4+
15 zł lub karnet na wszystkie pokazy festiwalu dostępny od 12 października

Pettson i Findus – zestaw filmów

reż. Mirko Dreiling, Dirk Hampel, Benjamin Lorenzo
Szwecja, Niemcy 2022 / 48’, polski lektor
polski lektor

Pettson to spokojny, poczciwy staruszek. Kocur Findus, który ma tysiąc pomysłów na minutę, jest przy nim wulkanem energii. Czy tak różni bohaterowie mogą się zaprzyjaźnić? No pewnie, że tak! 

Para nierozłącznych bohaterów mieszka razem w przytulnym domku na wsi. Choć okolica jest spokojna, a sąsiadów niewielu, wiecznie coś tu się dzieje. Findus zawsze znajdzie nowe zajęcie. Jednego dnia wniknie w szeregi zadziornych kur, które przygotowują układ taneczny, żeby chwilę później zdawać u nich egzamin na kartę rowerową. Będzie także uczyć jeża wspinania się po drzewie i spróbuje rozszyfrować, co widnieje na tajemniczym liście. Pettson niekiedy nie reaguje entuzjastycznie na Findusowe pomysły, ale gdy trzeba, poda kocurowi pomocną dłoń. W końcu od tego są przyjaciele! 

Czy wiesz, że…

farma, na której mieszkają Pettson i Findus, istnieje naprawdę? Gospodarstwo znajduje się w południowo-wschodniej Szwecji, w Julicie. O jego wyposażenie zadbał autor literackiego pierwowzoru postaci, Sven Nordkvist.

Filmy w zestawie

Niespodzianka dla Pettsona, Überraschung für Pettersson 

Zbliża się wielki dzień Pettsona – urodziny w końcu obchodzi się tylko raz w roku! Findus jednak zupełnie zapomniał o jubileuszu swojego przyjaciela. Dwoi się i troi, żeby naprędce wymyślić jakiś prezent, ale jak na złość nic nie przychodzi mu do głowy. Tymczasem zapobiegliwe kury już od dawna przygotowują w tajemnicy specjalny układ choreograficzny. Chyba będzie trzeba do niego dołożyć swoje trzy grosze, żeby nie zawieść Pettsona i godnie uczcić jego święto! 

Kolczasta przyjaźń, Eine stachelige Freundschaft

Findusowi ostatnio doskwiera nuda i chciałby spędzić czas z kimś nowym. Mówisz i masz! Pewnego dnia z bujnych krzaków wyłania się mały jeż. Zwierzątko jest bardzo chętne do zabawy, ale mocno różni się od kota. Chowa się po kątach, nie umie wspinać się po drzewach, a kiedy tylko dotknie swoimi kolcami kolorowe balony, te natychmiast pękają z hukiem. Czy z takim kompanem można jednak konie kraść? Findus wierzy, że to jak najbardziej możliwe! 

Findus jeździ na rowerze, Findus und der Fahrradführerschein

Rower to jest świat! Dzięki niemu można szybciej się przemieszczać, a przy okazji zdrowo się zmęczyć. Findus wychodzi z tego samego założenia i ochoczo wsiada za kierownicę, jednak nie wszyscy są przekonani do jego kolarskiego doświadczenia. Kury, całkiem słusznie bojące się o swoje bezpieczeństwo, postanawiają sprawdzić umiejętności kota. Nagłe hamowania, slalomy i poruszanie się w iście ślimaczym tempie – czy to wystarczy, żeby zdobyć kartę rowerową?  

Zagadkowe litery, Der verschmierte Brief

Listonosz dzielnie roznosi przesyłki po całej wsi, ale czasem musi na chwilę odsapnąć. Tak trafia do domu Pettsona i Findusa, gdzie dochodzi do małej wpadki. Jeden z listów wpadł do wazy i mimo wysuszenia trudno odczytać, co było na nim napisane. Czy ktoś niósł dobre wieści, a może chciał się wyżalić adresatowi? Co przyniosą próby odtworzenia właściwej treści? Przygotujcie się na sporo niespodzianek, bo rozwiązanie tej zagadki okaże się całkiem przewrotne.

Twórcy

reżyseria Mirko Dreiling, Dirk Hampel, Benjamin Lorenzo
scenariusz Sven Nordqvist, Adrian Bickenbach
producent Dirk Hampel, Claudia Radtke, Andrea Zum Felde
produkcja Edel Kids, B.Water Animation StudioS, ZDF
polski dystrybutor TVP1, Polsat JimJam

Pettson i Findus – zestaw filmów

Mirko Dreiling, Dirk Hampel, Benjamin Lorenzo

Twoja ocena 0/5