English

Warsztaty dla organizatorów festiwali filmowych na 19. MFF Nowe Horyzonty

8/04/19
Nowe Horyzonty w Kinie Łódzkiej Szkoły Filmowej Gala rozdania Europejskich Nagród Filmowych - nagranie

Szkolenie dla organizatorów festiwali filmowych finansowane z unijnego programu Kreatywna Europa po raz pierwszy odbędzie się przy okazji trwającego we Wrocławiu Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty.

Developing Your Film Festival (DYFF) brytyjskiej organizacji Independent Cinema Office (ICO) to jedyny program dla organizatorów festiwali filmowych. Tegoroczna edycja odbędzie się równolegle z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym Nowe Horyzonty w dniach 22-28 lipca 2019 roku. Program DYFF funkcjonuje już od dziewięciu lat, a wszyscy dotychczasowi uczestnicy - pochodzący z 40 krajów - gorąco go polecają.

Każdego roku w ramach warsztatów profesjonaliści działający w tej branży prowadzą wykłady dla uczestników. W poprzednich edycjach brali udział eksperci związani z międzynarodowymi festiwalami filmowymi organizowanymi w Berlinie, Edynburgu i Rotterdamie. W 2019 roku z odczytami wystąpią Jennifer Frees, dyrektorka ds. współpracy przy festiwalu Toronto International Film Festival oraz Wendy Mitchell, dziennikarka i konsultantka wielu festiwali filmowych. Nazwiska kolejnych mówców zostaną ogłoszone niebawem.

Szkolenie to, kierowane do osób zawodowo zajmujących się prowadzeniem największych festiwali filmowych, zostało przygotowane z myślą o omówieniu najnowszych trendów na rynku oraz problemów, z jakimi borykają się obecnie festiwale filmowe. Program - uwzględniający m.in. wskazówki dotyczące przygotowania trzyletniego planu biznesowego, opracowywania strategii marketingowych i sponsoringowych - podsunie uczestnikom tej międzynarodowej imprezy niezliczone pomysły i da narzędzia, by wprowadzić je w życie.

To pierwszy raz, gdy warsztaty te są organizowane w Polsce. Poprzednie edycje odbywały się przy okazji Wileńskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego, chorwackiego Festiwalu Filmowego w Motowunie czy Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Edynburgu. Szkolenie jest finansowane w ramach programu Kreatywna Europa, a jego organizację wspiera British Council.

Dyrektor ICO Catharine Des Forges mówi: To jedyne warsztaty tego typu. Nikt inny nie prowadzi kursów dla osób zajmujących się organizacją festiwali filmowych. Obserwowanie, ile uczestnicy uczą się od siebie nawzajem oraz od zaproszonych ekspertów, jest naprawdę niesamowitym doświadczeniem. W poprzednich edycjach brały udział osoby z całego świata, m.in z Niemiec, Japonii, Luksemburga, Meksyku, Peru czy Słowacji. Dla ludzi zajmujących się organizacją festiwali filmowych nawiązywanie kontaktów i tworzenie siatki współpracowników na całym świecie jest niewątpliwym priorytetem. Tylko dzięki temu festiwal może się rozwijać, zyskiwać perspektywy i ukazywać nowatorskie podejście do sztuki filmowej.

Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty Marcin Pieńkowski stwierdza: Jestem dumny, że szkolenie Developing Your Film Festival odbędzie się w tym roku przy okazji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty. To jedyne na świecie warsztaty w pełni poświęcone sprawom związanym z organizacją festiwali filmowych. Dla ludzi z tej zmieniającej się dynamicznie i bardzo wymagającej branży możliwość uczenia się, dzielenia doświadczeniami i nawiązywania kontaktów jest niezwykle ważna. A ten kurs to doskonała ku temu okazja.

Osoby zainteresowane uczestnictwem mogą zapisać się na szkolenie przez stronę internetową (bit.ly/dyff2019) do 16 maja.


czytaj także
Polecamy DKF Kinochłon w Augustowie zaprasza na nowohoryzontowe projekcje 5/04/19
Program Terayama Shūji: innowator-skandalista. Retrospektywa japońskiego mistrza 13/04/19
Branża Ruszył nabór do programu Studio Nowe Horyzonty+ 2019 2/04/19
Branża Ruszył nabór na Polish Days 2019 1/04/19

Newsletter

OK