12+
15 zł lub karnet na wszystkie pokazy festiwalu dostępny od 12 października

Nadzwyczajna Mona – zestaw filmów

76’

Szkolne przyjaźnie, relacje z rodzeństwem, rodzicami czy dziadkami bywają skomplikowane. Czy nastoletni bohaterowie filmów poradzą sobie z emocjami, które się w nich kłębią?

Mona, która jest w spektrum autyzmu, martwi się, że nie uda jej się nawiązać przyjaźni w nowej szkole. Bliscy sobie bliźniacy Rémi i Raphaël dorastają, jednak z powodu niepełnosprawności intelektualnej jednego z nich coraz bardziej się od siebie oddalają. Julie bardzo wcześnie straciła oboje rodziców, a siłę czerpie od ukochanych ludzi, którzy ją otaczają. Na niewielkiej irlandzkiej wysepce Cian pomaga w pracy swojemu dziadkowi, hodowcy baranów, chociaż czasami wolałby spędzać czas z kolegami. Ten zestaw dokumentów w ciepły i poruszający sposób opowiada o tym, co w życiu najważniejsze – o bliskości drugiego człowieka.

Czy wiesz, że…

na irlandzkiej wyspie Achill, na której mieszka Cian, bohater jednego z filmów, żyje więcej owiec niż ludzi?

Filmy w zestawie

Nadzwyczajna Mona, Bijzonder Buitengewoon, reż. Jochen Decostere, Belgia 2023, 12–∞ napisy

Nastoletnia Mona jest osobą w spektrum autyzmu, podobnie jak jej starszy brat. To sprawia, że postrzega świat inaczej niż większość jej rówieśników. Na co dzień uczy się w szkole specjalnej, gdzie nie brakuje dzieci o wyjątkowych potrzebach, wśród których dziewczyna dobrze się czuje. Niedługo jednak Mona ma się przenieść do zwykłej szkoły. Martwi się rozstaniem ze swoimi przyjaciółmi i stresuje poznawaniem nowych, jednak nadzwyczajna wyobraźnia pomoże jej zmierzyć się z nową sytuacją.

Oaza, Oasis, reż. Justine Martin, Kanada 2022, 12–∞ napisy

Rémi i Raphaël są bliźniakami. Chociaż wyglądają bardzo podobnie, wiele ich różni – Raphaël jest chłopcem z niepełnosprawnością intelektualną. Nastoletni bracia bardzo się kochają, ale Rémi martwi się, jak Raphaël poradzi sobie bez niego. Ich drogi powoli się rozchodzą, jednak letnie dni spędzone wspólnie w lesie nad jeziorem dadzą im obojgu dużo radości i braterskiego wsparcia.

Światło, Licht, reż. Sarah Lederman, Belgia 2022, 12–∞ napisy

13-letnia Julie jest radosna i żyje pełnią życia, chociaż przeżyła ogromną stratę. Wraz z bratem w bardzo młodym wieku straciła obydwoje rodziców. Pomimo trudnych chwil nie traci pogody ducha, a oparcie znajduje w swojej rodzinie zastępczej. Podejście do życia Julie jest wielką inspiracją dla reżyserki filmu, Sary, której ukochany tata jest chory.

Owczarz, Ramboy, reż. Mathias Joulaud, Lucien Roux, Szawajcaria 2022, 12–∞ napisy

16-letni Cian mieszka na niewielkiej irlandzkiej wyspie. Jest ogromnym fanem piłki nożnej. W wolnych chwilach pomaga swojemu dziadkowi Martinowi przy hodowli baranów, chociaż czasami o wiele bardziej wolałby pograć w piłkę lub spotkać się z kolegami. Mimo to ta ciężka i wymagająca praca pod okiem cierpliwego, choć stanowczego dziadka przynosi mu satysfakcję. W miarę nauki nastolatek i jego dziadek coraz bardziej się do siebie zbliżają.

Nadzwyczajna Mona – zestaw filmów

Twoja ocena 0/5