10,90 zł lub taniej w pakiecie

Być i mieć

To Be and To Have / Être et avoir
reż. Nicolas Philibert
Francja 2002 / 100’, polskie napisy
polskie napisy

Być i mieć to filmowa opowieść ukazująca w wyjątkowy sposób świat dzieci. Nicolasowi Philibertowi udało się zarejestrować frustracje i triumfy małych bohaterów w bardzo prosty i przejmujący sposób. Reżyser przyrównuje swój film do bajki ukazującej losy dzieci wspinających się po stromej i tajemniczej ścieżce życia ku dojrzałości.

Być i mieć opowiada o roku z życia pewnej szkoły. Przez ten czas obserwujemy codzienne zmagania małych uczniów z matematyką, językiem francuskim a także z kolegami ze szkolnej ławy. Na naszych oczach zawiązują się przyjaźnie, powstają pierwsze poważne problemy i drobne konflikty. Centralną postacią tego niezwykłego filmu pozostaje nauczyciel, pan Georges Lopez. Ten spokojny człowiek zapewnia dzieciom naukę czerpaną nie tylko z książek, ale i otaczającego ich świata, z natury i sztuki. Jedną z niezaprzeczalnych zalet filmu jest kontrast pomiędzy świeżym, dziecięcym spojrzeniem na świat a mądrością, którą pan Lopez wzbogaca ich podróż ku wiedzy i dojrzewaniu.

Obraz Nicolasa Philiberta został uznany przez Europejską Akademię Filmową za najlepszy pełnometrażowy dokument 2002 roku. Otrzymał również najwyższe wyróżnienie francuskiej krytyki filmowej - doroczną nagrodę dla najlepszego filmu oraz został nominowany do Cezara w kategorii najlepszy film roku.

nagrody

Europejskie Nagrody Filmowe 2002 - najlepszy europejski film dokumentalny

Twórcy

reżyseria Nicolas Philibert
zdjęcia Katell Djian, Laurent Didier
montaż Nicolas Philibert
muzyka Philippe Hersant
dźwięk Julien Cloquet
obsada Georges Lopez, Alizé, Axel, Guillaume, Jessie, Johan, Johann, Jonathan, Julien
producent Gilles Sandoz
produkcja les Films d’Ici
właściciel praw Les Films du Losange
język francuski

Być i mieć

Nicolas Philibert

Twoja ocena 0/5