10,90 zł lub taniej w pakiecie

Kod nieznany

Code Unknown / Code inconnu: Récit incomplet de divers voyages
reż. Michael Haneke
Francja, Austria, Rumunia, Niemcy 2000 / 116’, polskie napisy
polskie napisy

Paryż. Ruchliwy bulwar. Ktoś rzuca pomiętą kartkę papieru w wyciągnięte dłonie żebraczki. Powstaje więź, która w jednej chwili łączy trajektorie kilku bardzo różnych postaci.

Anne, młoda aktorka, jest o krok od zaistnienia w kinie. Jej chłopak, Georges, jest fotografem wojennym i rzadko bywa we Francji. Jego ojciec jest rolnikiem, a młodszy brat Georges’a, Jean, nie chce przejąć po nim farmy. Amadou uczy muzyki w instytucie dla głuchoniemych dzieci. Jego ojciec, taksówkarz, pochodzi z Afryki. Jego młodsza siostra jest niesłysząca i to ze względu na nią Amadou wybrał ten zawód. Maria pochodzi z Rumunii i wysyła do domu pieniądze, które zdobywa żebraniem. Po deportacji wraca do domu, by spędzić trochę czasu z rodziną przed kolejną upokarzającą podróżą do Francji.

Co łączy te postacie i tych, na których drogach stają?

Twórcy

reżyseria Michael Haneke
scenariusz Michael Haneke
zdjęcia Jürgen Jürges
montaż Karin Hartusch, Nadine Muse, Andreas Prochaska
muzyka Giba Gonçalves
obsada Juliette Binoche, Thierry Neuvic, Josef Bierbichler, Alexandre Hamidi
producent Marin Karmitz, Alain Sarde
produkcja MK2
język francuski, rumuński, malinke, francuski język migowy, angielski

Michael Haneke

Urodził się w 1942 r. w Monachium. Jego matka była aktorką, ojciec aktorem i reżyserem. Tuż po wojnie rodzina przeniosła się do Wiednia. Studiował psychologię, filozofię i teatrologię. Zajmował się krytyką filmową, pracował w teatrach i w telewizji. Na dużym ekranie zadebiutował w 1989 r. Siódmym kontynentem. Międzynarodowy sukces osiągnął osiem lat później dzięki Funny Games. Pozycję jednego z mistrzów kina europejskiego zapewniły mu takie dzieła jak Kod nieznany, Pianistka czy Ukryte. Wiele jego filmów prezentowanych było na festiwalu w Cannes, gdzie zdobywały Złotą Palmę, nagrodę specjalną jury, wyróżnienie za reżyserię czy FIPRESCI. Wielokrotnie nominowany do Europejskich Nagród Filmowych.

Kod nieznany

Michael Haneke

Twoja ocena 0/5