en

Bogdan Mizerski

Drzewo Aniołów. Życie i śmierć Williama Blake'a

20.07, godz. 20.00

Kino Nowe Horyzonty, sala nr 3

kup bilety

Bogdan Mizerski to nie tylko doskonały instrumentalista – to także kompozytor, autor tekstów i producent muzyczny, który tworzy i nagrywa muzykę dla teatru, filmu czy pantomimy. Jego podejście do kontrabasu wybiega dalece poza kanoniczne wykorzystanie tego instrumentu – w jego rękach nie jest on jedynie składnikiem sekcji rytmicznej, ale wiodącym instrumentem, którego brzmienie stanowią centrum i główną strukturę utworu, niezależnie czy jest to przemyślana kompozycja czy też spontaniczna improwizacja. Mizerski stawia przede wszystkim na eksperyment, w którym dźwięki kontrabasu są najczęściej łączone z elektroniką. Artysta nieustannie poszukuje nowych środków wyrazu, a jego znakiem rozpoznawczym jest umiejętne łączenie słowa z muzyką. W konfrontacji z klasycznymi tekstami stara się nadać im nową, współczesną oprawę dźwiękową, dostosowaną do naszych czasów – jego utwory zawsze brzmią nowocześnie, obojętnie czy towarzyszą tekstom Norwida, Jana Twardowskiego, Mistrza Eckharta, Księdze Psalmów czy Kwiatkom Św. Franciszka.

Bogdan Mizerski już od 35 lat współpracuje z poetą, tłumaczem i eseistą Tadeuszem Sławkiem, z którym prezentują niekonwencjonalne koncerty integrujące słowo z dźwiękiem, pod szyldem Eseje na głos i kontrabas. Swoją solową karierę Mizerski rozpoczął w 1980 roku. Współpracował z Teatrem Witkacego w Zakopanem, Akademią Ruchu, Wrocławskim Teatrem Pantomimy, Teatrem Elizabeth Czerczuk w Paryżu, Teatrem Lota Zbigniewa Waszkielewicza. Występował z amerykańskim rabinem Shlomo Carlebachem oraz z tancerkami Ilianą Alvarado i Almą Yoray ze Stanów Zjednoczonych. Zrealizował autorskie formy filmowe Galeria dźwięku, łącząc własną muzykę ze współczesnym malarstwem polskim (Zdzisław Beksiński, Magdalena Abakanowicz, Henryk Waniek, Andrzej Szewczyk, Jerzy Duda-Gracz, Roman Kalarus). Grał w zespołach muzycznych: Strajk 80, Orator Magic, M3, Poesy Jazz Fraction, Asocjacja Andrzeja Przybielskiego, O.KO i w wielu innych. Brał udział w festiwalach muzyki współczesnej, elektronicznej, audio-art, muzyki jazzowej, bluesowej i rockowej, muzyki sakralnej i w festiwalach teatralnych oraz filmowych. Współpracował z całą rzeszą wybitnych artystów multimedialnych, muzyków jazzowych i improwizatorów. Swoją muzykę prezentuje w galeriach sztuki, muzeach, kościołach, bibliotekach, salach teatralnych, klubach, salach koncertowych i magiczno-metafizycznych plenerach. Prowadzi autorskie wydawnictwo płytowe Off Records.

Na tegorocznym festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty artysta wystąpi z kolejną odsłoną eseju na głos i kontrabas, zatytułowanym Drzewo Aniołów. Życie i śmierć Williama Blake'a. Oprócz samego Bogdana Mizerskiego, który skomponował muzykę i zagra na kontrabasie, na scenie pojawią się odpowiedzialny za słowo Tadeusz Sławek, sopranistka Joanna Kściuczyk-Jędrusik, grający na puzonie Fryderyk Mizerski i odpowiedzialna za oprawę wizualno-filmową Ewa Satalecka.