English
zaloguj / zarejestruj

Wystawa w Porto - Pedro Costa: Companhia

19/10/18
Pedro Costa (fot. Valèrie Massadian)
Znamy program 9. American Film Festival we Wrocławiu "Bergman - rok z życia" od 26 października w kinach

Od 19 października 2018 do 27 stycznia 2019 Muzeum Serralves w Porto prezentuje wystawę bohatera tegorocznej nowohoryzontowej retrospektywy, Pedra Costy - Companhia (Firma).

Jak twierdzi Costa, każdy film jest w istocie listem napisanym tysiącem rąk. Companhia pokaże prace Costy zrealizowane wspólnie z przyjaciółmi: rzeźbiarzem Rui Chafesem, fotografem Paulo Nozolino, reżyserską parą Danièle Huillet i Jean-Marie Straubem oraz z Chantal Akerman. Na wystawie będzie można także poznać twórczość artystów cenionych przez Costę, którzy przez lata byli dla niego inspiracją: poety Roberta Desnosa i fotografika Jacoba Riisa, Pablo Picasso, Roberta Bressona, António Reisa, Walkera Evansa, João Queiroza, Johna Forda, Jeffa Walla, Jacquesa Tourneura, Marii Capelo, Andy'ego Rectora, Jean-Luca Godarda, Maxa Beckmanna i innych. Nad strukturą wystawy zapanował architekt José Neves, a koordynacją zajęli się Filipa Loureiro i Marta Almeida przy udziale Nuno Crespo i Marty Mateus. Wystawie towarzyszy przegląd filmów Costy, spotkania i dyskusje.

Więcej informacji

Plan wystawy

Pedro Costa urodził się w Lizbonie w 1959 roku. Porzucił historię na rzecz studiów w lizbońskiej szkole filmowej pod okiem poety i reżysera António Reisa. Jego pełnometrażowy debiut Krew (O Sangue) miał premierę na MFF w Wenecji w 1989 roku. Kolejny film Dom z lawy (Casa de Lava), zrealizowany na wyspie Fogo w archipelagu Wysp Zielonego Przylądka, był pokazywany w Cannes w 1994 roku. Następnie nakręcił m.in. Kości (Ossos),  W pokoju Wandy (No Quarto da Vanda),  Gdzie spoczywa twój uśmiech?  (Où gît votre sourire enfoui?)  o twórczości Danièle Huillet i Jean-Marie Strauba. Obok Manoela de Oliveiry, Akiego Kaurismäkiego i Víctora Erice'a wyreżyserował jedną z części nowelowego  Centro Histórico pod tytułem Słodki egzorcysta (Sweet Exorcist). Jego prace były prezentowane w galeriach i muzeach na całym świecie. W 2014 roku za Konia Forsę (Cavalo Dinheiro) otrzymał tytuł najlepszego reżysera na MFF w Locarno. Obecnie pracuje nad nowym filmem Vitalina Varela.

Retrospektywa: Pedro Costa (18. MFF NH)

Pedro Costa: Nienapisana historia 
(wywiad-rzeka z Pedrem Costą, rozmawia Agnieszka Szeffel)


czytaj także
Program XXIII Konkurs im. Krzysztofa Mętraka 7/11/18
Program "Touch Me Not" od 16 listopada w polskich kinach 7/11/18
Program "Zama" Lucrecii Martel w polskich kinach od 31 sierpnia 27/08/18
Program 19. MFF Nowe Horyzonty odbędzie się w terminie 25 lipca – 4 sierpnia 2019 14/08/18