10,90 zł lub taniej w pakiecie

Plaże Agnès

The Beaches of Agnès / Les plages d'Agnès
reż. Agnès Varda
Francja 2008 / 107’, polskie napisy
polskie napisy

Agnès Varda jest jak troskliwa babcia, która nawet własne święto wykorzystuje jako pretekst, by zrobić przyjemność bliskim. 

W zrealizowanym na osiemdziesiąte urodziny dokumentalnym eseju Plaże Agnes reżyserka obdarowuje fanów serią barwnych opowieści o swoim życiu i twórczości. Przy okazji, nie tracąc wigoru, jaki manifestowała dawniej w swych gniewnych, antysystemowych filmach, z wdziękiem wchodzi w rolę ekscentrycznej staruszki z fantazyjnie ufarbowanymi włosami. Sceny, w których Varda paraduje po ulicy w stroju wielkiego ziemniaka i ucina sobie pogawędki ze złośliwym animowanym kocurem, jakkolwiek jedyne w swoim rodzaju, nie wyczerpują całej prawdy o reżyserce. Ikona Nowej Fali świadomie wytwarza zresztą wokół siebie aurę tajemnicy i pozostaje mistrzynią dyskrecji, która nawet pozornie ekshibicjonistycznym filmie woli usunąć się w cień. Gdy w jednej z pierwszych scen stwierdza, że woli mówić o innych niż o sobie, czuć, że nie ma w tym grama kokieterii. Plaże Agnès rzeczywiście okazują się na przemian czułym i zabawnym hołdem dla ludzi, których Varda spotkała na życiowej drodze. W narracji reżyserki jednakowo istotną rolę odgrywają sławy pokroju Jima Morrisona, paryscy sąsiedzi, odnalezieni po latach epizodyczni aktorzy z wczesnych filmów i barwni, przypadkowi przechodnie. Jedna osoba ma jednak w sercu Vardy miejsce szczególne – o czymkolwiek artystka nie zaczyna mówić, i tak kończy, przywołując postać miłości swojego życia, przedwcześnie zmarłego Jacquesa Demy’ego.

Piotr Czerkawski

nagrody

César 2009 - najlepszy dokument, Etoile d'Or 2009 - najlepszy dokument

Twórcy

reżyseria Agnès Varda
scenariusz Agnès Varda, Didier Rouget
zdjęcia Julia Fabry, Hélène Louvart, Jean-Baptiste Morin, Arlene Nelson , Alain Sakot, Agnès Varda
montaż Baptiste Filloux, Jean-Baptiste Morin
muzyka Joanna Bruzdowicz Stéphane Vilar
producent Agnès Varda
produkcja Ciné-tamaris, Arte France Cinema
właściciel praw MK2
język francuski, angielski

Agnès Varda

Urodzona w 1929 r. w Brukseli, ikona francuskiej Nowej Fali, bohaterka pełnej retrospektywy podczas ENH 2006. Jej wczesne filmy, La Pointe Courte, Cléo od piątej do siódmej i Szczęście, stanowią filar nowofalowej estetyki. W 1984 r. zrealizowała dokument Bez dachu i praw nagrodzony Złotym Lwem w Wenecji. Po śmierci męża, Jacquesa Demy, nakręciła o nim trzy wspomnieniowe obrazy, a w 2000 r. - skromny, nakręcony cyfrową kamerą dokument Zbieracze i zbieraczka.

Plaże Agnès

Agnès Varda

Twoja ocena 0/5