en
Między nami dobrze jestMiędzy nami dobrze jest

Między nami dobrze jest

No Matter How Hard We Tried

Polska 2014, 70'

reżyseria: Grzegorz Jarzyna
scenariusz: Grzegorz Jarzyna na podstawie sztuki Doroty Masłowskiej
zdjęcia: Radosław Ładczuk
montaż: Rafał Listopad
muzyka: Piotr Domiński, Grzegorz Jarzyna
dźwięk: Dominika Kotarba
obsada: Aleksandra Popławska, Danuta Szaflarska, Magdalena Kuta, Maria Maj, Adam Woronowicz, Rafał Maćkowiak, Agnieszka Podsiadlik, Roma Gąsiorowska-Żurawska, Katarzyna Warnke, Lech Łotocki
produkcja: TR Warszawa, Narodowy Instytut Audiowizualny
dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

w kinach od 9 stycznia 2015

Filmowa adaptacja wystawionej przez Grzegorza Jarzynę na scenie TR Warszawa i cieszącej się ogromnym sukcesem sztuki Doroty Masłowskiej pod tym samym tytułem. Sztuka została napisana przez Masłowską w 2008 roku na zamówienie TR Warszawa i wystawiona rok później na scenie przy Marszałkowskiej 8. Miedzy nami dobrze jest to opowieść o polskim społeczeństwie czasu transformacji – pełna groteskowych dialogów złożonych z przewrotnie potraktowanych cytatów z popkultury, szyderstw z języka reklam, kolorowych czasopism, tabloidów i stereotypów narodowych. Głównymi bohaterkami są żyjące poniżej minimum socjalnego, zamieszkujące ciasną warszawską kawalerkę przedstawicielki trzech pokoleń kobiet: Osowiała Staruszka na wózku inwalidzkim, jej córka Halina i wnuczka – Mała Metalowa Dziewczynka. Panoramę postaci uzupełniają ich sąsiedzi – roznosicielka ulotek Bożena i reżyser filmu Koń, który jeździł konno, a także dwójka aktorów, prezenterka telewizyjna oraz pragnąca ratować różnego rodzaju „biednych ludzi” Edyta.

Zderzyłam pokolenia: języki, sposoby myślenia, funkcjonowania, inne codzienności, żeby wydobyć ten zgrzyt, ten brak czegoś takiego jak „statystyczny Polak”, brak platformy, na której to by się wszystko spotykało i moglibyśmy powiedzieć „my”. Wszystko to jest w tej sztuce dość makabryczne, przerysowane, ale wydaje mi się, że tutaj po raz pierwszy mówię coś potencjalnie dobrego. Oczywiście nie formułuję wprost żadnego pozytywnego przesłania, ale to pierwsza rzecz, którą napisałam nie pod hasłem: w jakim okropnym kraju żyjemy, a jak tu szaro! Odwrotnie, jest tu moja afirmacja bycia Polką i polskości, totalnie dzisiaj wyszydzonej, zmieszanej z błotem i traktowanej jako skaza, jako policzek wymierzony przez los, przynajmniej w moim pokoleniu. (Dorota Masłowska)

Grzegorz Jarzyna

Urodzony w 1968 roku w Chorzowie, jest jednym z najbardziej znanych polskich twórców teatralnych. Jego pojawienie się zrewolucjonizowało polski teatr. Absolwent Wydziału Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego i reżyserii krakowskiej PWST. Od 1998 roku dyrektor artystyczny TR Warszawa (dawniej Teatr Rozmaitości), jednej z najbardziej innowacyjnych scen w Polsce; od 2006 do 2013 roku także dyrektor naczelny.

Pokazy filmu odbędą się m.in.

w Białymstoku (BOK Białystok), Bydgoszczy (Kino Orzeł), Bytomiu (Kino Bytom), Dąbrowie Górniczej (Pałac Kultury Zagłębia), Gliwicach (Kino Amok), Katowicach (Kino Światowid), Krakowie, (Kinokawiarnia Kika, Kino pod Baranami, Kino Sfinks), Lublinie (Galeria Labirynt), Łodzi (Kino Charlie), Oświęcimiu (OCK Oświęcim), Poznaniu (Kino Muza, Apollo Poznań, Kino Bułgarska 19), Toruniu (Kino Niebieski Kocyk), Warszawie (Kino Muranów, Kino Kępa, Kino.Lab), Włocławku (Multikino Włocławek DKF), Wrocławiu (Kino Nowe Horyzonty), Zielonej Górze (Kino Newa) i Żywcu (Kino Janosik).