6+
15 zł lub karnet na wszystkie pokazy festiwalu dostępny od 12 października

Mała podróż – zestaw filmów

50’

Czy każda podróż musi oznaczać wyprawę na drugi koniec świata? Oczywiście, że nie! Czasem równie fascynujące może być… po prostu wybranie się do lasu albo pobliskiego ogrodu.

Czasem mała wyprawa może przynieść nam mnóstwo nowych wrażeń, o czym przekonują się bohaterowie zestawu, którzy uwielbiają poznawać fascynujący świat przyrody. Warren wolne chwile spędza nad pobliskim stawem, gdzie rosną wierzby, Zuzia odkrywa tajemnice ogrodu, a Jean zostaje zabrany przez swoją ukochaną papugę na wyprawę w przestworza. Niekiedy warto jednak spojrzeć na naturę z nieco innej perspektywy… Co dzieje się pod ziemią, kiedy rośnie rzepa? I kim jest Autosaurus rex, tajemniczy gatunek, który opanował naszą planetę? By znaleźć odpowiedzi na te wszystkie pytania, zabierzcie lupy i lornetki i udajcie się z nami w świat przyrodniczych przygód!

Czy wiesz, że…

gruszki na wierzbie mogą istnieć naprawdę? To powiedzenie wzięło się od owoców jednej z odmian gruszy wierzbolistnej, którą współcześnie można zobaczyć w Kórniku w Wielkopolsce.

Filmy w zestawie 

Zuzia w ogrodzie, Zuza v zahradách, 6–10, reż. Lucie Sunkova, Czechy 2022, 14' lektor

Radosna Zuzia wraz z rodzicami odwiedza ogródki działkowe w pobliżu miasta – z łatwością można tam dojechać podczas krótkiej wycieczki rowerowej. Ogrody pełne są niesamowitych skarbów – w pewnym stoi wiekowa jabłoń, w innym stara wanna, a jeszcze kolejny wygląda jak opuszczony i mieszka tam mnóstwo ptaków. Jeden z nich szczególnie zaciekawia Zuzię, kiedy podczas spaceru z tatą zauważa skradającego się tam czarnego psa… Jakie tajemnice kryje dziki ogród? I do czego służy klucz, który Zuzia znajduje na piaszczystej ścieżce?

Autosaurus rex, 6–10, reż. Marcel Barelli, Szwajcaria 2022, 6' lektor

Jest powszechnie spotykany na całym świecie, roztacza zapach, którym oznacza swoje terytorium, lubi się przemieszczać i zdobywać nowe tereny, a czasem komunikuje się za pomocą dźwięków z innymi podobnymi sobie… Co to za gatunek? Przed Wami Autosaurus rex, czyli po prostu… samochód. W tym krótkometrażowym filmie pełnym wyjątkowego humoru poznajemy sposób funkcjonowania, codzienne życie i problemy tego gatunku, który opanował cały świat i wyróżnia się szczególnym wpływem na resztę środowiska.

Rzepa, Naeris, 6–10, reż. Piret Sigus, Silja Saarepuu, Estonia 2022, 7'

Aby móc cieszyć się pysznymi i zdrowymi warzywami, potrzeba dużo ciężkiej pracy na polu oraz mnóstwo czasu. Kiedy rolnicy przekopują swoje grządki i doglądają wzrastających roślin, czekając cierpliwie na plony, ziemia pod nimi pełna jest życia! Mnóstwo tam stworzeń i procesów, dzięki którym przyroda utrzymuje się w równowadze i… czasem nie chce oddać łatwo swoich skarbów. Czy pracowitym rolnikom uda się wyrwać rzepę, która urosła tak ogromna i silna? Ta inspirowana słowiańskimi podaniami ludowymi animacja pokazuje to, czego zazwyczaj nie widać – ukrytą pod ziemią, ale tętniącą życiem waleczną przyrodę.

Mała podróż, Le tout petit voyage, 6–10, reż. Emily Worms, Francja 2022, 8' lektor

Titi to papuga, która potrafi dokonać niesamowitej rzeczy – umie otworzyć drzwi swojej klatki! Mogłaby więc uciec, ale wcale tego nie robi… Zamiast tego zabiera swojego właściciela, Jeana, w podróż, podczas której wspólnie zwiedzają tajemniczy las, poznają nowe krainy, spotykają niecodzienne stworzenia. Dzięki tej wyprawie przyjaźń między nimi wzmacnia się, a Titi pokazuje chłopcu swój magiczny świat i uczy, że mimo łączącej ich więzi stworzenia czasem potrzebują wolności.

Warren i trzy wierzby, Warre en de drie wilgen, 6–10, reż. Yasmin Versteele, Belgia 2023, 17' lektor

Warren to chłopiec, który uwielbia spędzać czas w otoczeniu natury. Do jego ulubionych miejsc należy okoliczny staw, gdzie można spotkać mnóstwo zwierząt: żaby, ślimaki, biedronki, a każde z nich oglądać uważnie z pomocą lupy. Niedaleko stawu jest też dziki ogród, który zachwyca bujnością przyrody, oraz ogródek warzywny, o który dba mama chłopca. W wolnym czasie Warren zwiedza okolicę, jeżdżąc na rowerze albo biwakując w lesie wraz z rodziną, by być jeszcze bliżej natury. Historię chłopca poznajemy z perspektywy… wierzby, która obserwuje i opowiada o codzienności wypełnionej obcowaniem z przyrodą.

Mała podróż – zestaw filmów

Twoja ocena 0/5