en
Life May Be reż. Mania Akbari, Mark CousinsLife May Be reż. Mania Akbari, Mark Cousins

Międzynarodowy Konkurs Filmy o Sztuce

Nowatorskie, kreacyjne filmy dokumentalne oraz docu-fiction o sztuce, muzyce, kulturze będą po raz kolejny ubiegać się o laury w cieszącym się wielkim zainteresowaniem publiczności Międzynarodowym Konkursie Filmy o Sztuce, w którym jury przyzna nagrodę w wysokości 10 000 euro.

Kreacyjne filmy o sztuce, muzyce i kulturze będą ubiegać się o laury w Międzynarodowym Konkursie Filmy o Sztuce. W sekcji znalazły się między innymi nagrodzony na Berlinale Performer Macieja Sobieszczańskiego i Łukasza Rondudy o Oskarze Dawickim. Performer to pierwsza w historii wystawa dzieł sztuki, zrealizowana w formie filmowej, a zarazem portret współczesnego artysty pokazany z rozmachem jaki daje kino z gatunku 'biopic'.

Zobaczymy Watahę - Crystal Moselle - nagrodzoną przez jury festiwalu Sundance niezwykłą opowieść o izolowanych od świata dzieciach. Bracia Angulo wychodzili z mieszkania zaledwie kilka razy w roku. Ojciec trzymał klucz zawsze przy sobie. Dzieciom nadawał hinduskie imiona, nie pozwalał obcinać włosów ani chodzić do szkoły, pozwalał za to oglądać telewizję. Filmy Tarantino, Lyncha i Scorsese stały się oknem na świat uwięzionych nastolatków. Aktorka Roberta Greene to odwrotność tej sytuacji. Wchodzimy do prywatnego domu Brandy Burre z The Wire kiedy, mówiąc językiem kolorowej prasy, gra ona swoją najtrudniejszą życiową rolę: żony i matki. Kamera rejestruje ją w prywatnych chwilach, ale przede wszystkim prowokuje do odgrywania ról przypisanych współczesnej kobiecie. Czy mamy do czynienia z dokumentem cinema verite, "casavettesowską" dekonstrukcją kobiety w kryzysie czy artystycznym projektem nawiązującym do Cindy Sherman?

Libański artysta Akram Zaatari, odgrywał kluczową rolę w tworzeniu sceny sztuki współczesnej w Bejrucie. W 1997 roku był jednym z inicjatorów powstania Arab Image Foundation dokumentującej dziedzictwo fotograficzne regionu. W filmie Dwadzieścia osiem nocy i wiersz opowiada historię studia fotograficznego "Szecherezada" oraz snuje refleksję na temat produkcji obrazów czyli fotografii. W rzeczywistości ten szkatułkowy niczym Opowieści z 1001 nocy film opowiada o reprodukowaniu ról społecznych, kanibaliźmie popkultury i kolektywnej pamięci. I o wielu innych kwestiach, nigdy nie zapominając, że w sztuce forma jest równie ważna jak treść.

Forma jest kluczową wartością również w twórczości Jeanne De Berg - najsłynniejszej francuskiej dominy, o której życiu opowiada Ceremonia. Jeanne De Berg była reżyserką, choreografką i aktorką sadomasochistycznych ceremonii, wykraczających formą daleko poza obiegowe wyobrażenia o scenie bdsm. W zdyscyplinowany intelektualnie sposób domina opowiada o praktyce poszerzania zmysłowych i emocjonalnych doznań. Praktyce, której intelektualne korzenie tkwią w literaturze de Sade'a, Masocha, Bataille i byłego męża Catherine Alaina Robbe-Grillet. W zupełnie innym klimacie utrzymany jest B-Movie: namiętność i dźwięk w Berlinie Zachodnim. Otoczone murem miasto przyciągało artystów, hedonistów i squattersów bo życie nocne nie kończyło się z końcem nocy, narkotyki były niedrogie a pustostany do wzięcia. Filmowy kolaż zmontowany z fragmentów prywatnych nagrań, telewizyjnych niusów i teledysków - pokazuje scenę muzyczną i towarzyską Zachodniego Berlina lat 80.

Ewa Szabłowska