en
Pere UbuPere Ubu

Pere Ubu

26 lipca (niedziela) godz. 22.30

cena biletu: 40 zł (normalny), 35 zł (dla posiadaczy karnetów filmowych)

kup bilet

Pere Ubu to kultowy, amerykański zespół założony przez wokalistę Davida Thomasa w 1975 roku, niedługo po tym jak rozpadła się jego poprzednia grupa Rocket From The Toms. Do Thomasa przyłączył się na początku gitarzysta Peter Laughner. dźwiękowiec i późniejszy basista Tim Wright, perkusista Scott Krauss i gitarzysta Tom Herman. Nazwa grupy pochodzi od Père Ubu (Ojciec Ubu), bohatera sztuki Ubu Roi (Ubu król), autorstwa francuskiego dramaturga, powieściopisarza i poety Alfreda Jarry. Pierwszą płytę o nazwie 30 Seconds Over Tokyo grupa nagrała w pierwszym roku swojej działalności.

Pere Ubu tworzy muzykę która łączy groove rock, innowacyjne brzmienia, dźwięki analogowych syntetyzatorów, pozornie chaotyczne struktury tekstowe i nośny wokal. To mix, który od dekad wywiera wrażenie nie tylko na krytykach muzycznych i publiczności.

Obok Residents, The Fall czy Devo to najważniejsi reprezentanci sceny post punk i później new wave czy avant rockowej. Wielokrotne zmiany składu nie przeszkodziły grupie wydać piętnastu płyt od początku swojego istnienia na rynku muzyczny. Grają muzykę postpunkową, ale często eksperymentują również z brzemieniem elektronicznym.