English

"Biały, biały dzień" od 6 marca w polskich kinach

11/03/20
Biały, biały dzień, reż. Hlynur Pálmason
Nabór na New Horizons' Polish Days Goes to Cannes "Biały, biały dzień" - kina w Polsce zamknięte od 12.03

Biały, biały dzień Hlynura Pálmasona wchodzi na ekrany polskich kin 6 marca (dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty).

Zapraszamy na pokaz specjalny:

✓ Warszawa →   Muranów (goście: Cveta Dimitrowa, Tomasz Stawiszyński) - 6 marca

W biały, biały dzień, gdy nieba nie można odróżnić od ziemi, zmarli mogą mówić do tych, którzy wciąż żyją – głosi islandzkie powiedzenie. W taki też dzień ginie żona byłego szefa policji, która spada w przepaść rozpędzonym samochodem. Mimo żałoby bohater stara się zacząć wszystko od nowa i odpowiedzieć sobie na pytanie, kim teraz jest. Pewnego dnia odkrywa tajemnicę, która pierwszy raz od dawna wzbudzi w nim silne emocje. Od tej pory zrobi wszystko, żeby dowiedzieć się prawdy o ich wspólnej przeszłości.  Biały, biały dzień to osnuta islandzką mgłą historia żalu, zemsty i bezwarunkowej miłości.

więcej o filmie

Kipiący od tłumionych emocji thriller psychologiczny o zdradzie, toksycznej męskości i żałobie to jeden z najlepszych skandynawskich filmów roku. ("Vogue"

Umiejętność czucia i przeżywania to wielki dar. Ingimundur przeszedł pewien proces i dowiedział się wielu ważnych rzeczy o sobie: wciąż kocha żonę, mimo jej wyborów. I najważniejsza lekcja, którą otrzymał, to oczywiście świadomość, że wolno mu czuć żal, wściekłość, strach, ból i rozpacz. Wolno mu również kochać kogoś i tęsknić za kimś, kto miewał swoje tajemnice. ("Wysokie Obcasy Extra")

W "Białym, białym dniu" opowiada przy tym o zdławionej, nieprzepracowanej żałobie, wstrząsie wynikającym z niepokrywających się wizerunków (prawdziwego i wyobrażonego) bliskiej osoby, a przede wszystkim o podtrzymaniu uczucia pomimo ogromnego zawodu. (filmweb.pl)

Bo taki właśnie ten film jest - na granicy codziennego banału i czystej metafizyki, pomiędzy kinem sensacyjnym i historią o duchach. ("Tygodnik Powszechny")

To w gruncie rzeczy proste, czyste uczucie wnuczki do dziadka  stanowiło mój punkt odniesienia i początek odkrywania całych kosmosów znaczeń i symboli. ("Kino")

Życie to nieustanne pasmo upadków i podźwignięć, a "Biały, biały dzień", tę prostą prawdę opowiada nie tylko intrygująco, ale także przy wykorzystaniu artystycznego klucza. Zdecydowanie warto poznać. (kulturacja.pl)

Pálmasonowi udaje się zdobyć miejsce na humor absurdu rodem z Roya Anderssona czy Akiego Kaurismäkiego. (moviesroom.pl)


czytaj także
Dystrybucja Hlynur Pálmason: Film musi żyć 6/03/20
Polecamy Noclegi ze zniżką i rekomendowane hotele 5/03/20
Dystrybucja Piotr Czerkawski poleca filmy SNH dostępne on-line 17/03/20
Dystrybucja Małgorzata Sadowska poleca filmy SNH dostępne on-line 18/03/20

Newsletter

OK