9+
15 zł lub karnet na wszystkie pokazy festiwalu dostępny od 12 października

Dwa domy Jasmin – zestaw filmów

60’

Zmiany nie zawsze są łatwe. Bywają stresujące i nieprzyjemne, ale często pozwalają spojrzeć na życie z nowej perspektywy. Czy bohaterowie filmów poradzą sobie z czekającymi ich wyzwaniami?

Jasmin przeprowadza się do Somaliland, rodzinnego kraju swojego taty położonego w Afryce, chociaż całe życie mieszkała w Finlandii. Pippa ma w swoim mieście coraz mniej miejsc do swobodnej jazdy na deskorolce – przeciwnicy skejterek i skejterów zagradzają chodniki i schody barierkami. Julie tęskni za tatą po rozwodzie rodziców, a bohaterki i bohaterowie filmu Poza naszymi gwiazdami rozmawiają o odejściu bliskich. W filmach dzieci uczą się radzić sobie z wyzwaniami, jakie stają na ich drodze, i przekonują się, że z każdej zmiany może wyniknąć coś dobrego.

Czy wiesz, że…

pierwsze deskorolki zostały wymyślone przez surferów, którzy chcieli trenować także wtedy, gdy na oceanie nie było fal? Z tego powodu ten sport nazywano początkowo „surfowaniem po chodniku”.

Filmy w zestawie

Dwa domy Jasmin, Jasminin kaksi kotia, reż. Inka Achté, Hanna Karppinen, Filnandia 2022, 9–14 lektor

Jasmin urodziła się w Finlandii, chociaż jej tata pochodzi z Somalilandu w Afryce. Po latach cała rodzina decyduje się wrócić do ojczyzny. Jasmin trudno jest się przyzwyczaić do życia w zupełnie nowym miejscu, gdzie panują inne zwyczaje. Potrawy są tutaj bardzo ostre, przy jedzeniu nikt nie używa noża ani widelca, a w okolicy nie ma żadnych placów zabaw. Dziewczynka stresuje się także pójściem do nowej szkoły. Na szczęście znajduje tam przyjaciółki, które są w podobnej sytuacji i dodają jej otuchy.

Skate the City, reż. Lies Van der Auwera, Belgia 2023, 9–14 lektor

15-letnia Pippa uwielbia jeździć na deskorolce, podobnie jak jej najlepsza przyjaciółka Victoria. Miasto jest dla nich jednym wielkim placem zabaw. Miejskie schody i chodniki to w końcu idealne miejsca do wykonywania trików. Wielu mieszkańców jest jednak przeciwnych skateboardingowi. W mieście pojawia się coraz więcej przeszkód, takich jak barierki czy ogrodzenia, które uniemożliwiają deskorolkarkom i deskorolkarzom realizowanie swojej pasji. Pippa i Victoria postanawiają, że muszą coś zmienić. Skaterki rules!

Poza naszymi gwiazdami, Beyond our stars, reż. Sara van Oostrum, Belgia 2022, 9–14 lektor

Czy kiedyś będziemy mogli żyć wiecznie? Dokąd trafiamy po śmierci? Czy po odejściu możemy odrodzić się jako słoń lub lew? W tym poruszającym dokumencie swoimi spostrzeżeniami na temat śmierci dzielą się dzieci i starsze osoby. Opowiadają o swoich doświadczeniach utraty bliskich i wyobrażeniach na temat tego, co się dzieje z nami po śmierci. Z wyczuciem i za pomocą pełnych uroku animacji film porusza tematy, o których rozmawiamy rzadko albo wcale.

Lato bez ciebie, Zomer Zonder Jou, reż. Milou Gevers, Niderlandy 2023, 9–14 lektor

10-letnia Julie tęskni za tatą. Dziewczynka spędza lato razem ze swoją mamą i bratem na obozie wakacyjnym dla samodzielnych rodziców. Jej mama i tata są po rozwodzie i chociaż minęły od niego dwa lata, Julie wciąż bywa smutna z tego powodu. Na obozie spotyka jednak inne dzieci będące w takiej samej sytuacji jak ona. Julie poznaje tam prawdziwych przyjaciół, a dzięki wspólnej wymianie doświadczeń uczy się lepiej radzić sobie z trudnymi emocjami po rozstaniu rodziców.

Dwa domy Jasmin – zestaw filmów

Twoja ocena 0/5