10,90 zł lub taniej w pakiecie

Ukryte

Hidden / Caché
reż. Michael Haneke
Francja, Austria, Niemcy, Włochy 2005 / 117’, polskie napisy
polskie napisy

W idealnie poukładane życie dobrze sytuowanego, małżeństwa Georges’a i Anne, wkrada się niepokój. Ktoś zaczyna podrzucać im kasety wideo z nagraniami ich paryskiej posiadłości, szkoły syna, rodzinnego domu Georges’a na prowincji. Bohaterowie czują się coraz baczniej obserwowani, nie wiedzą tylko przez kogo i w jakim celu. Stan zagrożenia odciska piętno na ich wzajemnych relacjach, życiu rodzinnym i zawodowym.

Ubrany w formę thrillera film Michaela Hanekego dotyka nie tylko lęku klasy średniej przed utratą prywatności oraz stanu posiadania. Sięga dużo głębiej, stawiając pytanie o to, na ile determinuje nas pochodzenie i dzieciństwo, podejmuje także kwestię zbiorowej odpowiedzialności Francuzów za masakrę Algierczyków w 1961 roku, a może wszystkich Europejczyków za kolonializm i jego skutki. Ukryte – jedno z największych arcydzieł lat dwutysięcznych – zdobyło pięć nagród Europejskiej Akademii Filmowej, a Haneke tytuł najlepszego reżysera na MFF w Cannes.

nagrody

  • Cannes IFF 2005 – Best Director, FIPRESCI Prize, Prize of the Ecumenical Jury
  • European Film Awards 2005 - Best Film, Best Director, Best Editor, Best Actor

Twórcy

reżyseria Michael Haneke
scenariusz Michael Haneke
zdjęcia Christian Berger
montaż Michael Hudecek, Nadine Muse
obsada Daniel Auteuil, Juliette Binoche, Maurice Bénichou
producent Veit Heiduschka
produkcja Les Films du Losange, Wega Film
właściciel praw Les Films du Losange
język francuski

Michael Haneke

Urodził się w 1942 r. w Monachium. Jego matka była aktorką, ojciec aktorem i reżyserem. Tuż po wojnie rodzina przeniosła się do Wiednia. Studiował psychologię, filozofię i teatrologię. Zajmował się krytyką filmową, pracował w teatrach i w telewizji. Na dużym ekranie zadebiutował w 1989 r. Siódmym kontynentem. Międzynarodowy sukces osiągnął osiem lat później dzięki Funny Games. Pozycję jednego z mistrzów kina europejskiego zapewniły mu takie dzieła jak Kod nieznany, Pianistka czy Ukryte. Wiele jego filmów prezentowanych było na festiwalu w Cannes, gdzie zdobywały Złotą Palmę, nagrodę specjalną jury, wyróżnienie za reżyserię czy FIPRESCI. Wielokrotnie nominowany do Europejskich Nagród Filmowych.

Ukryte

Michael Haneke

Twoja ocena 0/5