego programu Studio Nowe Horyzonty+ 2019 organizowanego przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty i Creative Europe Desk Polska. Latem 2020, zaraz po rozpoczęciu zdjęć, fragmenty produkcji zaprezentowane zostały zagranicznej branży filmowej na największym wydarzeniu branżowym w Polsce – Polish Days (organizowanym przez Stowarzyszenie NH i Polski Instytut Sztuki Filmowej). Prime Time wzbudził ogromne zainteresowanie i został wyróżniony jedną z głównych nagród – Nagrodą Screen International.

Sundance Film Festival jest jednym z najważniejszych wydarzeń na filmowej mapie świata i największym festiwalem filmów niezależnych w USA. Organizowana od 1978 roku impreza to platforma dla prezentacji wybitnych filmów realizowanych poza system hollywoodzkim. To tu po raz pierwszy zostali zauważeni m.in. bracia Coen, Quentin Tarantino i Jim Jarmusch.

Prime Time to trzymający w napięciu dramat psychologiczny. Film przenosi nas w czasie do ostatniego dnia 1999 roku, gdy Sebastian (Bartosz Bielenia) dostaje się z bronią w ręku do studia telewizyjnego. Bierze dwoje zakładników (Magdalena Popławska, Andrzej Kłak). Ma tylko jedno żądanie – wejście na antenę, na żywo podczas największej oglądalności. Chce powiedzieć telewidzom coś niezwykle ważnego, dla swojego przekazu jest gotów zaryzykować wszystko. Historia Sebastiana to opowieść o przejmującej samotności, potrzebie akceptacji i walce z własnymi demonami. Co doprowadziło go do podjęcia tak desperackich kroków? (Opis za Next Film)

Premiery amerykańskich filmów rozwijanych w Polsce

Sukces Jakuba Piątka to nie koniec dobrych informacji. W programie festiwalu Sundance znajdą się także dwa wyjątkowe filmy rozwijane podczas US in Progress – wydarzenia branżowego organizowanego w ramach American Film Festival przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. US in Progress to unikatowy projekt, podczas którego amerykańscy filmowcy i filmowczynie mogą rozwijać swoje produkcje we współpracy z prestiżowymi studiami, firmami i specjalistami z Europy. Widzowie tegorocznej edycji Sundance FF zobaczą premierowo dwa filmy, które wzięły udział w ostatniej sesji USinP: Superior w reżyserii Erin Vassilopoulos (prod. Benjamin Cohen, Grant Curatola i Patrick Donovan) oraz We’re All Going to the World’s Fair Jane Schoenbrun (prod. Sarah Winshall i Carlos Zozaya). Gratulujemy!


czytaj także
Program Akerman, Schanelec, Weerasethakul – bohaterowie retrospektyw 21. MFF NH 30/01/21
Ogłoszenie Rozpoczął się nabór zgłoszeń do Międzynarodowego Konkursu Nowe Horyzonty 30/01/21
Festiwale Urszula Śniegowska ogląda filmy na Sundance FF 31/01/21
Festiwale Marcin Pieńkowski ogląda filmy na Sundance FF 4/02/21

Newsletter

OK