15 zł

Dzieci dzikiego ogrodu

Genopdagelsen
reż. Phie Ambo
Dania 2019 / 75’, polskie napisy
polskie napisy

Film dostępny od 9:00 29-ego września do 23:59 2-ego października.

Co się wydarzy, gdy grupa dzieci opuści szkolne ławki, zostawi smartfony i na kilka tygodni wejdzie do świata natury? Dłuższe spotkanie z przyrodą może przynieść niezwykłe edukacyjne korzyści.

Na opuszczonym, przejętym przez przyrodę placu budowy w Kopenhadze, grupa 47 uczniów bierze udział w niecodziennej lekcji. Dzieci w wieku 11-15 lat, pod okiem nauczyciela, otrzymują narzędzia i wiedzę do budowy prowizorycznego osiedla, a więc i mikrospołeczności, w której będą spędzać czas przez 10 tygodni. Smartfony zamieniają na młotki, sznurki i piły, budują szałasy i opracowują zasady życia w zgodzie z sobą nawzajem i naturą. Czym zakończy się ten eksperyment?

Dokumentalnej narracji towarzyszy głos Matki Natury, która wita się z nami: Mam coś, czego chciałabym cię nauczyć. Coś, co zostało utracone przez pokolenia, ale co musisz odkryć na nowo. Młodzi bohaterowie doświadczają więc na własnej skórze wiatru, deszczu i słońca, odkrywają poprzez zmysły i na własnych zasadach powiązania ze światem przyrody.

Filmowi towarzyszy rozmowa o tworzeniu empatycznej relacji w praktyce dydaktycznej, z udziałem Przemka Staronia (nauczyciela, psychologa, kulturoznawcy), Anny Szulc (nauczycielki, mediatorki, tutorki) i Marzeny Żylińskiej (metodyczki, neurodydaktyczki, twórczyni Budzącej się szkoły), prowadzona przez Justynę Suchecką, dziennikarkę specjalizującą się w tematyce edukacyjnej. Zapis rozmowy będzie dostępny od 30-ego września od godz. 20:00.

Dzieci dzikiego ogrodu

Phie Ambo

Twoja ocena 0/0