English

"Marina Abramović: artystka obecna" już na DVD

26/11/12
Marina Abramović: artystka obecna reż. M. Akers, J. Dupre
We really need you tonight. „Pięć diabłów” od dziś w kinach!

Na płytach DVD ukazał się jeden z najgłośniejszych dokumentów tego roku, laureat Nagrody Publiczności na tegorocznym festiwalu w Berlinie i przebój 12. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Płytę DVD z filmem Marina Abramović: artystka obecna w reżyserii Matthew Akersa można już nabyć w naszym sklepie internetowym (cena: 33 zł), a także w Empikach.

Film przybliża postać ikony body artu i performance'u, która od 40 lat rewolucjonizuje sztukę współczesną. Pochodząca z Jugosławii, mieszkająca w USA, artystka poddaje swoje ciało ekstremalnym doświadczeniom. Film pokazuje jej życie i twórczość przez pryzmat jednej z najbardziej spektakularnych akcji artystycznych, która odbyła się w nowojorskim Museum of Modern Art w 2010 roku podczas retrospektywy swojej twórczości. Przez trzy miesiące, na kilka godzin dziennie siadała bez ruchu na krześle w galeryjnej sali. Przysiadali się do niej zwiedzający. W wyniku swoistej, pozbawionej słów psychoterapii pomiędzy artystką a widzami tworzyły się spontaniczne relacje, które udzielają się także widzom oglądającym filmowy zapis tego szczególnego artystycznego wydarzenia.

"Obsesją Mariny Abramović, światowej sławy artystki body artu i performance'u, jest badanie granic świadomości własnego ciała. Poprzez zadawanie sobie bólu, podpalanie, duszenie, biczowanie, samookaleczenie lub też prowokowanie do sadystycznych zachowań uczestników organizowanych przez nią happeningów, Abramović stara się zakwestionować tradycyjną relację z publicznością. Radykalizm jej działania budzi sprzeciw, opór, jednocześnie przyciąga i fascynuje. Od blisko pół wieku trwają dyskusje, czy warto nazywać to sztuką, czy raczej mamy do czynienia z bezwstydnym, obłąkańczym ekshibicjonizmem. Dokument Matthew Akersa poświęcony pochodzącej z byłej Jugosławii, dziś 66-letniej artystce i celebrytce, nie unika stawiania kłopotliwych pytań, pozwala poznać budzącą kontrowersje postać bliżej, również jako osobę prywatną, ciężko doświadczoną. Towarzyszymy jej w trakcie słynnej akcji w nowojorskim muzeum sztuki nowoczesnej, gdzie miała niedawno swoją retrospektywę. Przez trzy miesiące, codziennie, przez siedem godzin siadała nieruchomo na krzesełku, przyjmując w milczeniu tych, którzy mieli odwagę spojrzeć jej w oczy. Tym przedziwnym aktem duchowej komunii ze swoimi widzami Abramović po raz kolejny udowodniła, że jej dzieło wymyka się wszelkim definicjom, a jej eksperymenty pełnią funkcję spektakli, spowiedzi, szarlatanerii, grupowej psychoterapii jednocześnie. Można ich nie akceptować, po obejrzeniu filmu jednak będzie się lepiej rozumiało, po co i w imię czego to robi."

Janusz Wróblewski, “Polityka”

Marina Abramović: artystka obecna w nowohoryzontowym sklepie


czytaj także
Dystrybucja „Zmysłowe i porywające”: krytycy chwalą „Pięć diabłów” 7/12/22
News Sprezentuj festiwal pod choinkę. Świąteczny voucher na 23. Nowe Horyzonty 8/12/22
Nowe Horyzonty VOD 268 powodów do radości. Świąteczna promocja Nowych Horyzontów VOD 13/12/22
Dystrybucja Kalendarz premier Stowarzyszenia Nowe Horyzonty na 2023 rok 15/12/22

Newsletter

OK