English
zaloguj / zarejestruj

Zwycięzcy Berlinale i przeboje światowych festiwali na 18. MFF NH

8/03/18
Winni, reż. Gustav Möller
Od Polish Days do Berlinale Co-Production Market Gdzie oglądać "Bliskość"
- od 9 marca w kinach

Filmy docenione przez krytyków, jury, a przede wszystkim – publiczność światowych festiwali trafią do programu 18. MFF Nowe Horyzonty.

We Wrocławiu zobaczymy m.in. "Dowłatowa" Aleksieja Germana Jr. - laureata Srebrnego Niedźwiedzia za kostiumy i scenografię, "Tinta Bruta" Filipe Matzembachera i Marcio Reolona - wyróżniony Teddy Award w Berlinie czy "The Guilty" Gustava Möllera, wybrany jako najlepszy film przez publiczność festiwali Sundance i w Rotterdamie. W programie Nowych Horyzontów znajdzie się również "Touch Me Not" Adiny Pintilie, nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na tegorocznym Berlinale.

"Dowłatow" to portret ponadczasowego stanu ducha Rosji, jednocześnie monumentalnego i tragicznego w swojej niezmienności. W filmie Aleksieja Germana Jr naszym przewodnikiem po rosyjskiej duszy jest Siergiej Dowłatow, pisarz, z którym przenosimy się do Leningradu lat 70. XX wieku. Wspólnie obserwujemy Rosję "wielką w swojej niespójności", gdzie propaganda miesza się z prawdą, a zabobon z modernizmem. Autorem zdjęć do "Dowłatowa" jest Łukasz Żal, któremu sławę przyniosła nagrodzona Oscarem "Ida" Pawła Pawlikowskiego.

Brazylijska "Tinta Bruta" została wyróżniona Teddy Award - nagrodą dla najlepszego filmu o tematyce LGBT+. Historia nieśmiałego chłopaka - wieczorami gwiazdy internetowych chatroomów - to okazja do diagnozy współczesnego społeczeństwa, które w poszukiwaniu leku na chorobę samotności ucieka do świata wirtualnego. Tytułowa fluorescencyjna farba, znak rozpoznawczy głównego bohatera, intryguje i daje sygnał: zauważ mnie.

W programie tegorocznego festiwalu znajdzie się też film, który przypadnie do gustu nie tylko fanom czarnych kryminałów ze Skandynawii. "Winni" (The Guilty) Gustava Möllera, objawienie Sundance i Rotterdamu (nagrody publiczności), to trzymający w napięciu, pełen nieoczywistych zwrotów akcji thriller, w którym obserwujemy historię byłego funkcjonariusza policji, obecnie operatora numeru alarmowego. Bohater zostaje wplątany w sprawę domniemanego porwania, a od jego błyskawicznych decyzji zależy ludzkie życie. Möller zręcznie prowadzi grę psychologiczną z widzem, budując gęstą atmosferę z oszczędnych, starannie wyważonych środków. Każda sekunda filmu jest precyzyjnie zaplanowana: grymas, spojrzenie czy dźwięk łączą się w mistrzowską całość.

Na 18. MFF Nowe Horyzonty zapraszamy w dniach 26 lipca - 5 sierpnia 2018.

Karnety dostępne są na stronie internetowej festiwalu.


czytaj także
Recenzja Polscy krytycy o "Bliskości" Kantemira Bałagowa 9/03/18
Dystrybucja "Bliskość" Kantemira Bałagowa od 9 marca w kinach! 9/03/18
Program Paolo Sorrentino powraca z "Loro" (dystrybucja: Gutek Film) 15/03/18
Program Złoty Niedźwiedź Berlinale, "Touch Me Not", na 18. MFF Nowe Horyzonty 26/02/18