en

Mistrzowie Kina – wystawa prac Katarzyny Bors i Pati Dubiel

wernisaż 24 lipca, godz. 19.00 

wystawa potrwa do 22 sierpnia

Galeria Versus, ul. Jatki 11, Wrocław

Motywem przewodnim wystawy jest człowiek, mistrz, reżyser, idol, bohater filmowy. Tym razem temat kina połączył dwie zupełnie odmienne postawy twórcze artystek – Kasi Bors i Pati Dubiel, na co dzień współtworzących Galerię Versus. Ta różnorodność dwóch indywidualnych światów – malarskiego i szklarskiego – przynosi wybuchową mieszankę koloru, stylu i formy.

W kipiących kolorem, ekspresyjnych, ciekawych formalnie pracach wykonanych ze szklanych elementów Pati Dubiel „miksuje” rzeźby przedstawiające filmowych bohaterów. Artystkę od wielu lat inspiruje świat filmu, szczególnie tego abstrakcyjnego i surrealistycznego. Już w 2003 roku stworzyła cykl prac malarskich i rzeźbiarskich pod wspólnym tytułem Obrazy oniryczne. Były to realizacje powstałe pod wpływem filmów Buñuela, Weira, Russella, Greenawaya. Od t ego czasu nawiązania i wpływy kinematografii są częstym elementem sztuki Pati Dubiel. W 2011 roku zaczęła tworzyć cykl małych i średnich form rzeźbiarskich pod wspólnym tytułem Happy People, cykl, który kontynuuje do tej pory. Dużą część obiektów wchodzących w skład tego projektu stanowią postaci kina – potraktowani w sposób indywidualny, autorski i często bardzo dowcipny. Na wystawie pojawią się też odniesienia do wielkich reżyserów.

Z kolei w malarskich pracach Kasi Bors, które są rodzajem zapisu pamięci, podziwem nad kunsztem reżyserskim i wrażliwością mistrzów, obrazy są ujęte częściowo w formie mandali. Podkreślają symbolikę i skupiają się na najważniejszych dla artystki motywach dotyczących zarówno filmów, jak i samych mistrzów.