English

"Ból i blask" w programie, "Portret kobiety w ogniu" na otwarcie festiwalu

25/06/19
Ból i blask, reż. Pedro Almodóvar
Trzecie Oko: duchowość, magia i czarownice Sprzedaż karnetów zakończona, nowe ceny biletów!

Wielki powrót Pedra Almodóvara, entuzjastycznie przyjęty przez widzów i krytyków Ból i blask (Dolor y gloria) oraz nagrodzony za scenariusz w Cannes Portret kobiety w ogniu (Portrait de la jeune fille en feu) Céline Sciammy znajdą się w programie tegorocznej edycji MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Dzieło francuskiej twórczyni otworzy 19. edycję festiwalu. Jeszcze tylko do najbliższej niedzieli, 30 czerwca, trwa sprzedaż karnetów festiwalowych.

Ból i blask (Dolor y gloria), reż. Pedro Almodóvar

Głównym bohaterem Bólu i blasku jest reżyser filmowy Salvador Mallo (nagrodzony w Cannes Antonio Banderas), pogrążony w kryzysie „mistrz uwielbiany przez publiczność”. Salvador zrywa kolejne więzi ze światem i zwraca się ku przeszłości: ku czasom dzieciństwa, ku pierwszej wielkiej miłości i momentowi, w którym kino stało się dla niego sensem życia. Pod wpływem tych refleksji, a także kilku przypadkowych spotkań z ważnymi dla niego osobami, Salvador podejmuje próbę powrotu do kręcenia filmów. Ból i blask, choć zaskakująco kameralny i wyciszony, jednocześnie zawiera w sobie wszystko to, za co kochamy Almodóvara. Hiszpański reżyser po raz kolejny zachwyca wrażliwością wizualną, zgrabnie łączy subtelność z ekscentrycznym poczuciem humoru i daje upust swej miłości do kina. Silnie rozwinięte wątki autotematyczne sprawiły, że dziennikarze w Cannes dostrzegli w Bólu i blasku wariację na temat nieśmiertelnego Osiem i pół Felliniego. Nowy film Almodovara powinien spodobać się także wszystkim tym, którzy kilka lat temu zakochali się w Wielkim pięknie Paola Sorrentina.

Portret kobiety w ogniu (Portrait de la jeune fille en feu), reż. Céline Sciamma

Wspaniały melodramat Céline Sciammy nakłada kostium (rzecz dzieje się w Bretanii w 1760 roku) na jak najbardziej współczesne pragnienia i emocje. Ich wyrazicielkami są szykowana do aranżowanego małżeństwa arystokratka, Heloiza (Adèle Haenel) oraz jej portrecistka – niezależna, wyemancypowana Marianna (Noemie Merlant). Intymna więź, jaka nieoczekiwanie rodzi się pomiędzy nimi, stanie się potężną siłą, zdolną przełamać niejedno tabu. Inspirowany malarstwem romantycznym, subtelny, ale przy tym ognisty film Sciammy to także pochwała kobiecego spojrzenia i jego imponujący, wizualny manifest.

Na 19. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty zapraszamy od 25 lipca do 4 sierpnia 2019 roku. 

Kup karnet

Nowe Horyzonty zapraszają na Kino Dzieci

6. MFF Kino Dzieci zagości w ponad 20 miastach w całej Polsce już 21-29 września 2019 roku. W programie m.in.: konkurs główny, a w nim 9 filmów, w tym Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię ( La famosa invasione degli orsi in Sicilia) – animacja pokazywana w Cannes i Annecy; konkurs filmowych odkryć – artystyczne kino dla młodych widzów; sekcje specjalne: kino włoskie oraz retrospektywa zmarłego w tym roku Stanisława Jędryki, czyli powrót do klasyki polskiego kina dla młodych. Festiwal to także wydarzenia specjalne, m.in. cykl Kino Dzieci o wychowaniu (wśród propozycji wykład Wojciecha Eichelbergera) oraz spotkania branży filmowej – Warsaw Kids Film Forum.

Więcej informacji: www.kinodzieci.pl


czytaj także
Program "Matthias i Maxime", "The Souvenir", "Młody Ahmed", "Mid90s", "Beats"... 1/07/19
Program Specjalne pokazy wersji reżyserskiej filmu "Oni" (Loro) Paola Sorrentina 18/06/19
Polecamy Stylizacje na festiwal: pink peacock, sneakersy i legendarne marki 4/07/19
Branża Znamy uczestników 10. edycji Studia Nowe Horyzonty + 4/07/19

Newsletter

OK