en
Anja BreienAnja Breien

Norwegia bez granic na 11.MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu

11. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty odbędzie się w dniach 21 - 31 lipca 2011.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty we Wrocławiu to największy festiwal filmowy w Polsce, uznawany za najważniejsze filmowe wydarzenie w centralnej Europie. Festiwal prezentuje niekonwencjonalne kino autorskie, filmy poszukujące nowego języka, ciekawej formy, tematów nieobecnych w produkcjach głównego nurtu. Od lat program filmowy festiwalu bywa pretekstem i inspiracją do odkrywania nowych horyzontów także w obszarze innych dziedzin sztuki. Towarzyszące festiwalowi wydarzenia - wystawy i instalacje, spektakle i koncerty, wykłady i warsztaty składają się na spójną, interdyscyplinarną propozycję artystyczną.

Tegoroczna, 11.edycja festiwalu upłynie pod znakiem kinematografii norweskiej. W ramach projektu Norwegia bez granic odbędzie się m.in. przegląd najnowszego kina norweskiego. Wśród prezentowanych filmów znajdą się: Król wyspy skazańców Mariusa Holsta ze Stellanem Skarsgårdem - opowieść o buncie w zakładzie poprawczym na wyspie Bastoy oraz Upperdog Sary Johnsen - portret młodych mieszkańców Oslo z Agnieszką Grochowską, uznaną w Norwegii najlepszą aktorką roku.

Podczas festiwalu odbędzie się również przegląd filmów Anji Breien, jednej z najważniejszych przedstawicielek kinematografii norweskiej i głosów kina feministycznego w Europie, autorki głośnego tryptyku Żony, prowokacyjnego portretu kilku pokoleń Norweżek.

Organizatorzy zaplanowali również 4 bloki filmów dla dzieci a także warsztaty animacji poklatkowej Matsa Groruda (ograniczona liczba miejsc, zapisy pod animacja@nowehoryzonty.pl).

We wrocławskiej galerii BWA, w ramach projektu odbędzie się również pierwsza indywidualna retrospektywna wystawa twórczości Ane Lana pokazywana w Polsce pod tytułem Są we mnie wszystkie kobiety świata!. Norweski artysta wizualny i performer swoje prace pokazuje w galeriach i muzeach na całym świecie, m.in. w The Whitney Museum of American Art w Nowym Jorku, Paco das Artes w São Paulo, w londyńskim Barbicanie, wystawiał je podczas 51. Biennale Sztuki w Wenecji i 10. Biennale w Stambule, bierze też udział w festiwalach filmowych, performance wideo Woman of the World pokazał m.in. na ostatnim festiwalu w Rotterdamie. Ane Lan w swoich pracach dopuszcza do głosu kobiecą personę, tkwiącą w artyście - mężczyźnie. Skupia się na relacjach pomiędzy ciałem, mediami a odbiorcą sztuki, należącym do współczesnego społeczeństwa o określonych przekonaniach, przyzwyczajeniach. Wykorzystując kobiece przebranie, tworzy wielowarstwowe konstrukcje tożsamości w oparciu o stereotypy i klisze w powiązaniu z psychoanalizą, pojęciami gender, tożsamości etnicznej, multikulturowości w globalnej wiosce.

Festiwal wydaje również książkę Kino Norwegii. Ten zbiór pod redakcją Jana Erika Holsta (Norweski Instytut Filmowy) i Pawła Urbanika jest pierwszą w Polsce i jedną z pierwszych na świecie monografii kina Norwegii. Artykuły umieszczone w zbiorze rekonstruują zarówno estetyczną, jak i instytucjonalną ewolucję kinematografii norweskiej, omawiają najpopularniejsze gatunki i tematy, tradycję adaptacji literackich, a także politykę autorską (wyróżniając takich twórców jak Tancred Ibsen, Arne Skouen, Edith Carlmar, Liv Ullmann czy Anja Breien). Zbiór zamyka artykuł o koprodukcjach polsko-norweskich.

W dniach 26-28 lipca odbędzie się Polsko-Norweskie Forum Koprodukcyjne. Jest to wspólne przedsięwzięcie MFF Nowe Horyzonty i Norweskiego Instytutu Filmowego realizowane w ramach projektu Norwegia bez granic współfinansowanego ze środków Funduszu Wymiany Kulturalnej w ramach Mechanizmu Finansowego EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Wydarzenie ma formę indywidualnych pitchingów projektów filmowych przez producentów z Polski i Norwegii. W tym celu wybranych zostało po pięć projektów z obu krajów będących na różnych etapach produkcji, które są promowane i omawiane podczas Forum. Wydarzenie jest doskonałą okazją do nawiązania kontaktów, znalezienia koproducentów, a także przyszłego dystrybutora lub agenta sprzedaży dla filmu.

Partnerami wydarzenia są: Norwegian Film Institute oraz Music Export Norway z Oslo. Bardzo dziękujemy również Królewskiej Ambasadzie Norwegii za pomoc przy festiwalu.

 

Całkowita wartość projektu: 1 017 273,00 PLN. Dofinansowanie z Funduszu Wymiany Kulturalnej (FWK): 795 000,00 PLN
Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Wymiany Kulturalnej w ramach Mechanizmu Finansowego EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein oraz Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

zobacz także:

Hommage: Anja Breien - strona twórcy