English

"Zabij to i wyjedź z tego miasta" filmem otwarcia 20. MFF Nowe Horyzonty

2/08/20
Zabij to i wyjedź z tego miasta, reż. Mariusz Wilczyński
Nowa identyfikacja wizualna i szczegóły na temat połączonych festiwali 20. MFF Nowe Horyzonty - ogłaszamy program Shortlisty!

Jeden z najodważniejszych projektów w historii polskiej animacji – realizowany przez 14 lat film Zabij to i wyjedź z tego miasta – otworzy 20. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Pełnometrażowa produkcja wybitnego twórcy autorskich filmów animowanych, Mariusza Wilczyńskiego, była jednym z najciekawszych tytułów prezentowanych na ostatnim Berlinale i została wyróżniona na prestiżowym festiwalu animacji w Annecy. Hipnotyzujące dzieło Wilczyńskiego imponuje galerią postaci, które przemawiają w filmie głosami m.in.: Ireny Kwiatkowskiej, Andrzeja Wajdy, Barbary Krafftówny, Daniela Olbrychskiego, Tomasza Stańki, Marka Kondrata, Krystyny Jandy czy Anny Dymnej. Szczególnym rozmówcą reżysera jest jego przyjaciel – Tadeusz Nalepa, którego utwory i słowa nadają rytm strumieniowi wspomnień i kierunek prowadzenia historii.

W tym roku – trudnym dla rodzimej branży filmowej – organizatorzy Nowych Horyzontów chcą poświęcić szczególne miejsce w programie dla polskich produkcji. Zabij to i wyjedź z tego miasta jest pierwszym z wielu tytułów, które będzie można zobaczyć podczas tegorocznego festiwalu.

Zabij to i wyjedź z tego miasta: poezja i realizm

Film Wilczyńskiego to przepełniony czułością dialog z duchami, blues na cześć przyjaźni, pieczołowite wskrzeszanie: ludzi, miejsc, dialogów, neonów, dźwięków, a nawet smużki papierosowego dymu. Autobiograficzny, przywołujący atmosferę peerelowskiego dzieciństwa i dorastania w potransformacyjnej, nabierającej kolorów Polsce, Zabij to i wyjedź z tego miasta łączy poezję z surowym realizmem, żywych ze zmarłymi, nostalgię z godzeniem się ze stratą. Animacja Wilczyńskiego to wzruszające pożegnanie z naznaczonym wojną pokoleniem jego rodziców, ale i przypomnienie, że rozmowa z tymi, którzy nas ukształtowali nie ma końca.

Mariusz Wilczyński w swojej pracy twórczej zajmuje się m.in. malarstwem, performansem – tworzeniem filmów animowanych na żywo i przede wszystkim – autorskich filmów animowanych.

Reżyser został określony przez „The New York Times” jednym z najważniejszych współczesnych mistrzów w tej dziedzinie, jest też jedynym polskim autorem animacji artystycznej, który miał przegląd swojej twórczości w słynnym Museum of Modern Art w Nowym Jorku i pierwszym Polakiem, którego animacje prezentowano w The National Gallery w Londynie. Joshua Siegel – kurator ds. filmu w The Museum of Modern Art – stwierdził, że Wilczyński należy do najwybitniejszych współczesnych twórców animacji na świecie. Reżyser był także bohaterem retrospektywy podczas 11. MFF Nowe Horyzonty.

Zabij to i wyjedź z tego miasta to nie jedyna propozycja, którą widzowie będą mogli zobaczyć w dniu otwarcia 20. MFF Nowe Horyzonty. Więcej informacji na ten temat przekażemy jeszcze w sierpniu.


czytaj także
Branża Czego się spodziewać, gdy spodziewasz się Polish Days 30/07/20
Branża Nagrody Polish Days 2020 30/07/20
Branża Polish Days rozpoczynają rozmowę 29/07/20
Dystrybucja "Liberté" Alberta Serry w kinach od 7 sierpnia - lista kin 7/08/20

Newsletter

OK