6+
15 zł lub karnet na wszystkie pokazy festiwalu dostępny od 12 października

Listy z krańca lasu – zestaw filmów

43’

Pomaganie zmienia świat na lepsze. O tym, że dobrze jest mieć na kim polegać, przekonają się niezwykli bohaterowie tych krótkich filmów animowanych.

Bohaterowie tych filmów nie boją się szukać pomocy, a także wyciągnąć pomocnej dłoni, łapy lub skrzydła do osób w potrzebie! Dwa rodzeństwa zrozumieją, jak bardzo są dla siebie ważni, gdy jedno z nich okaże wsparcie drugiemu. Grupa leśnych zwierząt wyruszy w podróż, podczas której pozna sekrety alfabetu dzięki współpracy i wytrwałości. O tym, że dobro zawsze wraca, przekona się wąsaty operator karuzeli. Niemile widziany u siebie ptak Alfred wyruszy w poszukiwaniu nowego domu. Te krótkie filmy opowiadają o sile płynącej ze wspólnoty. Poruszają ważne tematy, takie jak relacje między rodzeństwem, niepełnosprawność czy migracja z uwzględnieniem dziecięcej wrażliwości.

Czy wiesz, że…

Argentyna leży w Ameryce Południowej, a jej stolicą jest Buenos Aires?

Filmy w zestawie

Podążaj za moimi krokami, Suis mes pas, 6–10, reż. Nils Balleydier, Francja 2022, 4' lektor

Co za piękna zima! Mimo skrzypiącego śniegu i dobrej pogody 7-letnia Chloé się nudzi. Leży na ziemi i obserwuje, jak jej starszy brat trenuje tai-chi – tradycyjną chińską sztukę walki. Ku jego niezadowoleniu Chloé zaczyna go naśladować, chociaż nie jest to dla niej proste! Sztuki walki wymagają siły i równowagi ciała, o którą niełatwo w wysokim śniegu i niewygodnych śniegowcach.

Być siostrą, Entre deux sœurs, 6–10, reż. Anne-Sophie Gousset, Clément Céard, Francja 2022, 7' bez dialogów

Światem tych dwóch sióstr rządzi wspólna zabawa, a gdy młodsza z nich potrzebuje w czymś pomocy, zawsze może liczyć na starszą. Klocki, lalki czy budowanie domków z piasku jest super, ale kiedy nie można chodzić, najlepszą zabawą stają się wszystkie jeżdżące sprzęty: rower, samochodzik, deskorolka, obrotowe krzesło czy wózek sklepowy pchany przez ukochaną siostrę. W dobrym towarzystwie każda zabawa przynosi mnóstwo śmiechu! To wzruszający film o sile siostrzanej więzi i bezwarunkowej miłości.

Listy ze skraju lasu, Pisma na kraju ume, 6–10, reż. Jelena Oroz, Chorwacja 2022, 12' lektor

U pewnej mądrej sowy nie ma nic za darmo! Za pisanie listów każe sobie słono płacić. Walutą są brokuły, pomarańcze, arbuzy, ananasy, pomidory, dynie, kapusta czy truskawki. Słoń, tygrys, wiewiórka i jeż, leśni sąsiedzi sowy są przygnębieni. Tak bardzo chcieliby nauczyć się pisać! Gdy kret zaprosi zwierzęta na swoje szóste urodziny, w ich życiu wszystko się zmieni!

Karuzela, La Calesita, 6–10, reż. Augusto Schillaci, Argentyna, Kanada, Stany Zjednoczone 2022, 10' bez dialogów

Sympatyczny i pogodny wąsaty pan jest operatorem karuzeli w miejskim parku w Argentynie, która od wielu lat daje radość kolejnym pokoleniom okolicznych dzieci. Praca przynosi mu zadowolenie i spokój ducha. Gdy karuzela zostaje zdemontowana, a w jej miejscu powstaje szarobure, wybetonowane blokowisko, bohater jest zmuszony do porzucenia swojego zajęcia. Czy uda mu się jeszcze odnaleźć w życiu radość?

Odejdź, Alfredzie!, Va-t’en, Alfred!, 6–10, reż. Célia Tisserant, Arnaud Demuynck, Francja, Belgia 2023, 11' bez dialogów

Ptak Alfred stracił swój dom. Zostało mu po nim tylko zielone krzesło. Wyrusza więc w podróż w poszukiwaniu nowego dachu nad głową. Po drodze poznaje inne zwierzęta, mając nadzieję, że ktoś wyciągnie do niego pomocną dłoń. Wszędzie jednak spotyka się z wrogością. Czy Alfredowi uda się odnaleźć w końcu swoje miejsce na ziemi?

Listy z krańca lasu – zestaw filmów

Twoja ocena 0/5