10,90 zł lub taniej w pakiecie

Pianistka

The Piano Teacher / La Pianiste
reż. Michael Haneke
Francja, Austria, Niemcy 2001 / 130’, polskie napisy
przemoc seksualna
polskie napisy

Michael Haneke i Elfriede Jelinek przez lata opanowywali do perfekcji sztukę irytowania austriackich mieszczan i widowiskowego kalania własnego gniazda. Gdy ogłoszono, że tych dwoje połączy w końcu artystyczne siły, stało się jasne, że będzie się czego bać. 

Rzeczywistość przerosła jednak najśmielsze oczekiwania. Oparta na powieści Jelinek Pianistka jednocześnie szokuje brutalnością i wywołuje podziw wobec odwagi twórców, którzy postanowili towarzyszyć bohaterom w drodze na samo dno. Dramat Eriki, surowej nauczycielki muzyki zaczyna się niepozornie, a za swoją scenerię ma zwodniczo przyjazne wnętrza wiedeńskich salonów i sal koncertowych. W zakamarkach tych przestrzeni, zdominowana przez apodyktyczną matkę i sparaliżowana przez swoją pozycję społeczną, bohaterka regularnie daje jednak upust brutalnym, sadomasochistycznym fantazjom. Gdy Erika poznaje pewnego dnia zafascynowanego nią studenta, zaczyna wierzyć, że niedające spokoju wizje znajdą w końcu odzwierciedlenie w rzeczywistości. Między kobietą i mężczyzną rozpoczyna się perwersyjna gra, której zasady ulegają nieustannym zmianom, a stawka z każdą chwilą staje się coraz wyższa.

Piotr Czerkawski

nagrody

  • Cannes 2001 - Grand Prix - najlepszy film
  • Cannes 2001 - najlepszy aktor (Benoît Magimel), najlepsza aktorka (Isabelle Huppert)
  • Europejskie Nagrody Filmowe 2001 - najlepsza aktorka europejska (Isabelle Huppert)

Twórcy

reżyseria Michael Haneke
scenariusz Michael Haneke, na podstawie powieści Elfriede Jelinek
zdjęcia Christian Berger
montaż Nadine Muse, Monika Willi
obsada Isabelle Huppert, Annie Girardot, Benoît Magimel, Susanne Lothar
producent Veit Heiduschka
produkcja Wega Film, MK2 Productions, Les Films Alain Sarde, Arte France Cinéma
właściciel praw MK2
język francuski, niemiecki

Michael Haneke

Urodził się w 1942 r. w Monachium. Jego matka była aktorką, ojciec aktorem i reżyserem. Tuż po wojnie rodzina przeniosła się do Wiednia. Studiował psychologię, filozofię i teatrologię. Zajmował się krytyką filmową, pracował w teatrach i w telewizji. Na dużym ekranie zadebiutował w 1989 r. Siódmym kontynentem. Międzynarodowy sukces osiągnął osiem lat później dzięki Funny Games. Pozycję jednego z mistrzów kina europejskiego zapewniły mu takie dzieła jak Kod nieznany, Pianistka czy Ukryte. Wiele jego filmów prezentowanych było na festiwalu w Cannes, gdzie zdobywały Złotą Palmę, nagrodę specjalną jury, wyróżnienie za reżyserię czy FIPRESCI. Wielokrotnie nominowany do Europejskich Nagród Filmowych.

Pianistka

Michael Haneke

Twoja ocena 0/5