10,90 zł lub taniej w pakiecie

Zbieracze i zbieraczka

The Gleaners and I / Les glaneurs et la glaneuse
reż. Agnès Varda
Francja 2000 / 81’, polskie napisy
polskie napisy

Nakręcony w prawdziwie punkowym duchu film Zbieracze i zbieraczka jest też programową wypowiedzią estetyczną i protestem przeciwko stanowi rzeczy.

W różnych miejscach Francji Agnès spotykała rozmaitych zbieraczy. Z konieczności, przypadkiem lub z wyboru ludzie ci zbierają to, co inni wyrzucają. Ich świat może zaskakiwać. Daleko mu do świata dawnych zbieraczek, chłopek, szukających ziaren pszenicy, które pozostały po żniwach. Ziemniaki, jabłka, wyrzucone artykuły spożywcze, przedmioty bez właścicieli, zegary bez wskazówek - to codzienność dzisiejszych zbieraczy. Ale i sama Agnès jest zbieraczką, a jej dokument - subiektywny. Ciekawość nie ma ograniczeń wiekowych, a samo filmowanie jest jak zbieranie.

nagrody

Europejskie Nagrody Filmowe 2000 - najlepszy europejski film dokumentalny

Twórcy

reżyseria Agnès Varda
scenariusz Agnès Varda
zdjęcia Didier Doussin, Stéphane Krausz, Didier Rouget, Pascal Sautelet, Agnès Varda
montaż Jean-Baptiste Morin, Laurent Pineau, Agnès Varda
muzyka Joanna Bruzdowicz, Isabelle Olivier
obsada Jean La Planche, Bodan Litnanski, Agnès Varda, François Wertheimer
produkcja Ciné-tamaris
właściciel praw MK2
język francuski

Agnès Varda

Urodzona w 1929 r. w Brukseli, ikona francuskiej Nowej Fali, bohaterka pełnej retrospektywy podczas ENH 2006. Jej wczesne filmy, La Pointe Courte, Cléo od piątej do siódmej i Szczęście, stanowią filar nowofalowej estetyki. W 1984 r. zrealizowała dokument Bez dachu i praw nagrodzony Złotym Lwem w Wenecji. Po śmierci męża, Jacquesa Demy, nakręciła o nim trzy wspomnieniowe obrazy, a w 2000 r. - skromny, nakręcony cyfrową kamerą dokument Zbieracze i zbieraczka.

Zbieracze i zbieraczka

Agnès Varda

Twoja ocena 0/5