English

"Deerskin", najnowszy film twórcy "Morderczej opony", w kinach od 3.01

3/01/20
Deerskin, reż. Quentin Dupieux
Polskie media o "Deerskin" - frędzle wystarczą! Rozpoczął się nabór zgłoszeń do Międzynarodowego Konkursu Nowe Horyzonty

Deerskin okazał się jednym z największych przebojów sekcji Piętnastka Reżyserów na ostatnim MFF w Cannes.

Oscarowa obsada, zabójczy styl i absurdalnie zabawna historia. W  Deerskin czarna komedia miesza się z dramatem i thrillerem proponując widzowi intelektualną rozrywkę.  To film o zwyczajnym szaleństwieAle przede wszystkim też o wolności: o tym, co z nią robimy – przyznaje Quentin Dupieux, twórca kultowej  Morderczej opony. Film jest także aktorskim  tour de force Jeana Dujardina, który w   Deerskin kpi z własnego gwiazdorskiego statusu.

Bohaterką czarnej komedii Quentina Dupieux jest… kurtka z frędzlami. To ona staje się fetyszem niejakiego Georges’a, przegranego gościa, który po zakupie zamszowego ciucha zaczyna marzyć o sławie filmowca. Wydawszy ostatnie pieniądze, mężczyzna błąka się po francuskiej prowincji, z każdym dniem zbliżając się coraz bardziej do granicy obłędu. Zaczepia ludzi, gada z frędzlami, chwyta za kamerę, snuje się po wzgórzach. W siatkę swoich fantazji, zmyśleń i kłamstw wciąga miejscową barmankę (Adèle Haenel), która nocami hobbystycznie przemontowuje stare produkcje. Mieszając komedię z kinem grozy i dramatem obyczajowym, Deerskin ani na chwilę nie traci kontaktu z rzeczywistością – dziwność i absurd są tu jak zdumiewające narośla na surowej materii.

Quentin Dupieux to urodzony w 1974 roku reżyser, przed laty znany przede wszystkim jako Mr. Oizo, twórca muzyki elektronicznej. Karierę filmowca zaczął od teledysków, w tym popularnego klipu do własnego utworu Flat Beat, tego, w którym żółta kukiełka rytmicznie porusza głową. Jego reżyserskim debiutem był Steak. Sławę zdobył dzięki Morderczej oponie, której główną bohaterką jest obdarzona życiem i żądna krwi opona. Specjalnością Dupieux jest absurdalny, anarchizujący humor, twórca znosi też filmowe podziały na gatunki, mainstream i arthouse. Jego Wrong debiutował na Sundance, a Złe gliny w Cannes. Z kolei Deerskin był jednym z najbardziej entuzjastycznie przyjętych tytułów canneńskiej Piętnastki Reżyserów. 


czytaj także
Dystrybucja "Wysoka dziewczyna" z wyróżnieniem polskiej sekcji FIPRESCI! 10/01/20
Dystrybucja Gdzie oglądać "Deerskin" Quentina Dupieux - lista kin 22/12/19
Przestrzeń NH 12. Filmowe Sumowanie na Forum NH - "Parasite" zwycięzcą! 17/01/20
Dystrybucja "Wysoka dziewczyna" na krótkiej liście kandydatów do Oscara! 17/12/19

Newsletter

OK