19,90 zł
miniserial

Królestwo II

Kingdom II
reż. Lars von Trier
Dania, Włochy, Niemcy, Francja, Norwegia, Szwecja 1997, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

W kontynuacji Królestwa, choć naprawdę trudno w to uwierzyć, wchodzimy na nowy, jeszcze bardziej abstrakcyjny poziom. Jeśli wiodącym wątkiem pierwszej odsłony miniserialu Larsa von Triera było pojawienie się ducha skrzywdzonej dziewczynki w kopenhaskiej klinice, tak w drugiej serii dzieją się rzeczy jeszcze dziwniejsze.

Pani Drusse podąża dalej za zjawiskami paranormalnymi, ordynator Helmer wraca z Haiti z trucizną mającą zmieniać ludzi w zombie, doktor Judith rodzi antychrysta, a w najgłębszych piwnicach szajka satanistów rysuje pentagramy i wywołuje demony. Po drugiej serii Królestwa widać, że Lars von Trier miał wolną rękę. Ta swoboda przełożyła się na powalający, ale i wywołujący konsternację u widzów efekt. Jeszcze więcej tu znanego z pierwowzoru „świata na opak”, grozy i groteski, a tytułowe Królestwo przekształca się w makabryczne pandemonium. To wszystko jednocześnie niepokoi, intryguje, bawi i dostarcza przepisu na to, jak powinno robić się ambitną, wolną od kompromisów telewizję. Nic, co jest w tej chwili dostępne w serwisach streamingowych, nie przypomina konceptu von Triera, który wszelakie klisze współczesnej popkultury telewizyjnej rozsadził, rozbebeszył i wywrócił do góry nogami.

Twórcy

reżyseria Lars von Trier
scenariusz Lars von Trier, Niels Vørsel
zdjęcia Eric Kress
muzyka Joachim Holbek
obsada Ernst-Hugo Järegård, Kirsten Rolffes, Peter Mygind, Holger Juul Hansen
polski dystrybutor Gutek Film
język duński, szwedzki

Lars von Trier

Urodzony w 1956 roku w Kopenhadze. Razem z Thomasem Vinterbergiem stworzył manifest Dogma 95, który nawoływał do powrotu do realizmu w kinie. Współwłaściciel Zentropy – jednej z najważniejszych skandynawskich wytwórni. Laureat Złotej Palmy na festiwalu w Cannes za Tańcząc w ciemnościach, Europejskiej Nagrody Filmowej za Dogville i Melancholię oraz ponad 90 innych wyróżnień. W 2011 roku za swoje wypowiedzi został wyrzucony z festiwalu w Cannes, gdzie powrócił dopiero po siedmiu latach.

Wybrana filmografia

1984 Element zbrodni / Forbrydelsens element / The Element of Crime

1991 Europa

1996 Przełamując fale / Breaking the Waves

1998 Idioci / Idioterne / The Idiots

2000 Tańcząc w ciemnościach / Dancer in the Dark

2003 Dogville

2005 Manderlay

2009 Antychryst / Antichrist

2011 Melancholia

2013 Nimfomanka / Nymphomaniac

Królestwo II

Lars von Trier

Twoja ocena 0/5