10,90 zł lub taniej w pakiecie

Benny's Video

reż. Michael Haneke
Austria, Szwajcaria 1992 / 109’, polskie napisy
przemoc
polskie napisy

Drugi pełnometrażowy film kinowy w dorobku Michaela Hanekego. Z pozoru austriacki reżyser portretuje na ekranie rodzinę, jakich wiele. Apodyktyczny ojciec, cicha, pozbawiona charakteru matka i ich zbuntowany, zanurzony w wirtualnej rzeczywistości syn, Benny, wydają się tkwić w stanie zimnej wojny. Gdy chłopak, inspirowany oglądanymi na okrągło brutalnymi filmami, dokonuje czynu mogącego zagrozić reputacji najbliższych, konflikt nieoczekiwanie przeradza się w sojusz.

Niegodziwy pakt oparty na egocentryzmie, klasowych przywilejach i wynikającej z nich pogardzie wobec otoczenia jest jednak zależny od kaprysów sygnatariuszy, przez co jego losy pozostają trudne do przewidzenia. Analizując pełną napięć relację między bohaterami, reżyser stara się pozostać realistą, ale jednocześnie nie umie odmówić sobie wycieczek w stronę groteski. Dzięki nim Benny’s Video daje się zinterpretować jako upiornie ironiczna ilustracja przekonania o tym, że rodzinne brudy należy zawsze prać we własnym domu.

Piotr Czerkawski

Twórcy

reżyseria Michael Haneke
scenariusz Michael Haneke
zdjęcia Christian Berger
montaż Marie Homolkova
obsada Arno Frisch, Angela Winkler, Ulrich Mühe, Ingrid Stassner, Stephanie Brehme, Stefan Polasek
producent Veit Heiduschka, Bernard Lang
produkcja Bernard Lang, Langfilm, Wega Film
właściciel praw Les Films du Losange
język niemiecki, angielski, arabski, francuski

Michael Haneke

Urodził się w 1942 r. w Monachium. Jego matka była aktorką, ojciec aktorem i reżyserem. Tuż po wojnie rodzina przeniosła się do Wiednia. Studiował psychologię, filozofię i teatrologię. Zajmował się krytyką filmową, pracował w teatrach i w telewizji. Na dużym ekranie zadebiutował w 1989 r. Siódmym kontynentem. Międzynarodowy sukces osiągnął osiem lat później dzięki Funny Games. Pozycję jednego z mistrzów kina europejskiego zapewniły mu takie dzieła jak Kod nieznany, Pianistka czy Ukryte. Wiele jego filmów prezentowanych było na festiwalu w Cannes, gdzie zdobywały Złotą Palmę, nagrodę specjalną jury, wyróżnienie za reżyserię czy FIPRESCI. Wielokrotnie nominowany do Europejskich Nagród Filmowych.

Benny's Video

Michael Haneke

Twoja ocena 0/5