en
Zew morza reż. Henryk SzaroZew morza reż. Henryk Szaro

Pokazy na Rynku

Bezpłatne pokazy na Rynku będą odbywały się codziennie o 22.00. W programie kilka najważniejszych filmów ostatniego roku, m.in. Boyhood Richarda Linklatera, Dzikie historie Damiána Szifróna, Turysta Rubena Östlunda, Lewiatan Andrieja Zwiagincewa i Obywatel Jerzego Stuhra. 

29 lipca (wyjątkowo o 21.30) odbędzie się pokaz odnowionego cyfrowo Potopu Redivivus Jerzego Hoffmana (we współpracy z Filmoteką Narodową). Na wielkim ekranie na wrocławskim Rynku będzie można obejrzeć również La stradę Federico Felliniego i Matkę Królów Janusza Zaorskiego.

30 lipca (czwartek) o godz. 22.00 odbędzie się pokaz kolejnego odrestaurowanego w ramach projektu NITROFILM Filmoteki Narodowej polskiego filmu przedwojennego - Zew morza Henryka Szaro z 1927 roku, na podstawie scenariusza popularnego wówczas powieściopisarza Stefana Kiedrzyńskiego. To połączenie efektownego kina marynistycznego z wątkami romansowymi i sensacyjnymi było przebojem polskiego kina w latach 20. Pokazowi na Rynku będzie towarzyszyła muzyka na żywo w wykonaniu zespołu pod przewodnictwem Krzesimira Dębskiego, autora nowej muzyki do filmu, w składzie Magda Małecka-Wippich, Łukasz Błaszczyk, Wojciech Sławiński, Artur Kasperek, Piotr Maślanka, Anna Kalska, Sylwester Sobola, Karol Mankowski – akustyk. Seans odbędzie się we współpracy z Filmoteką Narodową.