10,90 zł lub taniej w pakiecie

Zamek

The Castle / Das Schloß
reż. Michael Haneke
Austria, Niemcy, Francja 1997 / 130’, polskie napisy
polskie napisy

Geodeta, znany po prostu jako K, zostaje wezwany do odległej górskiej wioski przez lokalne władze, zwane „zamkiem” (również ze względu na ich siedzibę).

Gdy K nie może przekonać podwładnych co do słuszności swojego stanowiska, próbuje przekonać urzędników z zamku. Im usilniej jednak próbuje dostać się do środka, tym bardziej przeszkadza mu prowincjonalna biurokracja wioski.

Twórcy

reżyseria Michael Haneke
scenariusz Michael Haneke, na podstawie powieści Franza Kafki
zdjęcia Jirí Stibr
montaż Andreas Prochaska
obsada Ulrich Mühe, Susanne Lothar, Frank Giering, Felix Eitner, Nikolaus Paryla
producent Veit Heiduschka
produkcja Wega Film
język niemiecki

Michael Haneke

Urodził się w 1942 r. w Monachium. Jego matka była aktorką, ojciec aktorem i reżyserem. Tuż po wojnie rodzina przeniosła się do Wiednia. Studiował psychologię, filozofię i teatrologię. Zajmował się krytyką filmową, pracował w teatrach i w telewizji. Na dużym ekranie zadebiutował w 1989 r. Siódmym kontynentem. Międzynarodowy sukces osiągnął osiem lat później dzięki Funny Games. Pozycję jednego z mistrzów kina europejskiego zapewniły mu takie dzieła jak Kod nieznany, Pianistka czy Ukryte. Wiele jego filmów prezentowanych było na festiwalu w Cannes, gdzie zdobywały Złotą Palmę, nagrodę specjalną jury, wyróżnienie za reżyserię czy FIPRESCI. Wielokrotnie nominowany do Europejskich Nagród Filmowych.

Zamek

Michael Haneke

Twoja ocena 0/5