English

"Jeszcze dzień życia" po raz pierwszy w Polsce podczas 18. MFF NH

18/05/18
Jeszcze dzień życia
"Zimowi bracia" Hlynura Pálmasona
od 18 maja w kinach
Hity Cannes w dystrybucji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty

Jeszcze dzień życia Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente swoją światową premierę miał na MFF w Cannes, gdzie zebrał świetne recenzje widzów i międzynarodowej prasy. Polska premiera festiwalowa filmu opartego na książce Ryszarda Kapuścińskiego odbędzie się podczas 18. MFF Nowe Horyzonty.

Jeszcze dzień życia inspirowany jest słynną książką mistrza reportażu, Ryszarda Kapuścińskiego, który opisał w niej swoją podróż do jądra ciemności - Angoli roku 1975, pogrążonej w wojennym chaosie. Łącząc techniki animacji, dokumentu i fabuły, Nenow i de la Fuente stworzyli dzieło jednocześnie onieśmielające i hipnotycznie wciągające. Główny bohater, Kapuściński we własnej osobie, wprowadza nas w rzeczywistość paradoksów wojny, co rusz zmuszając widza do kalibrowania moralnego kompasu.

Marcin Pieńkowski, dyrektor artystyczny MFF Nowe Horyzonty: To pasjonująca, brawurowa animacja, która pozostaje w widzu na bardzo długo po seansie. Już dawno nie widziałem filmu, w którym wojna zostałaby ukazana w sposób tak plastyczny i sugestywny. Cieszę się, że ten wizjonerski film będzie miał polską premierę na Nowych Horyzontach. Według mnie ma wielką szansę na przyszłoroczną nominację do Oscara.

Po światowej premierze w Cannes prestiżowy "The Hollywood Reporter" określił Jeszcze dzień życia jako wizualnie oszałamiające dzieło o rzadko spotykanej bezpośredniości i sile.

Searching - zaskakujący thriller nagrodzony na Sundance

W programie 18. MFF Nowe Horyzonty znajdzie się również Searchingzwycięzca sekcji NEXT na ostatnim festiwalu Sundance. Film Aneesha Chaganty dopisuje nową kartę historii kina gatunkowego: reżyserowi udało się zrealizować thriller, który nie tylko zachwyca nowatorskim podejściem (widzimy tylko ekran komputera bądź smartfona!), ale również przemyślanym montażem i doskonałą dramaturgią.

Żona w gwiazdorskiej obsadzie

Widzowie 18. MFF Nowe Horyzonty będą mieli szansę zobaczyć także Żonę (The Wife) z Glenn Close, Jonathanem Prycem i Christianem Slaterem w rolach głównych. Wyreżyserowany przez Björna Runge film to adaptacja bestsellerowej powieści Meg Wolitzer pod tym samym tytułem. Pokazywana m.in. na festiwalu w Toronto Żona zdążyła wyprzedzić swoje czasy, wpisując się w niedawny skandal, który ściągnął czarne chmury nad Akademię Szwedzką. Oto w filmie obserwujemy historię żony, która postanawia opuścić swojego męża w przededniu otrzymania przez niego Nagrody Nobla. Film oddaje głos kobietom stojącym w cieniu "wielkich mężczyzn", a siła całej opowieści podkreślona jest wybitną rolą Glenn Close.

The Field Guide to Evil - nowy horror w reżyserii m.in. Agnieszki Smoczyńskiej i Petera Stricklanda

Międzynarodowi twórcy łączą siły w nowatorskiej opowieści inspirowanej ludowymi legendami. The Field Guide to Evil, który trafi do programu 18. MFF Nowe Horyzonty, to złożony z ośmiu segmentów horror, prezentujący we współczesnym wydaniu tradycyjne historie o strachach, potworach i złu, które potrafi zaatakować w najmniej oczekiwanym momencie. Poszczególne części zostały stworzone przez Veronikę Franz i Severina Fialę (Widzę, widzę), Petera Stricklanda (The Duke of Burgundy, Berberian Sound Studio), Katrin Gebbe (A jeśli bóg jest?), Cana Evrenola (Baskin, Housewife), Calvina Reedera (The Rambler), Ashima Ahluwalię (Miss Lovely, Daddy) i Yannis Veslemes (Norway). Autorką rodzimego segmentu jest Agnieszka Smoczyńska, której Fuga trafiła do programu tegorocznego festiwalu w Cannes. The Field Guide to Evil miał swoją premierę na SXSW w Stanach Zjednoczonych.


czytaj także
Program Retrospektywy Pedra Costy i João Césara Monteiro 17/05/18
Program Nicolas Roeg: retrospektywa króla outsiderów na 18. MFF Nowe Horyzonty 16/05/18
Pokazy specjalne dla nauczycieli 15/05/18
Zaczynamy! Start zapisów na Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej 2018/2019 15/05/18

Newsletter

OK