10,90 zł lub taniej w pakiecie

Cléo od piątej do siódmej

Cléo from 5 to 7 / Cléo de 5 à 7
reż. Agnès Varda
Francja, Włochy 1962 / 90’, polskie napisy
polskie napisy

Cléo, paryska gwiazdka pop, żyje w świecie rodem z własnych piosenek: pełnym rozmów o niczym, fałszywych uśmiechów i udawanych wzruszeń. Agnes Varda z iście nowofalową bezczelnością postanawia jednak wybudzić bohaterkę z letargu i wywabić ją ze złotej klatki. 

Konfrontując Cléo z podejrzeniem śmiertelnej choroby, reżyserka daje jej impuls do przewartościowania swojego życia. Snująca się po Paryżu w oczekiwaniu na wynik arcyważnego badania Cleo zaczyna stopniowo zapominać o sobie, wtapiać się w tłum i zwracać uwagę na ignorowane wcześniej aspekty rzeczywistości. Widoczny w tej przemianie gest odrzucenia sztuczności na rzecz pozbawionego upiększeń realizmu można uznać za fundament kina Agnes Vardy. W Cleo od piątej do siódmej reżyserka burzy granice między fikcją a dokumentem, preferuje długie ujęcia kosztem cięć montażowych, a w dialogach nie unika aluzji do toczącej się w trakcie kręcenia filmu wojny w Algierii. Właśnie dzięki sile tych zabiegów film Vardy nie daje się sprowadzić do roli szacownego klasyka, po dziś dzień zachowując w sobie młodzieńczą świeżość i buntowniczy pazur.

Piotr Czerkawski

Twórcy

reżyseria Agnès Varda
scenariusz Agnès Varda
zdjęcia Paul Bonis, Alain Levent, Jean Rabier
montaż Pascale Laverrière, Janine Verneau
muzyka Michel Legrand
obsada Corinne Marchand, Antoine Bourseiller, Dominique Davray, Dorothée Blanck
producent Georges de Beauregard, Carlo Ponti
produkcja Ciné-tamaris, Rome Paris Films
język francuski

Agnès Varda

Urodzona w 1929 r. w Brukseli, ikona francuskiej Nowej Fali, bohaterka pełnej retrospektywy podczas ENH 2006. Jej wczesne filmy, La Pointe Courte, Cléo od piątej do siódmej i Szczęście, stanowią filar nowofalowej estetyki. W 1984 r. zrealizowała dokument Bez dachu i praw nagrodzony Złotym Lwem w Wenecji. Po śmierci męża, Jacquesa Demy, nakręciła o nim trzy wspomnieniowe obrazy, a w 2000 r. - skromny, nakręcony cyfrową kamerą dokument Zbieracze i zbieraczka.

Cléo od piątej do siódmej

Agnès Varda

Twoja ocena 0/5