en
Yasmine HamdanYasmine Hamdan

Yasmine Hamdan

25 lipca (sobota), godz. 23.00

ceny biletów: 50 zł (normalny), 45 zł (dla posiadaczy karnetów)

kup bilet

Yasmine stała się znana dzięki duetowi Soapkills z Beirutu, prawdopodobnie pierwszemu zespołowi grającemu mieszankę indie i muzyki elektronicznej na Bliskim Wschodzie. Niemal od początku działalności zespołu muzyka Soapkills towarzyszyła budowaniu energicznej artystycznej sceny powojennego Libanu, nadając grupie status undergroundowej ikony, który do dziś otacza Yasmine w niemal wszystkich krajach arabskich.

Kilka lat temu Yasmine przeprowadziła się do Paryża, gdzie nawiązała współpracę z Mirwaisem, członkiem francuskiej grupy Taxi Girl grającej new wave i muzykę elektroniczną w latach 80., który wyprodukował i współtworzył album Music oraz American Life Madonny. Ich wspólny projekt pod nazwą Y.A.S. zaowocował w 2009 roku albumem Arabology. Po okresie współpracy z CocoRosie, Yasmine połaczyła siły z założycielem Nouvelle Vague Marcem Collinem, aby stworzyć nowe hipnotyzujące dzieło.

W poszukiwaniu inspiracji do melodii i tekstów, Yasmine sięgała po repertuar najbardziej charyzmatycznych piosenkarek arabskiej estrady z połowy dwudziestego wieku, wśród których znalazły się tak niszowe lub zapomniane gwiazdy jak Aisha El Marta, Nagat El Saghira, Asmahan, Shadia czy Mounira El Mehdeyya. Yasmine jest właścicielką bogatej kolekcji albumów z tego okresu i fascynują ją ówczesne artystki oraz połączenie figlarnej zmysłowości z subtelną ironią krytyki społeczniej zawarte w ich tekstach, które przypomina o okresie wolności i emancypacji w historii krajów Bliskiego Wschodu.

Mimo iż głos Yasmine bez wątpienia wpisuje się w tradycję muzyki arabskiej, artystka zaskakuje niekonwencjonalną, osobistą interpretacją i wplata nowe kody kulturowe do aranżacji, które można opisać jako elegancką odmianę elektro folk popu o tajemniczych korzeniach siegających Zatoki Perskiej z dodatkiem dźwięków gitary akustycznej, klasycznych syntezatorów, mistycznej atmosfery i porywającego, wielowymiarowego głosu Yasmine. Jedny z ważnych elementów albumu, który może umknąć uwadze słuchaczy spoza arabskiego kręgu kulturowego, jest niebanalne połączenie dialektów – od libańskiego, kuwejskiego, palestyńskiego, egipskiego aż po beduiński – oraz przewrotne poczucie humoru, tak typowe dla Bliskiego Wschodu.

Poza głosem Yasmine oraz keyboardem i loopami Marca Collina (Nouvelle Vague), jej debiutancki album Ya Nass wyróżnia mistrzowska gra na gitarze Kevina Seddiki (który jest współautorem trzech piosenek na płycie) oraz aranżacje Gaëla Rakotondrabe, znanego ze współpracy z CocoRosie, który czuwał nad produkcją utworu „Enta Fen, Again”. Podczas trasy prezentującej nowy materiał Yasmine Hamdan występuje z Marcem Collinem i dwoma innymi muzykami. Niedawne koncerty w Kairze wzbudziły entuzjazm publiczności i zaintygowały krytyków, potwierdzając wyjątkowy status Yasmine na muzycznej scenie Bliskiego Wschodu.

Yasmine zagrała też w najnowszym filmie Jima Jarmuscha Tylko kochankowie przeżyją w roli… Yasmine śpiewającej piosenkę „Hal” skomponowaną specjalnie na potrzeby filmu, która jest również częścią albumu. Utwory Yasmine nie po raz pierwszy pojawiają się w kinie, co ma nieraz nieoczekiwane konsekwencje – artystka poznała swojego obecnego męża, wybitnego palestyńskiego reżysera Elię Suleimana po tym, jak wykorzystał dwie z jej piosenek z repertuaru Soapkills w swoim wielokrotnie nagradzanym filmie Boska Interwencja.

www.yasminehamdan.com
www.facebook.com/yasminehamdanofficial