7,90 zł lub taniej w pakiecie

Notturno

reż. Gianfranco Rosi
Włochy, Francja, Niemcy 2020 / 100’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Włoski mistrz kina, Gianfranco Rosi, rusza na Bliski Wschód – do miejsc, które pustoszeją. Przez trzy lata reżyser krążył z kamerą wzdłuż granic Iraku, Kurdystanu, Libanu i Syrii, filmując mieszkańców ciężko doświadczonego przez historię regionu i portretując historie ludzi pragnących uciec od pułapek wojny, głodu czy terroru. W rezultacie powstał wyjątkowy dokument: boleśnie współczesny, ale równocześnie ponadczasowy, a przede wszystkim daleki od sensacyjnego stylu opowieści z mainstreamowych mediów.

Rosi przejmująco i sugestywnie odmalowuje w swoim dokumencie-eseju życie w oczekiwaniu na kolejny dramat oraz wieczną niepewność w świecie cyklicznych katastrof. Struktura filmu wydobywa tę cykliczność: oto wznosząca groźne okrzyki armia, oto opłakujące zmarłych synów, braci i ojców kobiety, oto cierpiące na stres pourazowy dzieci, oto niegdysiejsze dumne wojsko, które stało się armią więźniów. Oto szpital psychiatryczny jako scena politycznego spektaklu – trudno o lepszą metaforę szaleństwa, które obraca w ruinę domy i ludzi. Milczący, lecz genialnie operujący dźwiękiem film Rosiego na swój sposób igra z pojęciem nokturnu – romantycznego poematu czy obrazu osadzonego w nocnej scenerii.

Notturno potwierdza mistrzowską formę autora nominowanego do Oscara Fuocoammare. Ogień na morzu. Najnowszy film Rosiego zdobył m.in. nagrodę na MFF w Wenecji.

nagrody

MFF w Wenecji 2020 - najlepszy film włoski, Nagroda UNICEF-u

Twórcy

reżyseria Gianfranco Rosi
scenariusz Gianfranco Rosi
zdjęcia Gianfranco Rosi
montaż Gianfranco Rosi
produkcja 21 Unofilm, Stemal Entertainment, Les Films d'Ici
polski dystrybutor Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
język arabski, kurdyjski

Gianfranco Rosi

Urodzony w 1963 roku w Erytrei włoski reżyser filmów i spotów reklamowych, operator i wykładowca. Jego średni metraż Boatman z 1993 roku prezentowany był m.in. na Sundance i w Toronto. Doceniono też jego pełnometrażowy dokument Below Sea Level z 2008 roku. Za swój najlepszy film Rosi uznaje nagradzany Pokój 164. Spowiedź mordercy – wywiad z mordercą pracującym dla meksykańskiego kartelu narkotykowego. Nakręcona w 2013 roku Rzymska aureola to pierwszy w historii festiwalu w Wenecji dokument nagrodzony Złotym Lwem. Z kolei jego Fuocoammare. Ogień na morzu zdobył nominację do Oscara i otrzymał Złotego Niedźwiedzia na Berlinale.

Filmografia

1993 Boatman (doc.)

2008 Below Sea Level (doc.)

2010 Pokój 164: Spowiedź mordercy / El Sicario, Room 164 (doc.)

2012 Tanti futuri possibili. Con Renato Nicolini (short)

2013 Rzymska aureola / Sacro GRA (doc.)

2016 Fuocoammare. Ogień na morzu / Fuocoammare / Fire at the Sea (doc.)

2020 Notturno (doc.)

 

Notturno

Gianfranco Rosi

Twoja ocena 0/5